20150703-gala
Galavečer tanečníků a choreografů Národního divadla v Praze a v Brně v Divadle Broadway. (Foto: Anna RASMUSSEN)
Gala večer rozhodně nabídl to, co organizátoři slibovali – humor, zábavu i překvapení. Některé choreografie a tance bych bez nadsázky označil za vynikající díla, která obsahují dobrou myšlenku i zajímavé zpracování. Zejména bych vyzdvihl tance Wash It Out, Subway, ND3 „Petit Cord“ sóla Viktora Konvalinky Solo from Port 9 a Just Solo II.

Zmíním skutečnost, že některé mužské tance postrádají mužskost a některé ženské tance naopak ladnost a krásu ženskosti, což vnímám poněkud jako odraz současné doby, kdy se kvality pohlaví často mísí. Ani vnitřně, ani esteticky na mě tato „výměna" vlastností nepůsobí dobře.

Muži prováděli některé pohyby, jež podle mne náležejí ženskému pohlaví, zatímco pohyby žen byly vyjma párových tanců často tvrdší, než bych u žen považoval za ženské. Zatímco mužům někdy chybí mužnost, ženám chybí jejich ženskost.

Rozhodně byl večer vynikající v tom, že poskytl řadu choreografií a tanečníků, takže si každý mohl mezi tanci najít svoji „krevní skupinu". Rovněž ve mně vzbudil dojem, že tanečníci Národního divadla rozhodně mají co nabídnout. Jen škoda, že hudba pro jednotlivé tance byla téměř výlučně od zahraničních autorů a anglickém jazyce, je to však pochopitelné, neboť se gala snažilo mít mezinárodní charakter.

K jednotlivým titulům

Down from Upside

Tento tanec byl jedním z těch, které mě nezaujaly jak svojí pohybovou stránkou, tak myšlenkou. Taneční výkony byly dobré, duch tance však na můj vkus příliš hrubý, postrádal teplo a lásku.

Solo From port 9 a Just Solo II

Sólová vystoupení Viktora Konvalinky sklidily nejenom divácký aplaus, ale také potlesk ostatních tanečníků. Konvalinka má nesporný talent a zajímavý charakterový výraz připomínající některé z hlavních mužských herců filmových sérií Lets Dance.

23:47

Zábavný a vtipný kus jak myšlenkou, tak choreografií a dobře zatančeným párovým tancem Pauliny Puicercusové a Dmytra Tenytskyyho.

Subway

Zajímavá myšlenka a vynikající zpracování. Kristina Kornová a Jakub Rašek zatančili skvělý párový tanec, jehož výraz byl jako vystřižený z věhlasných teenegerovských tanečních filmů. Díky jejich tanci jsem si připomněl slavné love story, kdy se setkává talent s dobrým příběhem a zpracováním.

Balance

Další párový tanec večera, který byl žánrovým skokem od předchozího Subway. Jak hudba evokující východní duchovní směry, tak choreografie měly ambice hlubšího vhledu, ale co se týče krásy a ladnosti Subway nepřekonaly. Byť si tanec možná kladl hlubší cíle, chyběla mu dokonalost.

ND3 – Zemřeš smrtí Bongo – Bongo

Zde fungoval jednoduchý, ale účinný nápad pojízdných zástěn. Zpracování již působilo divadelním dojmem, nikoliv jako forma krátkého tance, ale jako spletitější příběh. Drsní muži a ženy hrubého zrna. Ocenil jsem zejména herecké schopnosti tanečníků, dynamiku a drama, které se jim podařilo sehrát.

Cloosed Memory

Zajímavý nápad, jehož zpracování mě úplně neoslovilo. Z reakcí ostatních diváků, do kterých se zpracování „trefilo“, to u mě byla otázka vkusu nebo pro mne příliš vzdálených situací, které byly předmětem choreografie.

Wash it Out

Vynikající zpracování, které dobře využívalo scénu zahalovanou a odhalovanou pomocí světel a jejich barevného ladění k přesvědčivému a trefnému divadelnímu představení. Základní myšlenka představení je poměrně hluboká a nabízí vytříbenou životní zkušenost, jíž nechybí jak trpkost, tak humorný životní nadhled a humor.

To be Continued...

Vtipná sonda do vzpomínek stáří, kombinující tanec a herecké vystoupení s projekcí. Trefné myšlenky, které se nesnažily tanec korunovat složitou choreografií, ale spíše celkovým uměleckým zpracováním.

ND3 „Petit Cord“

Zde nelze než napsat, že se jednalo o choreografii, která byla „králem“ celého galapředstavení. Skutečná série humorných kousků, které s grácií a umem předvedli tanečníci v čele s Mathiasem Deneuxem. Divadlo mnohokrát propuklo v upřímném smíchu. Připočítáme-li dámy a jejich efektní vstup na scénu, práci v párových tancích a použité triky, jedná se o kvalitní vystoupení na vysoké umělecké úrovni.

Podobná galapředstavení mají rozhodně smysl a budoucnost. Velmi rád se zúčastním při dalších ročnících v budoucnosti.


Hodnocení: 


Promo video editing by Marco Chiodi