Ke Ťien-siung, člen výboru Čínské lidové politické konzultativní konference (CPPCC) vyzývá k odhalení masových vražd v otázce nedobrovolného a nezákonného odebírání orgánů. (Screen shot/Fudan Development Institute)
Ke Ťien-siung, jeden z nejdůležitějších členů nejvyššího poradního orgánu Komunistické strany Číny, se v rámci živého vysílání disidentské televizní stanice NTDTV, které proběhlo 10. dubna, vyslovil o otázce nedobrovolného odebírání orgánů a zároveň divákům detailněji přiblížil charakter bývalého šéfa bezpečnostních složek.

V době, kdy sílí mezinárodní tlak na Čínu, aby zavedla řádnou evidenci, týkající se dárcovství a transplantací orgánů, existuje stálé podezření, že desítky tisíc vězňů svědomí, především příznivci duchovní praxe Falun Gong, figurují stále jako nedobrovolný zdroj určený pro tyto transplantace.

Zda tyto praktiky přetrvávají, není zcela jasné. Nicméně v průběhu několika předešlých měsíců se Chuang Ťie-fu, náměstek ministra zdravotnictví, vyslovil a zavázal, že Čína již nikdy nebude k transplantacím používat orgány popravených vězňů. Lze ovšem konstatovat, že toto vyjádření je v rozporu s postojem vyjádřeným o několik měsíců dříve. Tehdy bylo řečeno, že v případě souhlasů vězňů bude povoleno jejich orgány používat. K otázce zda byly či stále jsou využívány orgány následovníků Falun Gongu, se čínské úřady nevyjádřily.

20150430-cina2
Televizní interview NTDTV s Ke Ťien-siungem. (NTDTV)

„Velký tygr“

Ke Ťien-siung je jedním z 299 členů výboru Čínské lidové politické konzultativní konference. Pracuje také jako profesor historie a zeměpisu na Fudan University. Na oficiálních stranických schůzích má pověst provokatéra, který na hranici únosné míry přerušuje své kolegy v případě, že mluví úplně scestně, a zároveň se nebojí klást otázky vztahující se k sociálním záležitostem. Televizní stanice New Tang Dynasty Television, která uskutečnila s profesorem rozhovor, je mediálním partnerem Epoch Times, charakteristickým svým robustním přístupem k reportážím týkajících se porušování lidských práv v Číně.

„Věřím, že u zlé osoby, kterou Čou zcela jistě představuje, je něco takového docela možné,“ – Ke Ťien-siung.

V nedávném televizním interview vyzval Ke Ťien-siung náměstka ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fua, aby otevřeně pohovořil o obviněních týkajících se nedobrovolného odebírání orgánů, vztahujících se k bývalému šéfu čínských bezpečnostních složek Čou Jung-kchangovi.

20150430-cina3
Čou Jung-kchang, bývalý šéf čínských bezpečnostních složek. (Feng Li/Getty Images)

Čou je jedním z bývalých nejvyšších stranických úředníků, již byli či stále jsou předmětem politické čistky prezidenta Si Ťin-pchinga. V nedávné době byl také obviněn z anti-stranických činností a frakcionářství v rámci několika polostátních sdělovacích prostředků. Čouovo povýšení v rámci ČKS bylo z velké části „zásluhou“ za neutuchající pronásledování Falun Gongu. Někdejší rozhodnutí pronásledovat toto hnutí učinil bývalý vůdce strany Ťiang Ce-min. Aby toho nebylo málo, byl Čou nedávno předán stranickým policejním inspektorům, kteří jej v současnosti vyšetřují kvůli úplatkářství, zneužití pravomoci a zveřejňování státních tajemství.

„Je-li Čou skutečně zodpovědný za tyto spáchané zločiny, měla by se obžaloba touto záležitostí zabývat,“ Ke Ťien-siung.

Chuang Ťie-fu je bývalým náměstkem ministra zdravotnictví. Nyní stojí v čele transplantačního výboru, jehož úkolem je formulovat politiku týkající se problematiky transplantací. Lze říci, že v současnosti zastává de facto roli oficiálního mluvčího v záležitostech transplantaci a to jak uvnitř, tak i mimo Čínu.

V rozhovoru s hongkongskou televizní stanicí Phoenix Television uvedl, že ve straně úřadoval „velký tygr“ – jinak řečeno vysoce postavený úředník, který odmítal reformy.

20150430-cina4
Bývalý čínský vůdce Ťiang Ce-min. (Feng Li/Getty Images)

Na otázku, o koho se jedná, Chuang odpověděl: „Je to úplně jasné. Každý zná velkého tygra. Je jím Čou Jung-kchang; byl členem stálého výboru politbyra a vedoucím bezpečnostních složek. Každý tohle ví... Takže odkud pochází orgány popravených vězňů? Není to zcela očividné?“

„Co se týče celého transplantačního systému, stal se špinavým, temným a extrémně citlivým tématem. V podstatě tématem zakázaným,“ řekl.

Pro čínské úředníky je velmi neobvyklé, aby veřejně vyjmenovali a obvinili ostatní politiky, v tomto případě bývalé členy strany. Poznámky Chuang Ťie-fua rozpoutaly na čínském internetu rozsáhlou diskuzi.

Otevřený poradce

Co se týče dalšího obvinění vyřčeného proti Čouovi, dosud nebyl prokuratuře předložen žádný návrh, vztahující se k tomuto tématu.

„Je-li Čou skutečně zodpovědný za tyto spáchané zločiny, měla by se obžaloba touto záležitostí zabývat,“ dodal v rozhovoru s NTDTV Ke Ťien-siung.

Poté povzbudil Chuanga, aby poskytl prokuratuře potřebné informace.

Ke Ťien-siung je známý svou odvážností a poté, co byl kontaktován reportérem z Epoch Times, působil, že vypovídá na základě své vlastní vůle. Jeho poznámka o Čouovi patří k řadě nových prohlášení, která se objevila oficiální či polo-oficiální cestou a mají přímý vztah k nedobrovolnému odběru orgánů v Číně.

Nejasné náznaky

Nějakou dobu před zmíněným rozhovorem o roli Čou Jung-kchanga poskytl respektovaný bývalý vojenský chirurg Ťiang Jen-jung hongkongské televizní stanici exkluzivní rozhovor. Předmětem tohoto rozhovoru byla role vojenských nemocnic v oblasti transplantační turistiky. Ťiang detailně popsal průběh zákroku, jehož cílem je odejmout orgány takovým způsobem, aby jejich kvalita zůstala co nejvíc zachována. Tedy předtím, než je oběť zcela mrtvá.

Všechna tato obvinění přisoudil bývalému místopředsedovi Ústřední vojenské komise - Sü Cchaj-chouovi. Ten nedávno zemřel na rakovinu poté, co byl ze svého postu sesazen díky protikorupční kampani, vedené současným vůdcem strany Si Ťin-pchingem.

20150428-cina7
Sü Cchaj-chou (vpravo), bývalý vojenský generál, který nedávno zemřel na rakovinu močového měchýře. (Jim Watson / AFP / Getty Images)

Vzhledem k neprůhlednosti politiky a propagandy v Číně je téměř nemožné zjistit, zda série těchto odhalení je či není součástí celkové informační strategie. Si Ťin-pchingova administrativa může dávat tímto krokem veřejně najevo, že ví o existenci odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu. Trest za tyto trestné činy tak pomyslně visí nad hlavou stranickým úředníkům, kteří mají vazbu k bývalému vůdci strany Ťiang Ce-minovi, který pronásledování inicioval.

Je ovšem možné, že všechna tato prohlášení byla vyřčena nezávisle bez jakéhokoliv dalšího úmyslu či propagandistického cíle.

„Zlý člověk“

20150430-cina6
Praktikující Falun Gongu protestují vůči odebírání orgánů během Národního dne Číny v Hongkongu. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
Když byl Ke Ťien-siung doma zastižen reportérem z NTDTV, prohlásil: „Pravda o jakékoliv trestné činnosti by měla být odhalena. Myslím si, že to, co Chuang prozradil, slouží jako základní fakta. Teď už je na právu, aby rozhodlo, jak s těmito fakty naložit.“

„Doufám, že Chuang formálně informuje příslušné úřady o tom, co ve vztahu k nedobrovolnému odebírání orgánu o Čou Jung-kchangovi ví, takže se každý dozví pravdu.“

Během interview se Ke Ťien-siung mimo jiné odkázal na bývalou čínskou zprávu přibližující japonský „experiment“ odebírání orgánů živým americkým válečným zajatcům. „Domnívám se, že pouze nejhorší lidské bytosti jsou schopny něčeho takového. Mohl Čou Jung-kchang provést něco podobného? Věřím, že u zlé osoby, kterou Čou zcela jistě představuje, je něco takového docela možné,“ prohlásil.

„Jaký je rozsah tohoto nedobrovolného a nezákonného odebírání orgánů? Co tvoří tento proces? Doufáme, že pravda vyjde brzy najevo a tudíž to už nebude pouze otázka toho, zda tomu člověk věří či nikoliv. Většina laskavých lidí si nemyslí, že takový druh zla na světě existuje. Avšak zlo je často reálné, a zlé síly jsou schopny uskutečnit věcí, které by člověk nikdy neočekával. Z tohoto pohledu na tom není nic neuvěřitelného,“ dodal.

Přeložil: Petr Matějček
small United States


Čtěte také:

Bývalý internista čínské vojenské nemocnice líčí svoji účast při odběru orgánů z živého vězně

Čínský chirurg odhaluje odebírání orgánů vězňům v armádní nemocnici

Bývalý dozorce odhaluje obchod s orgány ve věznici provincie Kuang-tung

Bílý dům reagoval na petici o odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně