Čínský obhájce lidských práv Wang Jung-chang se stal ochrnutým v důsledku brutálního mučení. Byl potrestán za zastupování praktikujících Falun Gongu. (New Tang Dynasty Television)
Vzorný a čestný právník, jeden z 10 nejlepších lidsko-právních advokátů v Číně, Wang Jung-chang je nyní ochrnutý od pasu dolů jako výsledek opakovaného mučení v čínské věznici.

Na svém blogu to sdělil 14. ledna jeho přítel a také obhájce lidských práv Tchang Ťi-tchien.

Wang Jung-chang se stal pro čínský režim nepohodlným v okamžiku, kdy začal obhajovat Falun Gong, kdysi oblíbenou, dnes těžce perzekuovanou buddhistickou duchovní praxi. Její stoupenci, které Wang zastupoval, se od roku 1999 stali terčem nejrozsáhlejšího pronásledování v dějinách postmoderní Číny.

Letos 42letý právník je ve vězení od června 2009, kdy byl potají odsouzen na sedm let. „Tajný příkaz k jeho pronásledování přišel od Čou Jung-kchanga,“ napsal Tchang Ťi-tchien. Dnes již sesazený Čou Jung-kchang býval členem politbyra a faktickým šéfem ministerstva spravedlnosti a vnitra. 

Wang se momentálně nachází v 1. šenjangské věznici na severovýchodě Číny. „Kvůli krutému týrání se nikdy úplně nezotavil ze zranění nohy. Pět let mu z rány vytékala voda, krev a hnis. Teď má příznaky tuberkulózy a ochrnutí od pasu dolů,“ popsal Tchang Ťi-tchien.

„Když se na to podíváte z pohledu práva v Číně nebo mezinárodních standardů na poli lidských práv, Wangovo odsouzení by nemělo být nikdy dovoleno,“ kritizuje Tchang na svém blogu a dodává: „Wang si dokázal udržet svou víru v lidská práva a své morální svědomí, aby bránil lidi, které režim nemá rád.“

Další právnický kolega Wang Jü z Pekingu, který se o případu dozvěděl z internetu, postup státních složek ostře kritizoval: „Žádná vláda by neměla pronásledovat, mučit, nezákonně zatýkat a věznit své vlastní občany. Tohle je v každé civilizované zemi či společnosti nelegální – tak tvrdě zasáhnout proti advokátovi. Kde je tu nějaké právo? Tohle rozhodně překročilo všechny meze. Můžeme říct, že je to nelidské.“

Bývalý kanadský ministr David Kilgour tvrdí, že násilná kampaň Čínské komunistické strany proti Falun Gongu stála život desítky tisíc Číňanů.

Wang je jedním z několika právníků, kteří se dočkali odvety za obhajobu Falun Gongu. V březnu 2014 byli zatčeni čtyři právníci, když se snažili vysvobodit praktikující duchovní praxe z převýchovného střediska, nemluvě o celé řadě dalších advokátů, kteří jsou dodnes oběťmi pronásledování. V Česku zřejmě nejznámější případ je Kao Č'-šeng, který, ačkoliv byl vloni propuštěn po dlouholetém pobytu ve vězení, zůstává v zuboženém stavu v domácím vězení, pod neustálým dohledem policie.