Vězeňská stráž ve dvoře uvnitř Prvního záchytného centra v Pekingu, 25. října 2012. (Ed Jones / AFP / Getty Images)
Vězeňská stráž ve dvoře uvnitř Prvního záchytného centra v Pekingu, 25. října 2012. (Ed Jones / AFP / Getty Images)
Byl to ten druh příběhu, které se v Číně poslední dobou objevují on-line poměrně často, většinou není možné podobné výpovědi ověřit nebo říci něco více o než: „Oh páni, to je tedy hrůza!“

Avšak toto konkrétní odhalení o pěti tisíci slovech popisující odebírání lidských orgánů odsouzeným vězňům učinil bývalý zaměstnanec věznice, který prozradil svou totožnost. Popsal znepokojivé detaily o propojení zisku, korupce a násilí, které pohánějí obchod s lidskými orgány v konkrétní čínské věznici. Článek se poprvé objevil v únoru 2015 a pomalu si získával pozornost stále většího počtu uživatelů internetu.

Článek přímo jmenuje konkrétní zaměstnance vězení. Autor se identifikuje jako Liou Šuo, bývalý ředitel ve věznici S'-chuej ve městě Čao-čching v provincii Kuang-tung v jižní Číně, a většinu obvinění směřuje na náměstka ředitele věznice jménem Luo Cu-piao, který měl údajně v obchodech s orgány „prsty“.

Konkrétní údaje v příběhu a on-line reakce uživatelů na článek přivedly situaci do bodu, kdy byl správní úřad kuangtungské věznice nucen publikovat vyjádření na své vlastní webové stránce, aby „rozpustil“ šokující tvrzení, což podle reakcí bylo pro mnohé nedůvěřivé čínské občany jistým druhem potvrzení, které potřebovali.

Největší problém s transplantacemi není technický, je to otázka toho, kde seženete orgány.“ - Liou Šuo, bývalý ředitel věznice.

Totožnost hlavních postav zveřejněného příběhu potvrdil zahraniční čínský uprchlík, který osobně znal autora článku a některé další lidi, a také výzkumníci v oblasti lidských práv.

Liou Šuo, který je podepsán jako autor příspěvku, odhalení podle jeho slov učinil kvůli tomu, že jej náměstek Luo Cu-piao napadl a zbil tak, že je nyní ochrnutý. Právě Luo Cu-piao je podle něho zodpovědný za vraždy vězňů za účelem dosažení finančního zisku.

Výnosný byznys na černém trhu

„Největší problém s transplantacemi orgánů není technický, je to otázka toho, odkud vezmete orgány,“ napsal Liou Šuo. „V roce 2000 se náměstek ředitele S'-chuejské věznice Luo Cu-piao dozvěděl o možnosti značného zisku, který se dá vydělat na černém trhu s lidskými orgány.“

Ledviny byly podle článku prodávány za 350 000 juanů (1,435 milionu korun), srdce za více než 24 milionů korun, játra za více než 14 milionů korun a oční rohovka za cca 500 tisíc korun. (Poznámka redaktora: Částky za srdce a játra jsou výrazně vyšší, než je obvyklé a může se jednat o chybné vyčíslení. Poptávka po orgánech však podle výzkumů zpravidla přichází z vysoce movitých vrstev, které si mohou nákladnou transplantaci finančně dovolit.)

V letech 2001 až 2006 se počet ročních úmrtí ve věznici S'-chuej včetně těch, kteří zemřeli přirozenou smrtí, pohyboval mezi čtyřmi až šesti vězni, napsal Liou Šuo. Dále uvádí, že on sám si je vědom 16 případů zavraždění vězňů kvůli jejich orgánům.

Cílení na chudé, nevzdělané

Všichni vězni v procesu přijímání do vězeňského systému procházejí zdravotními kontrolami, to je standardní postup ve věznicích po celém světě. V čínských věznicích byla vstupní zdravotní prohlídka navíc ještě použita pro identifikaci potenciálních kandidátů na odebrání orgánů, napsal Liou Šuo.

Čchen Wej Čchüan, člen vězeňské stráže, byl první, kdo znal výsledky těchto zdravotních testů. Poté, aniž by vzbudil podezření, mohl v tichosti začít zjišťovat, kteří vězni na seznamu vhodných kandidátů by později mohli být zabiti kvůli jejich orgánům. Kritéria pro výběr vězňů podle Liou Šuoa obsahovala: zdravé, ale také nevzdělané jedince; chudé, z odlehlých částí (na samotě) a pokud možno neměli být ve vězení nikým navštěvováni, což logicky omezuje možnost, že někdo bude hlouběji pátrat po příčinách jejich smrti.

Liou Šuo byl dozorce ve vězeňském bloku, kde jsem byl zadržován. - Chuang Kchuej, bývalý vězeň svědomí.

Tito vězni identifikovaní jako kandidáti na „nedobrovolného dárce“ se pak přestěhovali do části vězení, nad kterou měl náměstek ředitele věznice Luo Cu-piao absolutní kontrolu a která byla bez kontaktu s vnějším světem.

Starý známý

Chuang Kchuej, bývalý čínský vězeň svědomí, který nyní žije ve Spojených státech, strávil tři roky ve věznici S'-chuej v letech 2002 až 2005. Po přečtení článku vypověděl, že Liou Šuo skutečně tehdy byl zaměstnancem věznice. (Chuang Kchuej kdysi o svých zkušenostech napsal článek pro Epoch Times).

Chuang Kchuej se dostal do vězení kvůli praktikování Falun Gongu (Fa-lun-kug nebo Falun Dafa), duchovní praxe, kterou čínský režim vystavuje tvrdým represím již od roku 1999. Chuang Kchuej uvedl, že byl v šoku, když se dozvěděl o příběhu, který vyšel on-line, a to zejména proto, že on sám byl ve vězení pronásledován mužem, který článek zveřejnil.

„Liou Šuo byl dozorce ve vězeňském bloku, kde jsem byl zadržován,“ řekl Chuang v rozhovoru s televizí New Tang Dynasty. „Vzpomínám si, že Liu nepatřil mezi čestné lidi, ale nemohu ani říci, že patřil mezi ty zlé.“

Epoch Times ani Chuang Kchuej nemohou potvrdit, že to byl skutečně sám Liou Šuo, kdo příběh napsal a zveřejnil, neboť nebylo možné jej přímo kontaktovat. Je ovšem bezesporu jasné, že ten, kdo článek napsal, znal velmi dobře podrobnosti o životě uvnitř věznice S'-chuej včetně konkrétních epizod a jmen lidí, kteří zde pracovali.

„Například příběh strážce Feng Kuo-feje z 2. ledna 2005 o tom, jak zneužil vězně Fu Jen-chua a způsobil mu zranění slinivky břišní. Vím o tom moc dobře, protože jsem byl zavřený ve vězeňském bloku, kde to stalo,“ řekl Chuang Kchuej.

Kromě toho činnost zaměstnance věznice jménem Luo Cu-piao si již dříve vysloužila pověst mezi výzkumnými pracovníky v oblasti lidských práv mimo Čínu, konkrétně u neziskové organizace WOIPFG, která vede vyšetřování zaměřené na čínskou vládní represivní kampaň proti duchovnímu hnutí Falun Gong.

Postavy v příběhu o věznici S'-chuej jsou reálné osoby a podrobnosti, které článek zveřejňuje o zdravotních testech, se shodují s vyšetřováním zahraničních expertů, což z něj dělá poměrně relevantní svědectví.

Článek přeložil a upravil Milan Kajínek small United Kingdom

Česká transkripce a (Pchinjin): Liou Šuo (Liu Shuo); Luo Cu-piao (Luo Zubiao); Čchen Wej Čchüan (Chen Wei Quan); S'-chuej (Sihui); Čao-čching (Zhaoqing); Kuang-tung (Guangdong), Feng Kuo-fej (Feng Guofei); Fu Jen-chua (Fu Yanhua); Chuang Kchuej (Chuang Kchuej).

Čtěte také:

Příkaz k využívání vězňů pro transplantace dal exprezident Ťiang Ce-min, říkají vyšetřovatelé

Kniha The Slaughter: Čínští transplantační chirurgové ve službách mafie a byznysu

Transplantační konference v Číně bez mezinárodní účasti

Přední čínský transplantolog zapleten do obchodu s lidskými orgány