Autor knihy Ethan Gutmann. Kniha The Slaughter: Mass Killings, Organ Harvesting, and China's Secret Solution to Its Dissident Problem, byla publikována v srpnu 2014. Nyní je distribuována v síti Amazon.com. (Se svolením Ethana Gutmanna)
Ethan Gutmann koncem minulého roku odstartoval oficiální propagační kampaň svojí nové knihy „The Slaughter: Mass Killings, Organ Harvesting, and China’s Secret Solution to Its Dissident Problem“ v edinburském World Power Books. Kniha odhaluje státem řízenou síť komerčních transplantací prováděných v čínských nemocnicích, která zneužívá vězněné následovníky Falun Gongu (Fa-lun-kung), křesťany a Ujgury jako nedobrovolné dárce orgánů.

Redaktorka Epoch Times Rosemary Byfieldová jej vyzpovídala přímo v Edinburghu. Jejich rozhovor je vášnivou obhajobou jeho publikace a naléhavou pozvánkou k četbě knihy samotné.

Kniha obsahuje velmi silná svědectví o novém druhu represí, mučení a poprav v současnosti používaných čínskou komunistickou stranou. Gutmann knihu naplnil řadou výpovědí očitých svědků novodobého zločinu proti lidskosti páchaného na náboženských skupinách v Číně – Falun Gongu[1], křesťanech a Ujgurech.

Ethan Gutmann není členem ani jedné z pronásledovaných skupin, přesto získal hluboké pochopení jejich vážné situace v Číně.

Jeho turné po Velké Británii následně pokračuje v Kanadě, kde navštíví celkem devět měst. V Británii promluvil před britským parlamentem, velšským sněmem, skotským parlamentem v Glasgow a dalších městech.

Cítím, že pod povrchem otázky „odehrává se to doopravdy?“ je skutečná otázka „proč bych se měl o to starat?  - Ethan Gutmann.

Jeden z recenzentů knihu označil za „atomovou bombu“, což napovídá, že její obsah otevírá závažný problém s velkým dopadem o velkém měřítku.

Společně s Gutmannem na jeho turné vystupují a k tématu promlouvají členové britských sněmů a parlamentů. Gutmann promlouvá rovněž společně s kanadskými právníky nominovanými na Nobelovu cenu míru, autory vyšetřovací zprávy „Krvavá sklizeňDavidem Kilgourem a Davidem Matasem, kteří provedli vyšetřování v této kauze jako první.

Níže publikujeme přepis rozhovoru Ethana Gutmanna s Rosemary Byfieldovou.


Kanadští právníci Kilgour a Matas publikovali svoji vyšetřovací zprávu Bloody Harvest již v roce 2006. Vaše kniha The Slaughter na ni tématicky navazuje. Co nového přináší?

20141219-ethan-guttmann-the-slaughter2
Kniha The Slaughter: Mass Killings, Organ Harvesting, and China's Secret Solution to Its Dissident Problem, byla publikována v srpnu 2014. Nyní je distribuována v síti Amazon.com. (Prometheus Books)
Moje kniha je téměř výlučně založena na výzkumu v terénu. Zpovídal jsem lidi celkem intenzivně po dobu několika hodin – v některých případech i několika dní – za účelem pokusit se dostat k jádru těchto obvinění (vznesených v knize Krvavá sklizeň). Navíc jsem strávil hodně času otázkou „Proč?“ Proč by čínská vláda podstupovala tak divoké riziko? O čem je skutečně její konflikt s Falun Gongem? Odpovídám na to zaměřením se na Falun Gong, jeho rozvoj a jak souvisel zásah čínské komunistické strany s tímto rozvojem.

Moje kniha jde také hlouběji k tomu, čemu čelí následovníci Falun Gongu ve vězeních – zabíhá i k tématu nabourání televizního vysílání v Čchang-čchunu a podobným incidentům, které měly hluboký dopad na trajektorii represí. V závěrečné analýze se opravdu velmi intenzivně snažím nechat čtenáře, aby došli k vlastním závěrům.

Kilgour a Matas jsou velmi renomované osobnosti. Já jsem pouhý spisovatel. Takže kniha je dána k přečtení a posouzení „na svoji vlastní páru“, pokud chcete. A lidé by měli zhodnotit předložené důkazy sami za sebe.

A jaké důkazy tedy máte?

Nemohu tady shrnout celou knihu! Podívejte se, přišel jsem s mnoha svědky, kteří prodělali velmi neobvyklá fyzická vyšetření – v pracovních táborech, ve vězeních, v záchytných centrech nebo „černých vězeních“ - zdravotní prohlídky byly jasně zaměřené na vyšetření jejich orgánů nebo tkáně. Nejenom ve společenství okolo Falun Gongu, ale i mezi Ujgury, Tibeťany a dokonce křesťany.

Přemýšlejte o tom: Ujgurové a Falun Gong, moc spolu nemluví, že ne? Mluví Tibeťané s Ujgury? Možná trochu. Jaká je to tedy náhoda, když svědectví podaná těmito odlišnými skupinami popisují naprosto přesně ty stejné fyzické prohlídky?

Ale nemusíme se spoléhat pouze na tato svědectví. Existuje několik doktorů včetně jednoho, který provedl odebrání orgánu vlastníma rukama. Přečtěte si kapitolu devět: je o doktorovi, který se setkal s užíváním orgánů lidí z Falun Gongu k prodeji ještě předtím, než byla tato obvinění z násilného odebírání orgánů „vězňům svědomí“ vznesena.

V jiných případech je transplantace srdce naplánována na konkrétní den a hodinu, jakoby měli čínští úředníci nadpřirozené schopnosti předpovídat přesný čas dopravní nehody. Samozřejmě (žádné nadpřirozené schopnosti nemají) jednoduše je to tak, že mají masivní lidské zdroje. A opět může každý posoudit sám, ale já si myslím, že důkazy celkem jasně ukazují, že tyto lidské zdroje tvoří následovníci Falun Gongu.Jaké jsou reakce na vaši knihu?

Recenze jsou silné. Jeden recenzent ji nazval „atomovou bombou“. A toto označení se začíná naplňovat. Na Tchaj-wanu, protože jeden ze svědků v knize momentálně pracuje pro starostu Tchaj-peje, byl o ni opravdový zájem. Očekávám, že čínské vydání si povede docela dobře. V USA bylo oznámeno uvedení mojí knihy na trh v Národní nadaci pro demokracii. Místnost byla naplněna k prasknutí. V Kanadě se kniha nedávno stala číslem jedna v prodeji čínských knih v síti Amazon.

Myslím si ale, že větší rozsah tkví v tomto: vyšetřovací zpráva Kilgoura a Matase byla vydána v roce 2006. Pro mnoho lidí, kteří ještě knihu nečetli, myšlenka, že někdo přichází v roce 2014 s novou knihou o této věci, napovídá, že Kilgour a Matas nevykopali „suchou studnu“, ale že ve skutečnosti odhalili něco velmi hlubokého. Jinak by žádný žurnalista do psaní knihy o takové věci při zdravém rozumu nevynaložil tak mnoho námahy - sedm let práce.

Riskovali svoje životy a životy svých rodin, aby mohli být v této knize. Tihle lidé na vás čekají, jako duchové, kteří nebudou osvobozeni, dokud nevstoupí do vaší mysli. Pokud se budete zajímat, měli byste je přijmout. - Ethan Gutmann

Co byste řekl čtenářům Epoch Times?

Děkuji vám za tuhle otázku, ačkoliv nemusí být pro nikoho z nás příjemná. Omlouvám se za to, ale obrňte se. Stále větší část mladých lidí je stále více ovládána myšlenkou, že všechno je okamžitě dostupné na internetu. A mělo by to mít okolo 900 slov. A samozřejmě, všechno by mělo být zadarmo.

No, moje kniha má 335 stran a přes 70 fotografií. Takže ano, já ve své podstatě tvrdím, že kniha může vytvořit něco magického, velmi hlubokého, čehož článek o délce 900 slov dosáhnout nemůže – ačkoliv vy si to pravděpodobně musíte prožít na vlastní kůži, namísto toho abyste mi jen dali za pravdu. Pro rychlejší přístup ji můžete downloadovat do svojí čtečky z Amazonu za dobu tří minut – já vím, já vím, nerad přerušuji cyklus okamžité dostupnosti, ale tři minuty není tak mnoho. A konečně, obávám se, že vydavatel si bude něco účtovat.

Ale podívejte, tahle kniha nefinancuje můj blahobyt, takže pár knih, které se prodají tady, a pár, který se prodá tam, pro mě netvoří velký rozdíl. Tak si kupte použité vydání, půjčte si výtisk, ukradněte ji pro mě za mě – ale proboha otevřete tu knihu, ať jste kdekoliv, skočte hned na konec, jestli chcete, polijte stránky kečupem, cokoliv! Prostě začněte číst. Nenapsal jsem tu knihu, aby se používala jako rekvizita pro obhajobu lidských práv. Je zamýšlena k tomu, aby se četla, a ano, je zamýšlena k tomu, aby vás přivedla k zamyšlení, ne aby myslela za vás. Vlastně se divím tomu, že něco takového některé lidi znepokojuje.

A co moji potenciální čtenáři, kteří praktikují Falun Gong? Zajímalo by mě, zda je problém v tom, že se domnívají, že už tu historii znají. Ale zvážili myšlenku - jen možnost - že ji ve skutečnosti neznají tak dobře, jak si myslí? Mohli by být knihou překvapeni? Byla by to nutně špatná věc? Cítím, že někteří praktikující si také dělají starosti s tím, že možná budu nějakým způsobem neuctivý nebo prostě hloupý. No, můžete si položit na srdce fakt, že knihu (před vydáním) procházeli ke korekcím jak praktikující, tak ne-praktikující? To není žádným tajemstvím. Je to v poděkování.

Nebo si snad praktikující nebo čínští disidenti myslí, že je kniha bude nudit? Ale každý, kdo mě zná, ten ví, že bych se neobtěžoval s psaním nudné knihy. Právní příručky. Nebo učebnice. Cítím, že pod povrchem otázky „odehrává se to doopravdy?“ je skutečná otázka „proč bych se o to měl starat?“

A to je esencí této knihy: dostat se blízko k lidem, dostat se dost blízko k očitým svědkům, abyste se jich mohli dotknout a možná i cítit pach jejich potu.

Věc, která mě osobně nejvíce zklamala – vlastně je značně devastující něco takového zjistit – je, že jsou lidé, zejména ve Velké Británii, lidé, které mám rád a obdivuji je, lidé, kteří jsou skutečně zasvěcení v této problematice – považují násilné odebírání orgánů za zločin proti lidskosti – hledají nekonečné výmluvy pro to, aby se nemuseli posadit a přečíst si něco, čemu jsem nejenom věnoval značnou část svého života, ale co by jim mohlo pomoci posílit kolektivní boj za ukončení tohoto monstrózního zločinu. Slovy se to nedá popsat.

Nadnesl jste otázku, aby se lidé zajímali...

Ale já nemohu lidi donutit, aby se zajímali. Ano, chci, aby se navzájem dotkli na vzdálenost mnoha mil, skrze jazykové a kulturní bariéry. A to je důvod, proč je v mé knize také umění, neomezuje se pouze na výzkum. A ano, tito očití svědkové jsou zajímaví lidé, mnozí žijí životy, upřímně řečeno, mnohem zajímavější, než jaký žiji já sám. Riskovali svoje životy a životy svých rodin, aby mohli být v této knize. Tihle lidé na vás čekají, jako duchové, kteří nebudou osvobozeni, dokud nevstoupí do vaší mysli. Pokud se budete zajímat, měli byste je přijmout.

Je to historie, která si zaslouží být přečtena a diskutována, a ano, které bychom měli čelit. - Ethan Gutmann.

A co byste chtěl říci vládám...?

O vlády se tak moc neobávám, jejich zaměstnanci čtou. Mají na čtení čas. Pokud nebudou číst, dostanou výpověď. Právě teď cestuji po Velké Británii s Davidem Kilgourem a Davidem Matasem. Obecně vzato, pro nás vlády uspořádaly uctivé recepce, protože jejich zaměstnanci četli naše práce a uvědomili si, že jsou celkem solidní. V dnešní době nemají novináři čas na čtení. Ne. Tohle bylo definitivně napsáno pro lidi.

Je to velmi dojemná kniha, je lidská.

Tedy (tato kauza) není otázkou práva. V dnešní Číně ve skutečnosti neexistuje právní stát. Tato kniha je tedy nutně knihou o lidském zápasu. Ani v knize neprezentuji následovníky Falun Gongu jako oběti. Neříkám, že toto je konečná historie Falun Gongu nebo nejlepší věc napsaná na toto téma nebo konečné slovo v této věci. To vůbec ne! Ale říkám, že to je historie, která si zaslouží být přečtena a diskutována, a ano, které bychom měli čelit.

Ohledně politiky tohoto zvěrstva – v trochu komickém ohledu se cítím o něco více optimističtěji, že  budeme svědky brzkých změn. Právě jsme byli ve Walesu. Vlastně již podruhé. A bylo to velice dobré přijetí v porovnání s tím předchozím. Jasně chtěli v této věci něco udělat na politické úrovni, a už, už... je pravda, že jsme vždy věděli, že mnoho z těchto věcí je pravdivých.

Vezměme si jako příklad ruské gulagy. Díky Západu víme, že existovaly. A přesto si vezměme knihu a skutečně pouze jednu kapitolu z knihy ‘Souostroví gulag’ od Alexandra Solženicyna – myslím první kapitolu, porovnávající gulagy jako systém procesu s rukojmími se systémem pro zpracování odpadních vod. Tak mocná metafora! Když si Západ přečte pouze tuhle kapitolu, donutí to lidi podívat se na gulagy znovu, a čelit pravdě. Dobrá, nepřirovnávám sám sebe k Alexandru Solženicynovi. To vůbec ne! Pouze chci poznamenat, že si můžete přečíst moji první kapitolu na Amazonu bez toho, abyste zaplatili jedinou penny, a pokud uslyším, že lidé říkají „no, myslím si, že je pro mě kniha příliš obtěžující, příliš rozčilující“, potom vám složím omluvu. Všichni musíme sehrát svoji část. Nejnebezpečnější věc, které čelíme jako druh – jiná než ebola a viry a epidemie – je náš vlastní lidský sklon sklouznout do genocidy.

A odehrává se to právě teď. Ve svojí knize vedu rozhovor s praktikující Falun Gongu, která prošla vyšetřením orgánů společně s dalšími 500 vězni, převáženě praktikujícími Falun Gongu, v březnu 2013. Je jí 56 let stejně jako mě. Nikdo z nás tady nebude navěky. Měli bychom si vyslechnout její svědectví? A pokud ne teď, tak kdy?


Ethan Gutmann je oceňovaný investigativní novinář a spisovatel. National Review jej charakterizoval jako „mamutího sociologického a politického informátora“, jeho kniha Ztráta nové Číny získala několik ocenění včetně „Spirit of Tiananmen“, „Nejlepší kniha roku“ v žebříčku The New York Sun a oceněním „Chan's Journalism Award“ za vynikající psaní. Na vládní a zpravodajské úrovni si získal pozornost Washingtonu, Londýna a Bruselu za svůj výzkum v oblasti kontroly čínského internetu, systému pracovních táborů a zapojení západního byznysu do plnění úkolů čínské státní bezpečnosti.

Stanoviska vyjádřená v tomto článku jsou autorovými názory a nezbytně nereflektují stanoviska Epoch Times.

[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.