
Jednodenní celosvětová hladovka za svobodu vězňů svědomí ve Vietnamu. (Truyễn tin/ Facebook)
Vyhlášená hladovka se dostala do zpravodajství České televize (ČT1), a s ní i fotografie hladovky pořádané v Sydney, Paříži a v Nha Trangu. Právě v Nha Trangu, pobřežním městě uprostřed Vietnamu, byl pětičlenný tým hladovky zadržen a fyzicky napaden policií. Mezi nimi byla i držitelka letošní ceny Obhájce občanských práv Nguyen Thi Thuy Quynh, které nebylo letos v květnu umožněno odcestovat na předání ceny do Stockholmu.
Kromě dvou lidi, z nichž jeden akci podpořil svou přítomností a druhý držením hladovky, této události chyběla podpora významných českých osobností a lidsko-právních institucí. Podpora události však byla podle organizátorů akce vyjádřena řadovými občany během přípravy, od poradenské, grafické, editorské až po tiskárenské práce.
„Ochota, dobrá vůle, spolupráce a důstojné chování nám připomíná, že jsme v zemi Charty 77 a Václava Havla,“ uvádějí organizátoři akce.
Česká veřejnost možná nezaznamenala, že v roce 2006 signatáři Charty 77 spolu se zesnulým bývalým prezidentem Václavem Havlem napsali dopis vyjadřující podporu Bloku 8406, který jako první vietnamská skupina veřejně vystoupil na tamní politickou scénu a posléze byl opakovaně potlačen. Jeden z jeho zakladatelů, kněz Nguyen Van Ly, je doposud ve vazbě.
Poděkování za podporu Bloku 8406 je stále dostupné on-line na internetu a svým obsahem je aktuální i dnes.
V praxi se ukazuje, že vietnamské zákony slouží především jako prostředky k upevnění moci vládnoucí vietnamské komunistické strany. Nedostatek demokratických svobod, jako například svoboda projevu, náboženského vyznání či shromažďování, vedl k řadě zatčení a dlouhodobému věznění mnoha lidí ve Vietnamu.
Mai Nguyenová je externí dopisovatelka Epoch Times a členka spolku Van Lang
Názory autora se nemusejí shodovat s názory Epoch Times.
Článek upravil Milan Kajínek
Čtěte také:
Vietnam: Buldozer přejel ženu během protestu proti vyvlastnění půdy
Vietnamci v ČR vyzývají prezidenta, aby osvobodil vězněného kněze Tadeáše
Oficiální návštěva vietnamského prezidenta v Praze a lidská práva ve Vietnamu
Z důstojníka státní bezpečnosti se stal pronásledovaný blogger
Mluví pravdu v totalitním státě, proto ji pronásleduje policie