Čínská policie střeží budovu Vrchního soudu Šan-tung v Ťi-nanu, východní provincie Šan-tung, Čína 25. října 2013. (GOH CHAI HIN / AFP / Getty Images)
Určité případy mají v čínském soudním systému velmi napjatý průběh. Na soudce tlačí úředníci vládnoucí komunistické strany, kteří je nutí vynášet protiústavní a protiprávní rozhodnutí. Z druhé strany tlačí na soudce právníci, kteří brání členy režimem pronásledovaných skupin. Výsledkem jsou značně absurdní situace, které často končí vykázáním obhájců ze soudní síně.

Podobným případem je soudní proces s Li Jung-ťünem, stoupencem duchovního hnutí Falun Gong*, který pokračoval třetím slyšením, jež proběhlo 20. dubna 2015. Jeho právníci požádali o sejmutí pout z jeho nohou a rukou v souladu s právním postupem, neboť ponechat jej během procesu v poutech by bylo nezákonné.

Předsedající soudce Sun Wu-čeng žádost zamítl, jak později vypověděli obhájci na lidsko-právní webové stránce weiquanwang.org.

„Koho zajímá, jestli je to nezákonné,“ uvedl soudce Sun Wu-čeng. „Můžete podat písemnou zprávu poté, co bude soud odročen.“

Poté, co obhájce vznesl námitku, stal se soudce Sun hrubým a odmítavým.

„Jste tu, abyste reprezentoval obžalovaného, ​​nebo se jen snažíte dostat do křížku se soudcem?“ řekl Sun. „Snažíte se dokázat, jak jste významný tím, že se budete donekonečna vyjadřovat k této otázce?“

Obhajoba požádala, aby poznámky soudce Suna byly zaznamenány soudní zapisovatelkou.

„Jako obhájci tu jsme za účelem ochrany práv pana Liho. Skutečně předsedáte soudu nebo děláte něco nezákonného? Žádáme soud, aby hledal pravdu na základě faktů a všechno přesně zaznamenal,“ reagoval jeden z obhájců podle zprávy ze soudního procesu na soudcovu otázku.

Poté, co soudce vyslechl obhájcovu odpověď, nechal advokáta Čchena Ťien-kanga vyvést ze soudní síně. Obhájce byl poté zadržován v dočasné soudní vazbě v místnosti uvnitř soudního komplexu.

Podle čínského zákona upravujícího policejní soudní služby, obžalovaný musí být u soudu, osvobozen od fyzických omezovacích prostředků, pokud není pravděpodobné, že bude odsouzen k trestu smrti, doživotnímu vězení, nebo podobně velkým trestům nebo pokud je pravděpodobné, že se pokusí o útěk, zranění ostatních nebo spáchání sebevraždy.

Napjatou situaci v soudní síni způsoboval především fakt, že obžalovaný Li Jung-ťün je členem duchovního hnutí Falun Gong, které čínský režim tvrdě pronásleduje. Protože je Falun Gong druhem mírumilovné víry, nemůže být podle čínského zákona zakázán, neboť se jedná o svobodu vyznání garantovanou ústavou.

Nehledě na ústavu však čínský režim v roce 1999 postavil Falun Gong mimo zákon a spustil masivní represivní politickou kampaň, která si podle expertů vyžádala již desítky tisíc obětí na životech.

Nejen soudce, ale i celý právní systém jsou tak ve slepé uličce. Režim je nutí stoupence Falun Gongu odsoudit, a právníci, kteří jsou mnohdy považování za jakési „spravedlivé hnutí odporu“ proti čínskému režimu, poukazují na protiústavní postupy.

Při předchozím slyšení 17. března ze soudní síně dokonce odešli oba žalobci Wang Sü-ao-ťüan a Liou Nien-chung. Stalo se tak poté, co obhajoba odhalila vykonstruované obvinění ze strany policie.

Obžalovaný pan Li Jung-ťün byl podle právníků spolu s dalšími dvěma následovníky Falun Gongu převezen do úřadu veřejné bezpečnosti v okrese Feng a zadržován v improvizovaném „černém vězení“, což byl v tomto případě hotel. Po dobu pěti dní nenechali zadržené spát, podrobovali je výslechům a vyhrožovali jim.

Realita čínského soudního systému je taková, že soudci přísahají svoji věrnost vládnoucí komunistické straně Číny. Neexistuje reálné rozdělení moci soudního, zákonodárného a výkonného systému. Pokud chce režim někoho zatknout a odsoudit, nic mu v tom nebrání, a soudní proces je poté pouze skutečná fraška.

Ilegálně zatčen se svojí ženou, děti zůstaly samy

Li Jung-ťün bydlí v okresu Feng ve východní čínské provincii Ťiang-su. Byl nezákonně zatčen vloni v červnu. Zprávu o jeho zadržení zveřejnila internetová stránka Minghui.org, která monitoruje stav represí čínského režimu proti duchovní praxi Falun Gong.

Liova manželka Liou Čchiao-čen, která také cvičí Falun Gong, byla odsouzena ke čtyřem letům vězení. Li se vydal k soudu, aby ji obhajoval, když ho na cestě zatkli neznámí lidé, pravděpodobně tajní policisté, aniž by ukázali jakoukoliv identifikaci.

Li a jeho žena mají dvě dcery, které se v nepřítomnosti rodičů nemohou vrátit domů a musejí se spoléhat na příbuzné a jejich finanční podporu. Aktiva rodiny a její majetek byly zabaveny místní bezpečnostní divizí okresu Feng.


* Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.


Přeložil a upravil Milan Kajínek small United States