Čínský prezident Si ťin-pching na valném shromáždění Organizace spojených národů v sídle Organizace spojených národů, 28. září 2015, New York. (Spencer Platt / Getty Images)
Čínský prezident Si ťin-pching na valném shromáždění Organizace spojených národů v sídle Organizace spojených národů, 28. září 2015, New York. (Spencer Platt / Getty Images)
Když čínský vůdce komunistické strany Si ťin-pching navštívil Rusko, záhadné čínské studio zveřejnilo lehce propagandistické video, které připravovalo půdu pro prezidentovu návštěvu. Ve videu mladý Číňan chválí „velké svaly“ Vladimíra Putina.

Když prezident Si ťin-pching navštívil Spojené státy, udělalo stejné studio jiný videoklip, kde mladý Rakušan popisuje Si ťin-pchinga jako „velmi roztomilého“ člověka.

Při nedávné návštěvě Velké Británie se objevil další videoklip.

Toto video s názvem „Británie se setká s Čínou“ ukazuje vazby mezi Spojeným královstvím a Čínou v oblasti vzdělávání, automobilového průmyslu a fotbalu. V záběrech ze škol v Číně všechny malé děti nosí jasně červené šátky a stejnokroj komunistických Mladých pionýrů.

Následuje zpráva o tom, že anglické děti milují učení čínštiny a fotbal podporuje mezinárodní harmonii.

Fuxing Road Studio přejmenovalo video, které při prvním publikování, neslo název „Čínská komunistická strana je s tebou celou cestu“ (The Chinese Communist Party is With You Along the Way).

Videa jsou nyní bez virů a publikovaná v high-definition on-line, a produkční hodnoty jsou vysoké.

Produkční společnost by však mohla ještě učinit pokrok v průhlednosti svojí činnosti.

Tajný dodavatel

PR firma, která smluvně zajišťovala anti-virovou podporu pro video od společnosti viralseeding.com, ani neví, kdo ji vlastně najal. Personál společnosti, který hovořil s Epoch Times anonymně, hodnotil celý proces jako neobvyklý a tajnůstkářský.

„Je to trochu divné,“ řekl zaměstnanec, jeden z asi půl tuctu, kteří měli za úkol sehnat média, která video publikují. „Všechny informace máme jen v e-mailu. Vše, co víme, je, že je to ze stejného studia jako ostatní,“ řekl zaměstnanec Epoch Times.

I když je společnost, která video publikovala, evidována jako soukromá, evidentně si pro publikování videí vybírá přesné načasování ve shodě s cestovním plánem čínského prezidenta. „Pokud je to z Číny, nemusíme tím být úplně překvapeni. Je to něco jako lehké propagandistické video,“ uvedl zaměstnanec viralseeding.com. „Je to zvláštní, že je publikují pokaždé během návštěvy čínského prezidenta.“

Deník Guartz celou věc komentoval: „Oficiálně nebo ne, tajemná produkční společnost se stala věrným hlasem čínské vládnoucí komunistické strany, kdykoli potřebuje reklamu.“


Článek přeložil a upravil Milan Kajínek; zdroj: small United States