Čínští policisté před soudem v provincii Ťi-nan, ilustr. foto. (Feng Li / Getty Images)
Čínští policisté před soudem v provincii Ťi-nan, ilustr. foto. (Feng Li / Getty Images)
Více než 500 právníků v loňském roce podepsalo protestní otevřený dopis poté, co byly poprvé oznámeny pozměňovací návrhy příslušného zákona. Vzhledem k tomu, že obsahuje příliš vágní pojmy otevřené k rozmanitým výkladům, právníci uvedli, že obhájci by podle toho byli v podstatě znevýhodněni, neboť cokoli, co řeknou, by mohlo být použito k jejich napadání.

„Jestli trestní novela zákona projde, stane se obhajoba pouhou formalitou, protože právníci budou muset spolupracovat se soudem a prostě jít v souladu s kroky soudu. Právníci tak sice zůstanou v bezpečí, ale obžalovaní budou nešťastní,“ napsal pekingský právník Jang Süe-lin na čínském microblogu Sina Weibo.

„Diskutovat o právním státu a soudní opatrnosti vůči autoritám je zbytečné, protože to, co opravdu chtějí, je oficiální pravidlo,“ napsal právník Fu Min-žung.

Pokud advokáti „nebudou mít odvahu u soudu promluvit, je to velmi nebezpečná věc“, řekl čínský právník Čang Wej-jü v rozhovoru s Epoch Times. Proto tyto změny nesmějí projít, „každý by potom mohl být jejich obětí“, dodal Čang.

Národní lidový kongres nedávno podruhé přezkoumával navrhované změny, které mají obsahovat dodatky o „vážném narušování pořádku v soudní síni“, „urážení, hanobení nebo ohrožování soudních úředníků nebo účastníků vedení sporu“ a „nedbání varování soudu“ do seznamu trestných činů.

Podle zprávy čínského média Caixin někteří členové Národního lidového kongresu také shledali, že navrhované změny trestního zákona jsou příliš kontroverzní. Náměstek Národního lidového kongresu Jen Ťien-kuo, bývalý právník z provincie Che-pej, vyjádřil obavu, že pravidla by mohla být soudy libovolně použita, aby zastavila pokusy právníků bránit své klienty.

Článek byl sestaven za pomoci článku Lu Chena a reportáže Luo Yaa; a byl redakčně zkrácen.
Přeložil: Milan Kajínek; originální článek naleznete zde: small United States

Čtěte také:

Rozzuření čínští právníci bojují za svého kolegu, "zmizel" v soudním systému 

Čínští novináři dostali zákaz přinášet kritické zprávy

Propuštěný čínský advokát Kao Č'-šeng zlomen mučením ve vězení