Dělnice v továrně na boty v Ťin-ťiangu v jihočínské provincii Fu-ťien, 17. září 2013. Řada velkých OEM výrobců v Číně zavřela své provozy. (STR/AFP/Getty Images)
Narůstající počet velkých výrobců v Číně vyhlásil v druhé polovině 2014 úpadek, zavřel brány svých podniků a opustil zemi, uvádí státní čínská média. Pověst Číny jako „továrny světa“ pozvolna mizí s tím, jak průmyslová výroba čelí silnému poklesu.

V prosinci došlo k bankrotu dvou obřích OEM výrobců, to jest společností, které vyrábí produkty, jež se prodávají ne pod její, ale pod cizí značkou. Tchajwanská firma United Win Technology působící v Su-čou vyhlásila úpadek 5. prosince. Společnost mívala v době své největší slávy přes 20 tisíc zaměstnanců, z nichž v době krachu ve firmě zůstávalo již jen tři tisíce. Firma kdysi pracovala pro americký Apple a následně pro čínského výrobce smartphonů Xiaomi.

Další firma s tchajwanským kapitálem, Silitech Technology, oznámila uzavření továrny 28. listopadu a propuštění všech svých zaměstnanců. Firma měla kdysi přes deset tisíc pracovníků a zabývala se výrobou klávesnic pro telefony Nokia. V době dotykových displejů už její výrobky nejsou potřebné.

Generální manažer Zhaoxin Communications Industrial Co. z provincie Kuang-tung se dokonce po krachu své firmy pokusil o sebevraždu, jak informoval deník Southern Metropolitan Daily. „Jak víte, pod vlivem celkového prostředí si mnoho podniků v deltě Perlové řeky nese hodně dluhů kvůli neplacení třetích stran a nemůže probíhat peněžní tok,“ uvedl pro deník jeden z manažerů firmy.

V druhé polovině roku 2014 oznámili bankrot také minimálně tři výrobci tabletů z jihočínského Šen-čenu včetně společnosti Keen High Technology známé svou kvalitní produkcí.

Ve městě Tung-guan známém svou výrobou bot zkrachovalo jen v říjnu víc než deset obuvnických firem. Odborníci odhadují, že do nového Čínského roku, který připadne na únor, zkrachuje dalších přinejmenším sto velkých továren v zemi. Informovaly o tom státní noviny China Times.

Profesor Frank Tian Xie z obchodní fakulty Univerzity Jižní Karolíny řekl Epoch Times, že „náklady na pracovní sílu v Číně stoupají kvůli inflaci“, což vyvolá krach dalších výrobců, stažení zahraničních investic a rozsáhlou nezaměstnanost.

Ekonom Roy Chun Lee sdělil v říjnu rádiu Deutsche Well, že Čína už není továrnou světa. Mnoho tchajwanských společností své investice z Číny stáhlo a brzy se k nim přidají evropské korporace, jimž vadí rostoucí výdaje za pracovní sílu.


small United States Přeložil a editoval: OnH