E. Gutmann přednáší fakta svého výzkumu na konferenci Rodina v době nesvobody v Hlavním sále budovy Senátu; 25. února 2015. (Lukáš Kudláček/Epoch Times ČR)
Do Prahy přijel jako zvláštní host týdenního festivalu proti totalitě Mene Tekel. Je odborníkem na Čínu a tématiku zabíjení čínských disidentů pro jejich orgány. Na příkladu Islámského státu (ISIS) uvedl, jak důležité je postavit se zlu co nejdříve.

Společně se svým kolegou Davidem Kilgourem vyzval Gutmann české představitele ke schválení zákona, který by zakázal transplantační turistiku a bojkotoval čínské lékaře.

Během svého sedmiletého vyšetřování Gutmann dospěl k závěrům, že vojenské nemocnice v Číně odebírají orgány – ledviny, játra, plíce, srdce i rohovky – politickým a náboženským disidentům umístěným do pracovních táborů. Jak vysvětluje, nevinní lidé jsou doslova „zaživa rozpáráni, jsou jim vyjmuty orgány a vloženy do nového příjemce“, bohatého klienta z Číny či zahraničí.

Podle jeho odhadů bylo tímto způsobem zabito v období 2000 – 2008 kolem 65 tisíc uvězněných osob, zejména pak členů meditační disciplíny s buddhistickými prvky, Falun Gong (Fa-lun Kung).

„65 tisíc je obrovské číslo. To je hodně rodin, které v Číně někde chybí. Tohle dělá z Tiananmen (masakru na náměstí Nebeského klidu v roce 1989, pozn. red.) pouhý drobný incident,“ prohlásil na středeční tiskové konferenci Gutmann.

ISIS a odebírání orgánů
 
Ethan Gutmann – investigativní novinář, publicista, spisovatel. Začal vyšetřovat násilné odběry orgánů v čínských věznicích v roce 2006. Vloni na podzim vydal knihu The Slaughter (Jatka), kde zachycuje historii této krvavé praktiky a jejich prudký vzestup po roce 2000 v souvislosti s rozhodnutím státu vyhladit Falun Gong - meditační buddhistickou praxi s desítkami milionů přívrženců.

Působil několik let v Pekingu jako obchodní konzultant pro americké firmy. Je rovněž autorem knihy Losing New China (Ztráta nové Číny).

V souvislosti s odebíráním orgánů zmínil také ISIS, jenž podle nedávných zpráv zabíjí zajatce pro orgány, které prodává do zahraničí. Epoch Times se ho na závěr jeho návštěvy v ČR zeptal, zda je mezi Čínou a ISIS nějaká souvislost.

„Číňané své metody odebírání orgánů vyvážejí. Média přinesla zprávy, že transplantologové z Číny byli ve Vietnamu vyučovat, jak proceduru provést, a můžeme si domyslet, že jim možná i pověděli, že jde o skvělý způsob, jak se zbavit tamních disidentů.

V případě ISIS skutečnost, že si zvolili metodu, která umožňuje přijít k penězům a zbavit se svých nepřátel... pochybuji, že by šlo o naprostou náhodu a že by tam nebyl čínský vliv anebo alespoň nevěděli, co se v Číně děje,“ míní americký publicista.

Zlo je třeba zastavovat

Když se vynořily zprávy o ISIS a odebírání orgánů, Gutmann měl nejdřív tendenci to odbýt s poznámkou: Tohle je v porovnání s Čínou ničím. Pak si ovšem uvědomil, že z této situace vyplývají daleko hlubší závěry.

„Ta pravá reakce by měla být: když se zlo nezastaví, jistě se rozšíří. A přesně tohle můžeme vidět u ISIS. Lidé na celém světě vidí záběry lidí, kteří jsou upalováni zaživa a popravováni a děti tajemně mizí, a pak je tam samozřejmě spousta toho, co nevidíme.

ISIS jsou velmi dramatičtí, ale jejich systematická zabíjení jsou slabým odvarem oproti rozsahu vraždění, jaké spáchaly Assádovy síly v Sýrii. A podobně, když se podíváme na zabíjení politických nebo náboženských vězňů pro orgány v Číně, jak odhaduji, denně je pro orgány zabito v průměru takových 10 lidí. No a v roce je spousta dní, proto by tohle mělo lidi znepokojovat. Pokaždé, když politici prohlásí, že s tím nemohou právě teď něco udělat, možná tak za čtvrt roku... čtvrt roku jsou tři měsíce, to je 90 dnů, to je 900 lidí,“ říká Gutmann a upozorňuje, že každé prodlení přináší nové oběti.

10 lidí denně

„Tohle se bude šířit a každý den, který čekáme, každý den, kdy doktoři řeknou: Musíme čekat, až se změní zákony, nemůžeme s tím nic dělat – to je 10 lidí denně. Lidé by si měli tento obraz vybavit v hlavě.“

Gutmann a Kilgour chtějí, aby vznikl zákon, který by Čechům zakázal vycestovat do Číny či kterékoliv jiné země za účelem transplantace. Dále navrhují zakázat čínským lékařům účast na odborných konferencích a přednášet na univerzitách, stejně jako se to dělo na Západě za studené války, kdy sovětští psychiatři měli podobný zákaz kvůli zavírání politických vězňů do psychiatrických léčeben.


Čtěte také:

Je to něco jako mafie, říká o čínské transplantologii vyšetřovatel

Nenechejte Číňany, aby koupili české firmy, varuje kanadský politik (rozhovor)