Uživatelé internetu v Číně od pátku 20. března mají zablokovaný přístup na zpravodajské internetové stránky agentury Reuters.
Mezinárodní tisková agentura poznamenala, že uživatelé pevninské Číny začali mít problémy se zobrazením anglické a čínské verze stránek již ve čtvrtek večer.
„Nebylo hned jasné, proč byl uživatelům znemožněn přístup na web Reuters,“ uvedla agentura Reuters v reakci na nenadálou cenzuru.
GreatFire, čínská organizace za svobodný internet, potvrdila existenci aktivního blokování stránek agentury Reuters.
„Reuters se zavázala k praktikování spravedlivé a přesné žurnalistiky po celém světě," řekl mluvčí společnosti v prohlášení. „Jsme si vědomi, že zprávy o Číně jsou velmi důležité pro všechny naše zákazníky a doufáme, že činnost našich stránek bude v Číně brzy obnovena.“
Ačkoli je její zprávodajství blokováno, finanční informace a datové služby Thomson Reuters Corp. jsou pro klienty v Číně stále k dispozici.
Reuters není jediná zahraniční zprávodajská organizace, která čelí útokům cenzorů čínského režimu. New York Times, Wall Street Journal a Bloomberg News se staly terčem cenzury poté, co zveřejnily články, které byly kritické vůči čínskému režimu nebo jeho úředníkům.
Webové stránky Epoch Times a jejich verze v čínském a anglickém jazyce jsou čtenářům v pevinské Číně také nepřístupné.
Zpravodajské stránky nejsou jedinými internetovými službami, které jsou v Číně blokovány. Populární internetové stránky sociálních médií, jako jsou Facebook a Twitter, v Číně nenajdete. Instagram byl zablokován krátce po prodemokratických protestech v Hongkongu v loňském roce.
Od prosince 2014 nemohou uživatelé internetu v Číně používat Gmail, e-mailovou službu společnosti Google.
Přeložil Milan Kajínek