Účinkující Shen Yun Performing Arts se loučí po závěrečném vystoupení v National Arts Centre v Ottawě, 4. ledna, 2015. (Evan Ning/Epoch Times)


...zážitek ze světa krásy!

Z čeho se dá hodně naučit? Co umožní člověku porozumět? A zároveň procítit emoce a vnímat krásu..? Říkáte si, že to zní jako příliš dobrých věcí najednou? Ve skutečnosti si toho můžete z představení Shen Yun odnést ještě více...

Naši pravidelní čtenáři už pravděpodobně Shen Yun Performing Arts znají. Je to tanečně-hudební společnost z New Yorku, jejíž misí je obnovit tradiční čínskou kulturu, která byla během posledních desetiletí v Číně systematicky ničena. Kulturu, která se tvarovala 5 000 let, jejímž jádrem je spjatost člověka s nebesy a pěstování ctnosti a jejíž výsledkem je krása a vnitřní obohacení.

Těsně před koncem roku vyrazily všechny čtyři soubory Shen Yun na své každoroční turné. Kolem 40 tanečníků, vlastní orchestr kombinující západní i východní nástroje a obří digitální projekce – to vše v dokonalé souhře – a každý rok s novým programem. Není náhodou, že publikum tvoří povětšinou VIP, odborníci z oboru a velcí milovníci umění.

Podívejte se na trailer:


V Česku se letos výjimečně nedočkáme, nejblíže to pak bude do Vídně, Salcburku nebo Berlína. Momentálně soubory vystupují na severoamerickém kontinentě, odkud se zanedlouho rozletí do dalších koutů světa. Podívejme se nyní, jaké jsou první dojmy publika ve Spojených státech a Kanadě:

„Myslím, že tohle je něco jiného, něco nového. Pocházím z Mexika, ale my nezbytně nemáme, resp. nevidí se u nás často, že by někdo převyprávěl příběh tancem. Myslím, že to je opravdu krásné,“ svěřila se se svými dojmy z Houstonu Jessica Rangel, učitelka tance. Umělcům pochválila také jejich dokonalou souhru.

20141206-sy
Učitelka tance Jessica Rangel po vystoupení Shen Yun v houstonské Jones Hall. (S laskavým svolením NTD TV)

Do kalifornského San Jose zavítal letos na představení se svou manželkou pan Whitehurst, ředitel hardwarového vývoje Applu: „Dnešní představení jsme si opravdu užili. Už chápu, proč se na něj lidé každoročně vrací. Je to kombinace tance, zpěvu, ale i humoru a akce.“ Pan Whitehurst si ale neodnesl jen pěkný dojem pro oči: „Myslím, že představení v sobě neslo i silné poselství – poselství mocného soucitu. Toho si opravdu cením.“

20141206-sy2
Pana Whitehursta a jeho manželku rozzářilo představení Shen Yun v San Jose 2. ledna. (Gary Wang/Epoch times)

„Všechno bylo úžasné... Celou dobu jsem se cítila výborně a byla jsem šťastná,“ řekla po představení v Houstonu ředitelka marketingové firmy April Patterson. Kromě elegance tanečníků se jí líbila i hra na erhu: „Byla velmi melodická. Emoce, které vyvolávala, prostě krásné.“

20141206-sy3
April Patterson po představení v Houstonu 2. ledna 2015. (Sherry Dong/Epoch Times)

V kanadské Ottawě se přišel na Shen Yun podívat první kanadský senátor vietnamského původu, pan Thanh Hai Ngo. Ten ocenil především duchovní aspekt představení: „Snad v každé scénce jste mohli vidět duchovní aspekt. Jsou tam mniši, Bohové, něco z nebes. Takže duchovní věci, které teď samozřejmě v Číně nejsou. Shen Yun nám připomíná, že tyhle ´věci´ tady jsou s námi. A tak myslím, že tohle je velmi, velmi dobré představení.“ A k této oblasti ještě dodal: „Vím, že teď za vlády komunizmu (v Číně) už neexistuje opravdová svoboda vyznání. Vždy si myslíme, že Čína je velká, že má ekonomiku atd., ale co se týká lidských práv a svobody vyjádřit se nebo svobody vyznání... Myslím, že západní krajiny by měly být na pozoru.“

20141206-sy4
První kanadský senátor vietnamského původu, pan Thanh Hai Ngo, po představení Shen Yun v Ottawě. (Evan Ning/Epoch Times)Rozhovory poskytly NTD TV a americká pobočka The Epoch Times.