20150601-libecek
Saturejka. (Sonia Vladyková)
Tato bylinka pochází z černomořské oblasti a z východního Středomoří. Do Evropy jí přinesli mniši kolem 9. století. Daří se jí v květináči, v balkonovém truhlíku i na zahradě. Potřebuje však kyprou půdu s obsahem humusu, slunce a suché místo.

Vysévá se v květnu rovnou do truhlíku nebo na zahradě. Dostanete ale koupit malé sazeničky již předpěstované. První rostlinky po výsevu se objevují již po dvou až třech týdnech. Roste do výše 30–40 cm, je kopinatolistá a má růžové, bílé či fialové kvítky.

Zelené lístky je možné sklízet celé léto. Odřezává se nízko nad zemí, stonky se svazují dohromady a zavěšují k sušení. V zimě se vaří celé řepíky nebo jen suché listy.

Listy saturejky se nikdy nesmějí krájet nadrobno a přidávat jako petrželka do pokrmu, protože by chutnaly hořce.

Saturejka povzbuzuje chuť k jídlu a uklidňuje žaludek. Silně aromaticky voní, pikantně a peprně chutná. Je to klasické koření do všech fazolových pokrmů. Čerstvé zelené a usušené listy jsou vhodné i do všech hrachových a čočkových pokrmů, k houbám (kromě žampionů), do masových a bramborových salátů, majonéz, nádivek do drůbeže, steaků, kotlet, na pečené brambory, do nakládaných okurek a zeleniny v octě, ke květáku, kyselému zelí, ragú z masa a do sýrových pokrmů.


Autorka žije téměř 20 let v Itálii, zajímá se o recepty našich babiček, o klasické moučníky i italskou kuchyni. Ráda cestuje po Itálii, fotí a seznamuje se s krajovými specialitami a gastronomickými zajímavostmi. Několik let pracovala pro jeden český deník, spolupracovala s českým časopisem pro ženy a má pětiletou zkušenost v potravinářském průmyslu. Její blog najdete na unavenavarecka.blogspot.it.


Podobné články:

Bylinky v kuchyni: Máta peprná