Foto (zleva) srbský premiér Ivica Dačić, čínský premiér Li Ke-chiang a maďarský premiér Viktor Orbán na předchozím summitu v Bukurešti v roce 2013. Další ročník summitu by měl proběhnout v roce 2015 v Pekingu. (DANIEL Mihailescu / AFP / Getty Images)
Foto (zleva) srbský premiér Ivica Dačić, čínský premiér Li Ke-chiang a maďarský premiér Viktor Orbán na předchozím summitu v Bukurešti v roce 2013. Další ročník summitu by měl proběhnout v roce 2015 v Pekingu. (DANIEL Mihailescu/AFP/Getty Images)

Podle posledních zpráv o zatýkání aktivistů za lidská práva vyvíjí srbské úřady, před a během summitu Evropských zemí s Čínou v hlavním městě Srbska Bělehradu, na aktivisty nátlak, aby podepsali dokumenty v nichž prohlašují, že se přijeli do země účastnit ilegální akce. Aktivisté odmítli prohlášení podepsat s odvoláním, že nikdo z nich nespáchal žádný zločin a ani nic takového neměli v úmyslu.

„Zatím každý odmítl [dokument] podepsat, protože nikdo z nich nespáchal trestný čin ani neměl takový záměr,“ uvedl Olli Torma, předseda finské pobočky lidsko-právní organizace Supporting Human Rights in China (SHRIC), který byl zatčen po příletu do Bělehradu a obratem deportován do Istanbulu.

„Netřeba dodávat, že jejich přístup nemá nic společného s právním státem. Navíc předpokládáme, že podpisem takového prohlášení by se zrušila možnost uplatnit jakékoliv další nároky (finanční nebo jiné) proti srbským úřadům, kdyby zadržené osoby přiznaly svoji vinu,“ dodal Olli Torma.

Podle zdrojů Epoch Times byli srbskou policií dosud zadrženi občané Chorvatska, Ruska, Bulharska, Finska a Slovenska, kteří přijeli do Bělehradu vyjádřit své protestní stanovisko vůči porušování lidských práv čínským režimem. Jednou ze zadržených aktivistů je údajně Lu Š-pching, žena žijící ve Finsku pod statusem uprchlíka, která byla v Číně několik let vězněna za svoji víru. Jejich záměrem byl údajně poklidný protest, který měl upozornit na již známé a potvrzené případy hrubého porušování lidských práv a zločinů čínského režimu, během akce nazvané Economic and Trade forum of China and Central and Eastern European Countries, které se účastní zástupci Číny a šestnácti evropských zemí.

Srbská policie shromáždila pravděpodobně všechny zatčené aktivisty v záchytném centru v oblasti Paneska Padinska Skela. Většinu aktivistů pozatýkala v hotelových zařízeních, kde se ubytovali.

„Podle našeho názoru toto potlačení [aktivistů] představuje neslýchané, úmyslné porušení základních svobod,“ komentoval situaci Olli Torma.

Není jasné, jak se situace bude dále vyvíjet. Podle zdroje Epoch Times srbské úřady kontaktovaly již vlády zemí zadržených aktivistů. Pokud nenalezne srbská vláda relevantní vysvětlení pro jejich zadržení, může být obviněna z porušení práv zadržených občanů evropských zemí. Nátlak, který srbské úřady vyvíjejí na aktivisty, aby podepsali dokumenty o přiznání jejich viny, by mohl být považován o zoufalé hledání takového opodstatnění.

Podle zdroje Epoch Times daly srbské úřady aktivistům na vybranou. Buďto podepíší prohlášení, že se účastnili ilegálního protestu a budou propuštěni, nebo jim hrozí zadržování ve vazbě možná až do výše třiceti dní a deportování ze země jako „zločinců“.

Protesty proti porušování lidských práv čínským režimem se objevují ve všech částech světa, kam dorazí významnější čínská delegace. Naposledy tomu tak bylo při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v hlavním městě Austrálie Sydney.

Čtěte také:

Ďalší protestujúci za ľudské práva nelegálne zatknutí pred summitom s Čínou v Belehrade, čelia nezákonnému vyhosteniu

Zatýkání aktivistů - summit evropských zemí s Čínou v Bělehradě ve znamení totality

Protestujúci za ľudské práva nelegálne zatknutí pred čínsko-európskym summitom v Belehrade