Oheň a kouř stoupají z vybuchlého skladiště v Tchien-ťinu, 13. srpna 2015. (STR / AFP / Getty Images)
Oheň a kouř stoupají z vybuchlého skladiště v Tchien-ťinu, 13. srpna 2015. (STR / AFP / Getty Images)
Dvě obří exploze, které ve středu srovnaly se zemí přístavní skladiště nebezpečného materiálu v čínském pobřežním velkoměstě Tchien-ťin, vyvolávají otázky, jak mohlo k nehodě dojít.

Čínské státní úřady se zatím nevyjádřily k příčině zničujícího výbuchu, který zabil přes padesát lidí a zranil stovky dalších.

Napevno známa jsou zatím pouze tato fakta: k výbuchu došlo ve skladu s nebezpečnými chemikáliemi a sklad vlastní firma Tianjin Dongjiang Port Ruihai International Logistics, která se specializuje na uskladnění nebezpečného zboží. Tchien-ťin je desátý největší přístav na světě a sedmý největší v ČLR.

Vzhledem k laxnímu přístupu čínských firem k otázkám bezpečnosti se dá očekávat, že důvodem exploze je nedodržení mezinárodních bezpečnostních norem pro skladování a zacházenía s nebezpečným zbožím.

„Nepřekvapuje mě to, protože kontrola bezpečnosti v Číně je opravdu nedbalá,“ prohlašuje Bob Richards, bývalý zaměstnanec amerického ministerstva dopravy, který se specializoval na bezpečnost přepravy nebezpečného materiálu.

Areál zdevastovaného skladiště druhý den po výbuchu

Richards se podílel na vypracování Mezinárodní námořní normy pro přepravu nebezpečného zboží. Skladovat a přepravovat se podle něj dá jakýkoliv nebezpečný materiál, jen je třeba zajistit, že budou dodržovány bezpečnostní předpisy.

„V Číně máte bezohledné přepravce, kteří se často neřídí mezinárodními normami,“ podotýká Richards a dodává, že v 95 procentech případů, kdy k nehodě dojde, je to způsobeno tím, že se lidé neřídí předpisy.

Bezpečnostní podvody při přepravě zboží

Ignorování a záměrné porušování bezpečnosti dělá hlavu také evropským odborníkům. Pracovní skupina pro námořní přepravu (Maritime Transport Working Group) ve své zprávě z roku 2012 například uvádí: „Byla hlášena řada případů podvodných deklarací nebezpečného zboží z Číny, které mají za následek časté požáry, zvýšené riziko obětí, poškození plavidel a silné znečištění. Kupříkladu náklad deklarovaný jako plastové hračky mohou být ve skutečnosti ohňostroje. Uskladnit tyto kontejnery u strojovny může mít katastrofální následky.“

Ve skladu v Tchien-ťinu, který hoří ještě dnes, o dva dny později, se podle čínského média Caixin uchovává celá řada nebezpečného materiálu, jako kyanid sodný, hydroxid sodný, síran sodný, karbid vápenatý, plyn a další.

Záznam výbuchu v Tchien-ťinu na smartphone

Zpochybnění oficiálního odhadu mrtvých

Podle čínské vlády zemřelo při explozi přinejmenším padesát šest lidí a dalších minimálně sedm set bylo zraněno. Sociální média v Číně jsou ale plná zpochybňování těchto údajů. Mnozí mají za to, že balance obětí je daleko vyšší.

Čínské úřady běžně snižují počty obětí pohrom, ať už přírodních či těch způsobených lidmi. Navíc vzhledem k rozsahu výbuchu je oficiální odhad spíše podezřelý. Agentura AP například informovala, že byla zničena celá ubytovna pro zaměstnance, která se v areálu nacházela. Jelikož k explozi došlo kolem půlnoci, většina lidí na ubytovně musela v té době spát na pokojích.

Záznam bezpečnostní kamery v jedné z budov poblíž výbuchu

Tisícovka nových aut na přilehlém parkovišti byla ve chvilce proměněna na spálené vraky a přepravní kontejnery létaly vzduchem jako kusy dětské stavebnice. V okruhu několika kilometrů byla zničena všechna okna.

Hongkongský deník Apple Daily přinesl exkluzivní reportáž s nejmenovaným policistou, který uvedl, že na místo katastrofy odešlo sto dvacet hasičů a policistů, ale vrátili se odtamtud pouze čtyři. Další hongkongský deník Oriental Net citoval zprávy ze sociálních médiích, které tvrdily, že vojáci vynášeli z areálu stovky těl.

Státní televize CCTV rychle vymazala záznam z živé tiskové konference z Tchien-ťinu, kde vedoucí městského programu ochrany životního prostředí zaváhal u otázky, zda byly chemikálie ve skladu uloženy dostatečně daleko od obytných částí areálu.
 
Celá oblast je nyní uzavřena v okruhu více než jednoho kilometru a novináři mají do uzavřeného prostoru zákaz vstupu. Uživatelé sociálních médií dostali policejní varování, že panuje „nulová tolerance pro vytváření fám“.

Originální článek: small United States
 
20150814-exploze3
Kouř stoupají z vybuchlého skladiště v Tchien-ťinu, 13. srpna 2015. (STR / AFP / Getty Images)

20150814-exploze6a
Mapa zobrazující velkoměsto Tchien-ťin. (TUBS / Wikimedia Commons)

20150814-exploze2
Tchien-ťin, 13. srpna 2015. (STR / AFP / Getty Images)

20150814-exploze4
Ohořelé vraky aut na parkovišti poblíž místa výbuchu následně po explozi ve skladu v čínském Tchien-ťinu, 13. srpna 2015. (STR / AFP / Getty Images)

20150814-exploze7
Ohořelé vraky Volkswagen na parkovišti poblíž místa výbuchu následně po explozi ve skladu v čínském Tchien-ťinu, 13. srpna 2015. (Greg Baker / AFP / Getty Images) 

20150814-exploze5
Požár u vybuchlého skladiště v Tchien-ťinu, 13. srpna 2015. (STR / AFP / Getty Images)