Setkání Davida Kilgoura a Ethana Gutmanna s bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, 23. února 2015, Praha. (Lidská práva bez hranic z. s.)
Karel Schwarzenberg se tento týden vyjádřil k otázce hospodářského růstu Číny a tamnímu porušování lidských práv, včetně ilegálního odběru orgánů.

Učinil tak po setkání se dvěma zahraničními hosty, kteří byli do Prahy pozváni na mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí, nazvaný Mene Tekel, aby na dané téma poukázali v jeho průběhu.

Byli jím David Kilgour, bývalý kanadský státní tajemník pro oblast Asie a Tichomoří, a Ethan Gutmann, oceňovaný analytik a publicista, který se dle slov knížete k tomuto tématu vyjadřuje „velmi pečlivě rešeržovanou knihou“, o níž má dojem, že „plně odpovídá pravdě“, prozatím vydanou pod anglickým názvem The Slaughter

„Opouštíme tím čínské občany, kteří jsou na tom nejhůř“

Oba pozvaní hosté vyzývali Českou republiku k uzákonění zákazu pořízení orgánu v Číně a poukázali na dopady tohoto porušování lidských práv. Karel Schwarzenberg v souvislosti s lidskými právy ve svém projevu pro reportéra organizace Lidská práva bez hranic nastínil cenu případného mlčení a nečinnosti:

„Je zásadní omyl, že do Číny jezdí politici, když přicházejí z Evropy, aby hovořili o lidských právech, a dokonce podají prohlášení, že se nebudou míchat do vnitřních záležitostí Číny, což si Číňané interpretují jako vzdání se práva mluvit o lidských právech. Opouštíme tím čínské občany, kteří jsou na tom nejhůř, a trpí už po dlouhá desetiletí“.

K násilnému odběru orgánů v Číně dochází dle Gutmanna již přes 20 let. Zmínil, že nemůže poskytnout přesný počet zabitých křesťanů, Ujgurů a Tibeťanů, ale stoupenců meditační disciplíny Falun Gong, která je dle Schwarzenberga „obzvláště pronásledovaná", bylo podle jeho šetření mezi lety 2000 a 2008 pro orgány zavražděno 65 tisíc.

K hospodářskému růstu Číny český kníže poznamenal: „Není nejmenší pochyby, že Čína má opravdu velký a překvapující hospodářský růst po dlouhá léta, a tak se teď, jak vidíme v její zahraniční politice vůči světu, chová jako sebevědomá velmoc. Je to pochopitelné.“

A dodává: „Ovšem za touto skvělou fasádou se skrývá také odkrytá tvář Číny.“


Reportáž Ondřeje Horeckého, Lidská práva bez hranic z. s.


Čtěte také:

Je to něco jako mafie, říká o čínské transplantologii vyšetřovatel

Nenechejte Číňany, aby koupili české firmy, varuje kanadský politik (rozhovor)

Když se zlo nesetká s odporem, jistě se rozšíří, řekl host pražského festivalu proti totalitě


Kniha The Slaughter: Čínští transplantační chirurgové ve službách mafie a byznysu

Kniha s drsnou pravdou vychází. Čínští transplantologové se snaží předejít veřejné kritice

Transplantace: David Kilgour - zabíjení příznivců Falun Gongu pro peníze

Expert na Čínu, Ethan Gutmann, hovoří o své nové knize The Slaughter, jejíž obsah dostal přezdívku „atomová bomba“