
Shromáždění k oslavě 10. výročí publikace „9 komentářů ke komunistické straně“, North Point, Hongkong, 7. prosince 2014. (CS Poon/Epoch Times)
Devět komentářů bylo nejdříve publikováno v roce 2004 jako redakční série Epoch Times. Otevřeně se zde píše o násilné historii Čínské komunistické strany (ČKS). Publikace vedla ke vzniku sociálního hnutí Tchuej-tang (Tuidang), což v čínštině znamená „vystup ze strany“. Hnutí v současné době eviduje více než 180 milionů Číňanů, kteří se rozhodli skoncovat s členstvím v ČKS a jejích přidružených organizací.
Devět komentářů se zabývá komplexní hloubkovou analýzou podvodů ČKS, informuje o její násilné povaze a z různých hledisek jí taktéž přirovnává k organizaci podobné sektě, ať už z pohledu historie, politiky, ekonomie či kultury.
Kniha kombinuje historické důkazy s popisem metod, které ČKS používá k vládnutí. Nevyhýbá se ani vysoce tabuizovanému tématu v dnešní Číně – popisu krutého pronásledování Falun Gongu (Fa-lun Kung), kultivační disciplíny těla a mysli vycházejícího z čínských tradic.
Pořadatel průvodu prohlásil, že vláda ČKS je podle jeho mínění u konce, pronásledování Falun Gongu brzy skončí a úředníci ČKS budou postaveni před soud.
Šéfka hongkongské pobočky Epoch Times, Kuo Ťün, na shromáždění uvedla, že Devět komentářů strhlo ČKS masku, kterou nosila téměř století. Uvedla, že série odhalila zlou povahu ČKS a její předstírání, že „slouží lidu“ a „osvobozuje lidstvo“.
Dodala také, že základní hodnoty komunistické strany jsou výsledkem nenávisti a boje založené na extrémním sobectví, přesto ČKS často klame lidi ve jménu lásky.
„Komunisté nenávidí demokratický systém, ale klamou lidi ve jménu vlastenectví. ČKS nenávidí Falun Gong, a tak v Hongkongu založili skupinu s názvem „Pečující svaz o mládež“, která má za úkol napadat na ulicích demonstranty z řad Falun Gongu. Název sdružení demonstruje lásku a péči, ale ve skutečnosti je to všechno o nenávisti,“ míní Kuo.
Uvedla také, že subjekty kontrolované ČKS záměrně šíří fámy a nutí obyvatele Hongkongu, ať už pomocí nátlaku či různých pobídek, aby se vzdali svých základních mravních hodnot a svědomí. Kuo věří, že nejdůležitějším přínosem Devíti komentářů je ukázat, že základní hodnoty komunistické strany jsou nenávist, násilí a lhaní.
Podle názoru Kuo vlna lidí, kteří se rozhodli z ČKS vystoupit, znamená „rozhodnutí Číňanů kolektivně odejít z temnoty nenávisti a vrátit našemu národu světlou budoucnost“.
Co na to říkají politici
K průvodu se také připojilo mnoho hongkongských politiků, jako například zákonodárce Demokratické strany Wu čch'-waj, který Devět komentářů vyzvedl za přínos, jež v posledních deseti letech přinesly.
„Musíme probudit více lidí, aby čelili tomuto ošklivému režimu, a jen potom se ČKS může rozpadnout,“ věří Wu.
Legislativní radní Lee Cheuk-yan a Leung Yiu-chung promluvili prostřednictvím předmluvených nahrávek. ČKS se podle něj rozpadá zevnitř, a také nadnesl, že události nedávné deštníkové revoluce v Hongkongu dokazují prostý fakt – lidé v Hongkongu mohou docílit skutečné demokracie, pouze když skončí diktatura komunistické strany.
„Pokud vaše slova nejsou povolena komunistickou stranou, pak vám mohou v domě udělat razii a kdykoliv zabavit majetek, či-li v rámci diktatury jedné strany musí lidé stále žít ve strachu.“
Leung Yiu-chung míní, že počet lidí, kteří se ČKS zřekli, dokazuje, že je to vůle lidu. „Čínský komunistický režim je opravdu nepopulární v mnoha případech a je v rozporu se přáními lidí. Korupce je velmi vážným problémem, a mnoho lidí kvůli tomu Čínu opustilo,“ vyslovil se Leung.
„Jsou zde však ještě podstatnější záležitosti, kdy režim udělal spoustu nehumánních věcí, jako je odebírání orgánů a zatýkání disidentů. Tyto problémy navíc dosud neustávají,“ říká.


Nebeský orchestr (The Divine Land Marching Band) vedl průvod za Devět komentářů v Hongkongu, 7. prosince. (S laskavým svolením Minghui.org)






Banner na podporu výstupu z ČKS. (S laskavým svolením Minghui.org)

Bannery poukazující na brutální perzekuci Falun Gongu. (S laskavým svolením Minghui.org)



Předvolání viníků perzekuce Falun Gongu před soud. (S laskavým svolením Minghui.org)



Příznivci Falun Gongu demonstrují krásu tradiční čínské praxe. (S laskavým svolením Minghui.org)

Podobné články:
Zakázanou knihu už má v Číně snad každá domácnost