Anastasia Lin z Toronta při udělení titulu Miss World Kanada; 16. května 2015. O čtyři dny později se dozvěděla, že její rodině v Číně vyhrožovali policisté kvůli jejímu aktivismu v oblasti lidských práv. (Andrew Chin)
Anastasia Lin z Toronta při udělení titulu Miss World Kanada; 16. května 2015. O čtyři dny později se dozvěděla, že její rodině v Číně vyhrožovali policisté kvůli jejímu aktivismu v oblasti lidských práv. (Andrew Chin)
Čínské bezpečnostní složky se snaží umlčet nově korunovanou Miss Kanada, Anastasii Linovou. Jejímu otci, který žije v Číně, vyhrožovali, že pokud se jeho dcera bude nadále angažovat v boji za lidská práva, „odnese to on i celá jeho rodina“.

Linové, která 16. května vyhrála kanadskou soutěž krásy a bude Kanadu reprezentovat na Miss World, zavolal roztřeseným hlasem otec žijící ve městě Čchang-ša, aby jí sdělil, že měl 20. května nevítanou návštěvu v podobě příslušníků veřejné bezpečnosti.

„Otec byl opravdu vyděšený. Řekl mi: Musíš přestat dělat, co teď děláš, jinak se budeme muset každý dát jinou cestou.“

Následná SMS zpráva od otce jí oznámila, že za ním přišla policie a vyhrožovala, že pokud dcera nepřestane s kampaní za lidská práva, její rodinu si podají jako za „kulturní revoluce“, kdy byli rodiče nuceni zavrhovat svoje děti a děti udávat své rodiče, říká Linová.

Její otec byl přitom na ni ještě nedávno velmi hrdý. To když mu denně chodilo 100–200 blahopřejných textových zpráv a všechna média o Anastasii psala.

Jenže pak došlo ke změně. Rodina a přátelé ji začali informovat, že zprávy o ní z čínského internetu mizí. Každá zpráva zmiňující její lidsko-právní aktivity byla očividně zablokována čínskými cenzory.


Pětadvacetiletá Linová se v Číně narodila, ve třinácti letech se přestěhovala do Kanady, kde vystudovala divadelní umění na University of Toronto. O titul královny krásy se ucházela s ušlechtilým cílem – „být hlasem těch, kteří mluvit nemohou“.

20150524-miss2
Miss World Kanada 2015 Anastasia Linová se nechce nechat zastrašit a říká, že v boji za lidská práva v Číně bude pokračovat. (foto poskytla Anastasia Lin)
Kromě modelingu se také věnuje herectví. Všechny snímky v nichž hrála, se nějakým způsobem věnují aktivismu a boji za lidská práva v Číně. Její první rolí byla studentka, která prožila zemětřesení v provincii S'-čchuan v roce 2008, kde kvůli nekvalitně postaveným školám zemřely tisíce dětí.

Linová hrála v kanadském televizním seriálu Big Shorts, satirickém pohledu na čínskou státní televizi CCTV, a vysekla si i hlavní roli ve snímku Red Lotus (Rudý lotos), který sleduje osudy ženy, která je v Číně uvězněna za to, že se věnuje čínským režimem zakázané meditační praxi Falun Gong.

Falun Gongu, založeném na tradičních hodnotách z buddhismu, taoismu a konfucianismu, se ostatně věnuje i samotná Anastasia Linová.

Tyranie na vývoz

Až do 20. května byla role, kterou v Rudém lotosu ztvárnila, její nejbližší zkušeností s taktikami čínského režimu. Teď, když hovoří o výhrůžkách svému otci, její hlas přechází od strachu přes klid až k rozhořčení.

„Je to jako by svou tyranii vyváželi ven z Číny. Jsem kanadská občanka. Jak se odvažují vyhrožovat mé rodině za to, co dělám v Kanadě?“ zlobí se modelka.

I navzdory ohrožení své rodiny je však nadále odhodlaná použít svůj titul Miss World Kanada, aby se ještě víc zasadila o lidská práva. Domnívá se, že kdyby mlčela, čínskou vládu to jen povzbudí.

„Nechci vystavit rodinu riziku, ale je to právě kvůli nim, kvůli této situaci, proč musím pokračovat v tom, co dělám. Jinak by to bylo všechno k ničemu.“

20150524-miss3
Miss World Kanada Anastasia Linová vystudovala divadelní umění a mezinárodní vztahy na University of Toronto. (foto poskytla Anastasia Lin)