Padělané oblečení, ilustr. foto. (DOUANES FRANCAISES/AFP/Getty Images)
Podle zjištění České obchodní inspekce za 3. čtvrtletí loňského roku prodej padělaného zboží neklesá ani u prodejců, ani u zákazníků. Mnoho případů přitom zahrnuje spíš neznalost pravidel než úmysl.

V průběhu kontrol inspektoři ČOI zajistili přes 12 tisíc kusů výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví. Ve 150 případech ze 400 kontrol bylo zaznamenáno porušení zákazu užívání nekalých obchodních praktik, a to nabídkou výrobků či služeb, jež porušují práva, jakož i skladování těchto výrobků.

Prodejem padělků by majitelům těchto práv vznikla škoda přes 22 miliony korun.

„Nabídka padělků a sortiment značek se řídí zájmem spotřebitelů o ně, a pokud tento zájem bude trvat, nepoleví ani Česká obchodní inspekce v kontrolách a ukládaných sankcích,“  prohlásil Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.

Zabavené zboží zahrnuje různý sortiment - padělky hraček, kabelek a dalšího galanterního zboží, módních doplňků, skla, bižuterie, hracích karet, příslušenství k mobilním telefonům, elektrospotřebičů atd.

Padělky, u kterých dojde k pravomocnému rozhodnutí o jejich propadnutí, mají být zničeny nebo případně využity k humanitárním účelům.

Celkem bylo ve 3. čtvrtletí 2014 pravomocně uloženo 353 pokut v hodnotě 3 400 400 Kč.