Policie údajně pátrá po novému video kanálu na internetu, který je známý jako Luong Tam. (Luong Tam TV / Screenshot YouTube)
Policie údajně pátrá po novému video kanálu na internetu, který je známý jako Luong Tam. (Luong Tam TV / Screenshot YouTube)
Vietnamská policie provedla razii v rodinách známých aktivistů za demokracii a vzala šest z nich do vazby. Mezi nimi je třiadvacetiletá Le Thi Yen, hlavní opora nového nezávislého zpravodajství vysílaného na YouTube. Byla zatčena ve svém domě v ranních hodinách 23. září 2015. Místo jejího zdržování není známo.

Další zadrženou je Le Thu Ha, aktivistka, která je známá na Facebooku jako Ha Suri. Uvedla, že v úterý večer ji policie upozornila, ať zůstane druhý den doma. Ráno, když se pokusila odejít na polikliniku, kde pracuje, ji zadrželi čtyři policisté.

Další zadržení jsou: Nguyen Manh Cuong, člen skupiny Za Zelený Hanoi, která bojuje proti plánu městské správy kácet stromy v Hanoji; Pham Khac Dat, ktery se zúčastnil některých akcí občanských společností, a dva další aktivisté Nguyen Vu Binh a Tran Duc Thinh.

Podle výpovědi vietnamské aktivistky, která byla přítomna při zadržení jmenovaných a přála si zůstat v anonymitě, policie při zatčení nepředložila žádný zatykač.

Policie údajně pátrá po provozovatelých nového video kanálu na internetu, který je známý jako Luong Tam, což v českém překladu znamená Svědomí. Tento video kanál poprvé vysílal 19. srpna 2015 a specializuje na příběhy o stavu lidských práv a demokracii. Vysílá 7-10 minutové zprávy, zaměřené na všechny vrstvy společnosti, bez ohledu na věkové, profesní či náboženské zaměření.

Zprávu pro Epoch Times ČR připravila NeMo

Zdroj: vietnamrightnow.com