Během soudního procesu kněz opakovaně vykřikoval: „pryč s komunismem“, načež se za něj postavil soudní zřízenec, který mu zakrýval ústa. (Screenshot z videozáznamu)
Tadeáš Nguyën Van Ly je vietnamský římskokatolický kněz a přední aktivista za lidská práva, jenž bojuje pouze nenásilnými prostředky. V současné době je ve vězení, do kterého byl odsouzen v kontroverzním procesu, kde mu soudní zřízenec zacpával ústa dlaněmi, aby nemohl mluvit. Vietnamští aktivisté žijící v ČR žádají prezidenta Vietnamu, který je právě na návštěvě v Praze, aby se zasadil za jeho osvobození.

Problém porušování lidských práv se ve Vietnamu neomezuje pouze na případ kněze Tadeáše Nguyën Van Lyho (67let), ale čítá škálu různých oblastí, ať už jde o běžné obyvatele, právní aktivisty, bloggery nebo novináře. Uveďme v deníku Epoch Times nedávno publikované případy pronásledované bývalé novinářky Pham Doan Trang nebo uvězněného bloggera Ahn Ba Sama či k trestu smrti odsouzeného majitele kaváry Nguyen Van Chuonga z města Hai Phong.

Vietnamský prezident Truong Tan Sang obdržel od sdružení Van Lang se sídlem v Praze otevřený dopis, který navazuje na výzvu účastníků oslav 35 let Charty 77 za propuštění katolického kněze Nguyen Van Lyho z vazby. Prezident dosud na výzvy nereagoval a kněz je stále zadržován.

„Během soudního procesu kněz opakovaně vykřikoval: „pryč s komunismem“, soudní zřízenec mu zakrýval ústa, aby nemohl mluvit.“
 
20150510-vietnam
Kněz Tadeáš Nguyën Van Ly v roce 2006. (christianophobie.fr)
„Katolický kněz Nguyen Van Ly byl nedávno donucen znovu nastoupit do vězení, aby odseděl zbytek trestu z procesu z roku 2007. Jistě víte, vážený pane prezidente, že zdravotní stav otce Nguyen Van Lye je velice vážný a každý den strávený ve vězení může mít neblahý dopad na jeho zdraví. Doufáme, že Vaši spoluobčané jednou také nebudou muset litovat, že vietnamský národ předčasně přišel o takového člověka,“ uvádí aktivisté v otevřeném dopise prezidentovi.

Pod otevřený dopis se podepsala řada českých zástupců. Mezi nimi jsou například publicista Tomáš Halík, Jáchym Topol, biskup Václav Malý, Petr Pithart, Jan Ruml, Jaroslav Veis a další.

„Věříme, že jeho propuštěním by vietnamská vláda, jejímž nejvyšším představitelem jste Vy, ukázala vůli dodržovat Mezinárodní deklaraci lidských práv z roku 1948 a Mezinárodní Úmluvu občanských a politických práv. Obě dohody podepsal Vietnam jako plnohodnotný člen OSN,“ uvádějí signatáři dopisu.

Podle aktivistů by propuštění kněze Nguyen Van Lyho přineslo naději dalším více než dvěma stům vězňů svědomí. Kněz bojoval především za svobodu vyznání, demokracii a kritizoval Vietnamskou komunistickou stranu. Od roku 1977 strávil ve vězení více než 15 let. V roce 2010 byl skupinou ECR nominován na Sacharovovu cenu Evropského parlamentu.

Poprask se strhl také v roce 2011, kdy kněze jel navštívit americký diplomat Christian Marchant, který byl podle Radio Free Asia zadržen policií na cestě na jejich domluvenou schůzku. Marchant byl údajně povalen na zem a následně vtažen do policejního vozu, odvezen na policejní stanici a následně propuštěn.

List New York post uvedl, že americká vláda se ostře ohradila proti porušení imunity svého diplomata a vyjádřila protest vietnamskému ambasadorovi ve Washingtonu. Vietnamská mluvčí ministerstva zahraničních věcí v odezvě uvedla, že vietnamská vláda incident „přezkoumává“.

Kněz vs. komunistická strana

Kněz Tadeáš Nguyën Van Ly pod dozorem během kontroverzního procesu v roce 2007. (Screenshot z videozáznamu)
Kněz Tadeáš Nguyën Van Ly pod dozorem během kontroverzního procesu v roce 2007. (Screenshot z videozáznamu)
Kněz Tadeáš Nguyën Van Ly se s vietnamským režimem dostal do křížku již v sedmdesátých letech. Do vězení byl poslán poprvé v roce 1977 na dobu jednoho roku. Později byl odsouzen na devět let (1983 – 1992). V roce 2000 ho navštívili členové Komise za svobodu vyznání během návštěvy amerického prezidenta Clintona ve Vietnamu. O několik měsíců později byl opět zatčen za svoje aktivity na podporu svobody vyznání a odsouzen k patnácti letům vězení.

V roce 2002 získal ocenění Homo Homini a byl podpořen organizací Člověk v tísni. Jeho trest byl zkrácen a ukončen v roce 2004, odkdy ovšem stále zůstává v domácím vězení.

Během roku 2006 se opět zapojuje do politických aktivit. Podepisuje Manifest za svobodu a demokracii ve Vietnamu a s dalšími katolickými knězi se zasazuje za svobodu slova. V roce 2007 je opět zatčen, obviněn z „velmi závažných zločinů, které ohrozily národní bezpečnost“.

Během soudního procesu kněz opakovaně vykřikoval „pryč s komunismem“, načež se za něj postavil soudní zřízenec, který mu zakrýval ústa. Fotografie a videozáznam ze soudní síně se následně široce rozšířily po vietnamském internetu. Případ komentovala také americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která jej označila za „negativní vývoj" v situaci ochrany lidských práv.

Na nátlak Amnesty International byl kvůli špatnému zdravotnímu stavu propuštěn v roce 2010, ale o rok později opět uvězněn, ve vězení zůstává dodnes.

Vietnam a lidská práva

201505015-vietnam
Vietnamský prezident Truong Tan Sang. (BAY ISMOYO/AFP/Getty Images)

Podle Human Rights Watch (HRW) zůstává Vietnam zemí, která silně potlačuje lidská páva, brání svobodě slova, šíření informací a svobodě vyznání. Odepírání lidských práv a rozšířená korupce uvnitř samotné státní struktury jsou podle HRW obecně považované za hlavní důvody, které dusí politický a ekonomický vývoj ve Vietnamu.

V červnu 2014 v rámci pravidelné revize situace oblasti lidských práv akceptoval Vietnam 182 z 227 doporučení navrhovaných Radou pro lidská práva OSN, zamítl však nejpodstatnější doporučení, jako propuštění všech politických vězňů a osob zadržených bez obvinění či soudu, provedení právní reformy za účelem ukončení zatýkání z politického motivu těch, kteří chtějí mírumilovným způsobem uplatnit svá základní lidská práva, zakládat národní nezávislé lidsko-právní instituce a učinit potřebné kroky k podněcování svých spoluobčanů k široké účasti v politickém veřejném životě.


Čtěte také:

Oficiální návštěva vietnamského prezidenta v Praze a lidská práva ve Vietnamu

Z důstojníka státní bezpečnosti se stal pronásledovaný blogger

Mluví pravdu v totalitním státě, proto ji pronásleduje policie