Čeští umělci na koncertě v Pražské křižovatce věnovanému pronásledovaným následovníkům Falun Gongu v Číně a vězněnému čínskému advokátovi Kao Č'-šengovi, který je obhajoval. (Kamil Rakyta / Epoch Times ČR)
Čeští umělci na koncertě v Pražské křižovatce věnovanému pronásledovaným následovníkům Falun Gongu v Číně a vězněnému čínskému advokátovi Kao Č'-šengovi, který je obhajoval. (Kamil Rakyta / Epoch Times ČR)
Česká nezisková organizace zaměřující se na oblast Číny, Lidská práva bez hranic (LPBH), zveřejnila anglickou verzi záznamu koncertu nazvaném „Svědomí nelze koupit“, na kterém vystoupili významní čeští umělci a osobnosti. Jeho téma a na něm prezentované myšlenky jsou stále více aktuální.

Koncert reaguje na zvyšující se ekonomickou spolupráci České republiky s Čínou, která je doprovázena poklonkování vládě čínské komunistické strany na úkor ochrany lidských práv a morálních hodnot.

„Podařilo se nám společnými silami doplnit záznam anglickými titulky, takže můžeme myšlenky koncertu šířit za hranice ČR. Věříme, že záznam koncertu dorazí až do Číny, a napomůže pozitivním změnám v této zemi,“ říkají organizátoři koncertu.

Na akci vystoupili zpěvačka Marta Kubišová, virtuoska Jitka Hosprová, herec Jan Potměšil, herec a zpěvák Jan Budař, Olga Lounová, Yellow Sisters a Daniel and Moravians.

Po koncertu zaslali protagonisté a diváci otevřený dopis českému prezidentovi a premiérovi nazvaný „Svědomí nelze koupit“, v němž upozorňují celou českou politickou reprezentaci, že morální hodnoty jsou trvalejší a důležitější než momentální ekonomické zisky nebo vidina získání moci.

Kanceláře prezidenta i premiéra dopis sice přijaly, ale nepodaly k němu žádné veřejné vyjádření. Organizátoři akce však věří, že tento druh úsilí má vždy nějaký dopad a je stále mnoho důvodů v něm pokračovat.

„Nesouhlasíme s tvrzením, že aktivity, jako je ta naše, jsou pouze idealistickým tažením a nemohou mít žádný reálný dopad. Dobře si uvědomujeme, jaký měl dopad Výbor na ochranu nespravedlivě stíhaných na situaci v bývalém Československu a jak velký význam pro nás měla solidarita, zájem a pomoc lidí ze svobodných zemí v období totality,“ uvádějí signatáři v otevřeném dopise. „Tento náš historický dluh hodláme i nadále splácet.“

Níže nabízíme záznam koncertu:


Čtěte také:

Čeští umělci pořádají koncert „Svědomí nelze koupit“ na podporu lidských práv v Číně

Prohlášení: Svědomí nelze koupit


Jitka Hosprová: Při budování obchodních vztahů s Čínou se na něco důležitého zapomnělo

Marta Kubišová: Kvůli změně politiky vůči Číně nenecháme advokáta Kao Č'-šenga shnít ve vězení

Proč se morální zásady stávají přítěží pro obchod s Čínou?

Kdo stojí za prohlubováním česko-čínských vztahů a kdo z toho získává výhody?