Shen Yun 26. a 27. března 2016 v Janáčkově divadle v Brně.
Shen Yun 26. a 27. března 2016 v Janáčkově divadle v Brně.
V dnešní době existuje jen málo příležitostí vidět krásné, autentické umění, které vychází z původních tradic. Unikátní příležitost se naskytne na začátku roku 2016, kdy do brněnského Janáčkova divadla zavítá světoznámý soubor Shen Yun Performing Arts.

Posláním souboru, který založili čínští umělci v New Yorku, kde mohou tvořit svobodně a nezávisle na současném čínském režimu, je obnovit tradiční čínskou kulturu pomocí jevištního umění. Především prostřednictvím tance a hudby ztvárňují nadčasové příběhy, legendy, etnické a lidové tance, sólová vystoupení hudebníků a zpěváků.

Císaři a hrdinové, udatnost, radost, naděje či hledání smyslu života, to všechno v představení naleznete.

Turné 2016 je již desátým světovým turné souboru, který se za velmi krátkou dobu stal fenoménem především na americkém kontinentu, na Tchaj-wanu, ale dobré jméno si vydobyl i v Evropě. Během několika představení v České republice neunikl pozornosti ani zdejším celebritám.

Nemá to chybu... myslím, že to je opravdu mimořádný zážitek,prohlásil po zhlédnutí představení proslulý český baletní mistr Vlastimil Harapes.


Kvalita, tradice, tvrdá práce a srdce

Jemná elegance dvorních dam vznášejících se na jevišti, energičtí muži, kteří neslyšně dopadají z velkých výskoků na pódium, vyžadují každodenní několikahodinový trénink. Klasický čínský tanec, který soubor prezentuje, se tříbil několik tisíc let. Obsahuje prvky pocházející z bojového umění a pohyby nesoucí silnou schopnost vyjádření myšlenek a emocí. Díky tomu lze na jevišti znázornit jakýkoliv příběh či legendu bez jediného slova a divák pochopí, co mu umělci sdělují.

Příběhy však nevyprávějí v představení Shen Yun pouze tanečníci. Představení doprovází 40členný symfonický orchestr spojující výjimečnou krásu a výrazovou bohatost čínských nástrojů s majestátním zvukem nástrojů klasického západního orchestru. Kulisu vytváří obří multimediální projekce na pozadí celé scény, tanečníci obléknou stovky ručně vyráběných kostýmů a rekvizit.

U představení Shen Yun však nejde pouze o audio-vizuální zážitek, ale hlavní myšlenku představit publiku podstatu tradiční čínské kultury – propojenost člověka s přírodou a nebesy, pěstování ctností, moudrosti a duchovních hodnot. Sami umělci následují prastarou tradici, kterou na jevišti prezentují, kladou důraz na rozvoj morálního charakteru a věnují se meditativním cvičením. Výsledkem je radost a silná pozitivní energie, kterou diváci popisují ve svých reakcích na představení.

Trailer Shen Yun 2016
 
Jak to, že tradiční čínská kultura vzkvétá v New Yorku?

Zdá se to neuvěřitelné, ale autentickou čínskou kulturu dnes v Číně stěží uvidíte. Tradiční čínská kultura stojí na principu souladu nebes, země a lidí. Toto tradiční pojetí bylo po několik desetiletí systematicky potlačováno a ničeno za vlády komunismu během politických kampaní, jakými byla například takzvaná „kulturní revoluce“. Čínští umělci žijící v zahraničí se rozhodli zničenou kulturu obnovit a navrátit její hodnoty celému světu, a tak před deseti lety v New Yorku vznikl soubor Shen Yun Performing Arts.

Moudrost starověké Číny, kterou vyjadřují, přinese prospěch nejen Číňanům, ale i celému světu.“ – Ted Kavanau, spoluzakladatel a producent CNN Headline News


Je to mimořádná záležitost, něco autentického... Zážitek na celý život.“ – Milan Uhde spisovatel, dramatik a bývalý český ministr kultury