Z České republiky přišlo v roce 2013 Evropské veřejné ochránkyni práv 29 stížností.
V Evropském parlamentě se počátkem letošního roku řeší stížnosti za rok 2013. Emily O'Reilly, evropská veřejná ochránkyně práv, projednává stížnosti občanů a podniků na nesprávné úřední postupy ze strany orgánů EU, které se týkají především odmítnutí přístupu k dokumentům.

Nejvíce se ozývají občané ze zemí, jako je Španělsko, Německo, Polsko a Belgie. Z těchto zemí došlo nejvíce registrovaných stížností za rok 2013, ve čtvrtek 15. ledna proběhla diskuze poslanců s s Emily O'Reilly na toto téma.

V roce 2013 zaregistrovala kancelář Evropské veřejné ochránkyně práv 2 420 stížností, na jejichž základě ochránkyně práv zahájila 341 šetření a dalších 9 šetření zahájila z vlastní iniciativy.

Z České republiky přišlo 29 stížností, zahájeny byly 3 šetření v této souvislosti. Stížnosti se nejčastěji týkaly Evropské komise a unijních agentur.

Nezbytnost hájit evropské hodnoty
 
Laimdota Straujuma, lotyšská premiérka, sdělila poslancům EP při představování priorit předsednictví své země v Radě EU: „V důsledku nedávných teroristických útoků ve Francii je nezbytné hájit evropské hodnoty.“

Někteří poslanci uvítali zaměření na pravidla pro jmennou evidenci cestujících (PNR) ke zvýšení bezpečnosti; zdůraznili také vytváření jednotného digitálního trhu.

Za cíle lotyšského předsednictví lotyšská premiérka označila konkurenceschopnou, digitální a mezinárodně silnou Evropu. „Naším cílem je hájit evropské hodnoty – svobody a prostor bezpečnosti, spravedlnosti a tolerance, které charakterizují Evropu. Chci posílit naši spolupráci a vytvořit společnou činnost a program Rady a Parlamentu,“ uvedla.

20150114premierka
Lotyšská premiérka Laimdota Straujuma představila poslancům priority předsednictví své země v Radě EU. (Evropský parlament)

Lotyšský poslanec Roberts Zīle se věnoval Ukrajině: „Stabilní, svobodná a demokratická Ukrajina by mohla být důležitým vzorem pro ostatní partnerské země, příkladem, který ukazuje, že hodnoty EU jsou opravdové. Tím můžeme posílit naši spolupráci s dalšími euroasijskými partnerskými zeměmi,“ řekl.

Předseda skupiny Evropské lidové strany Manfred Weber z Německa poukázal na to, že Lotyšsko po roce 2009 prošlo značnou krizí, ale nyní prožívá hospodářský růst a pokles nezaměstnanosti a slíbil mimo jiné podporu své skupiny v oblasti jmenné evidence (PNR) cestujících.

„Chceme odpovědět na otázku ochrany našich občanů. Potřebujeme nový bezpečnostní přístup... aby se nám podařilo odklidit terorismus,“ sdělil předseda Progresivní aliance socialistů a demokratů Gianni Pittella z Itálie.

Nizozemská poslankyně Sophia in 't Veld vyzvala lotyšské předsednictví, aby z přijetí horizontální antidiskriminační směrnice udělalo absolutní prioritu. Přijetí evropského práva by bylo nejlepší odpovědí na homofobii, dodala.

„Mezi prioritami lotyšského předsednictví je otázka vztahů se střední Asií. Státy střední Asie potřebují naši podporu a pozornost, která jim pomůže vyrovnat rostoucí ruský tlak (...),“ zdůraznila nezařazená lotyšská poslankyně Iveta Grigule.

„Lotyšské předsednictví je symbolem usmíření v historii EU; před třiceti lety by si tohle nikdo nedokázal představit,“ řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Dodal, že Komise podporuje cíle předsednictví - vytváření pracovních míst, oživení investic, prohloubení hospodářské a měnové unie a dokončení jednotného digitálního trhu.

20150115-stiznosti