Zaměstnanci farmaceutické firmy při práci na výrobě léků, 8. dubna 2013, Po-čou, Čína. (ChinaFotoPress via Getty Images)
Drogové gangy ve Spojených státech se s pomocí čínských továren vrhají do nového odvětví - padělání léčiv – a to nejen léků běžně dostupných, ale i těch na předpis.

Nový trh s falešnými léky přináší mafii menší rizika a vyšší zisky než prodej drog, zatímco čínští výrobci mohou fungovat bez dohledu dotěrných inspektorů. Padělky anebo látky na jejich přípravu putují mezinárodním drogovým kartelům anebo se prodávají v USA a Evropě přímo přes internet, uvádí v emailu Robert Bunker, mimořádný profesor na Ústavu strategických studií při Vojenské válečné škole v USA.

Případy pašeráků snažících se dostat falešná léčiva do Států se objevují čím dál častěji. Vloni v říjnu byli zatčeni tři Texasané, kteří se pokusili do USA propašovat kolem 100 tisíc tabletek z Číny, včetně Xanaxu, Valia, Viagry a dalších. Falešné byly i štítky na krabičkách s léky.

„Vidíme, že některé z organizací, které kdysi prodávaly například kokain nebo marihuanu, se teď obrátily k tomuhle. Jsou to rychlé peníze a je to snadné,“ uvedl pro server MarketWatch zvláštní agent celního úřadu USA, Bruce Foucart.

Trh s padělanými léčivy v USA vzkvétá, varuje MarketWatch, podle něhož má tento trh hodnotu 23 – 24 miliard dolarů ročně.

20150106-leky2
Zkumavky s chemickými látkami ve farmaceutické firmě v Šanghaji, 24. září 2014. Nedostatečný dohled na čínskými výrobci léků je hrozbou pro spotřebitele po celém světě. (JOHANNES EISELE/AFP/Getty Images)


Zkorumpovaný systém


Rostoucí problém padělaných léčiv byl také předmětem loňské výroční zprávy Přezkoumávací komise pro americko-čínské vztahy v oblasti ekonomie a bezpečnosti. Zpráva upozorňuje americký kongres, že čínské farmaceutické společnosti operují pod nedostatečným dohledem a ve velkém kopírují americké léky.

Čínská vláda tvrdí, že tento problém již odeznívá, avšak důkazy ukazují, že naopak roste, uvádí zpráva.

„Čína je největším výrobcem padělaných léčiv na světě,“ cituje zpráva Rogera Batera, odborníka na problematiku a hostujícího výzkumníka na Americkém podnikatelském institutu. Podle něj pochází 75 procent farmaceutických padělků zachycených v USA z Číny.

Část problému spočívá ve velikosti farmaceutického průmyslu v Číně. V zemi se nachází téměř čtyři tisíce výrobců, 400 tisíc lékáren a 29 tisíc distribučních firem. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) má však v celé Číně pouze tři inspektory, a z toho jen dva pracují na plný úvazek. Čínská vláda odmítá poskytnout víza dalším inspektorům, aniž by sama prováděla řádný dohled.

„Schopnost Číny regulovat vlastní výrobce brzdí byrokratické rozbroje mezi (čínskou FDA) a dalšími centrálními úřady, jakož i nadměrná decentralizace kontrolních zodpovědností,“ upozorňuje zpráva.


Krátký dokument švédských úřadů o padělání léčiv. (titulky vypracoval SÚKL)


Nedostatek dohledu vede k celé řadě problémů. Některé čínské továrny své produkty schválně neoznačují správně, například na obalu uvádí „Vyrobeno v Indii“ místo „Vyrobeno v Číně“. Další běžnou praxí nejenom ve farmaceutickém průmyslu, ale napříč celým výrobním odvětvím, jsou tzv. třetí směny, kdy továrna vyrábějící pro zahraničního zákazníka pracuje ve dne pro něj a v noci vyrábí ten samý výrobek nebo jeho nekvalitní variantu, jež pak udá na černém trhu.

„Tyto nekalé praktiky jsou v té zemi tolerovány jedině díky spolčení pohlavárů (komunistické) strany se skupinami organizovaného zločinu, kteří z tohoto zlověstného vztahu vzájemně profitují,“ podotýká profesor Bunker.

Smrtelné riziko

Jelikož Čína je největším dodavatelem látek pro výrobu léčiv ve Spojených státech, nedostatečný dohled v ČLR ohrožuje celý trh v USA. Kromě toho Američané z Číny dováží širokou škálu již hotových léků, zejména vitamíny, antibiotika nebo léky na bolest, jako Ibuprofen, Aspirin a další.

Kombinovaný efekt nedostatečné kontroly, podvodných obchodních praktik a lákadlo velkých zisků vytváří smrtelný koktejl. Mezi lednem 2007 a květnem 2008 zemřelo na kontaminovaný heparin, prostředek proti srážení krve, minimálně 81 amerických konzumentů. Přípravek prodávala sice americká společnost, ale jejím dodavatelem byla čínská firma, která nahradila jednu ze složek v léku za levnější náhražku.

Měnit složení farmak je riskantní záležitost. „I o jeden miligram víc nebo míň může mít obrovský dopad,“ vyjádřil se v telefonním rozhovoru Eric Yeh, profesor farmaceutologie na Long Island University.

Reakce čínské vlády na případ s heparinem byla vlažná a v mnohém typická. „Čínské úřady uznaly, že heparin vyrobený v Číně obsahoval škodlivé látky, ale nikdy nepřijaly, že by závadný lék způsobil smrt,“ praví zpráva komise.


small United States Přeložil a upravil: OnH