V rámci své první návštěvy Evropského parlamentu ve funkci předsedy Evropské rady diskutoval Donald Tusk s poslanci o výsledcích posledního summitu EU. (europarl.europa.eu)
Rozprava s předsedou Evropské rady Tuskem 13. ledna během jeho první návštěvy Evropského parlamentu ve funkci předsedy Evropské rady se nesla v duchu řešení teroristických útoků v Paříži, zejména jmenné evidence cestujících, ale zmínila také daňové úniky.

„Evropský strategický investiční plán není zázračným všelékem. Má-li však někdo z vás nápad, jak překonat hospodářskou krizi mávnutím jednoho proutku, pak, prosím, vstaňte,“ uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk k výsledkům prosincové Evropské rady.

EU byl Tuskem požádán o podporu, aby v červnu mohl být spuštěn Junckerův plán. Donald Tusk vyslovil závazek, že chce posílit boj proti vyhýbání se daňovým povinnostem a agresivnímu daňovému plánování. Sdělil, že podle jeho názoru „jde o věc férovosti a sociální spravedlnosti“.

Ohledně jmenné evidence cestujících (tzv. PNR) se vyjádřil, že je „složitá a delikátní“, neboť musí vyvážit bezpečnost a svobodu, a vyslovil se pro jednotný systém PNR.

20150113uprchlici
Migranti bývají opuštěni posádkami na širém moři. (europarl.europa.eu)

Dalším tématem diskuze EU v úterý bylo pašování migrantů v nákladních lodích z Turecka do Itálie, kteří byli na moři opuštěni posádkami lodí. Rozprava se zaměřila zejména na nové trasy využívané pašeráky nebo roli unijní agentury ochrany hranic Frontex.

Zhoršující se situace v Libyi byla rovněž tématem úterní odpolední diskuze poslanců Evropského parlamentu s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicou Mogherini.

Ve čtvrtek pak budou poslanci hlasovat o příslušném usnesení.

„Libyi hrozí, že se stane 'ne-státem',“ řekl před plenární rozpravou předseda delegace pro vztahy se zeměmi Maghrebu Pier Antonio Panzeri.


Zdroj: europarl.europa.eu