„Tři kozy přinášejí harmonii“ je jedním z oblíbených pozdravů pro rok kozy. Když se při příchodu čínského Nového roku, který bude ve znamení kozy, Číňané setkají, budou se navzájem zdravit tímto přáním všeho dobrého. (SM Yang/Epoch Times)
Letos připadá čínský Nový rok na 19. února, kdy začíná rok kozy, který je považován za mimořádně příznivé období.

Číňané používají znak 羊 „jang“ jako obecné označení pro kozu, ovci, berana či jehně. Proto se někdy setkáte v čínském zvěrokruhu s ovcí místo kozou.

Kozy jsou považované za extrémně zvědavé a inteligentní. Jsou vnímány jako klidná, tichá a elegantní stvoření. U lidí narozených v roce kozy se předpokládá, že sdílejí tyto a další specifické charakteristiky.

Lidé ve znamení kozy jsou klidní a mají sklon chodit často do přírody. Umějí se těšit ze života a na názorech ostatních lidí jim často moc nezáleží.

Kozy se obvykle jeví jako užitečné, okouzlující a dobře vychované. Jsou to lidé dobrosrdeční a obvykle mají příjemně souměrné rysy, které můžou přitahovat mnoho přátel a obdivovatelů.

Mají rádi společnost druhých lidí, ale nechtějí být středem pozornosti, místo toho raději stojí v povzdálí a spokojeně sledují, jak ostatní oslňují společnost.

I když jsou kozy rezervované, fungují dobře ve skupinách a mají sklon být pečlivé v podnikání. Protože lidé v tomto znamení jsou tak dobří v udržování pohody a plnění požadovaných úkolů, často si vedou lépe, než sami očekávají.

V každodenním životě mají sklon být šetrní, veselí a duchovně založení. Rádi čtou horoskopy, proto není neobvyklé, že pracují jako astrologové a věštci. Mnoho z nich jsou také věřící.

O lidech narozených v roce kozy se říká, že bývají kreativní, umělečtí a talentovaní. Mají rádi kulturní dění a hodně svého času věnují uměleckým koníčkům.

Často jsou z nich řemeslníci, umělci, návrháři interiérů, květináři, ilustrátoři, hudebníci, architekti, spisovatelé a tak dále. Ve skutečnosti mohou pracovat v jakémkoliv oboru, který vyžaduje umělecký talent a tvořivost.

Co se týká vztahů, tito lidé jsou obvykle velmi romantičtí, citliví a příjemní. Avšak jedním z jejich nedostatků může být nejistota. Kozy potřebují pociťovat přijetí, ochranu a lásku. Ve vztazích mohou být trochu panovačné a líné, ale vzhledem ke své vlídné a láskyplné povaze nakonec dostanou, co chtějí.

Ženy ve znamení kozy si většinou hledají bohatého partnera, aby si po zbytek života nemusely dělat starosti o peníze a mohly si užívat klidu.

Další obecnou charakteristikou lidí narozených ve znamení kozy je strach z konfliktu. Neradi se do nich dostávají a raději se snaží konfliktnímu vztahu vyhnout. Vyhýbají se těžkým rozhodnutím a odmítají zaujmout stanovisko, které by mohlo vyvolat spor.

Lidé ve znamení kozy také bývají poněkud pesimističtí, váhaví a nesamostatní, proto se mnoho z nich nesnaží dosáhnout vyšší pozice nebo postavení. Vzhledem k těmto charakterovým rysům dávají raději přednost tomu, aby byli součástí dobře vedené skupiny.


Související články:

Slavní lidé narození v roce kozy

Tradiční čínské svátky – čínský Nový rok

Příběh 12 zvířat čínského zvěrokruhu