Star Wars Síla se probouzí. (starwars.com)
Star Wars Síla se probouzí. (starwars.com)

Žánr: Sci-Fi, Dobrodružný
Režie: J.J. Abrams
Scénář: Lawrence Kasdan, J.J. Abrams, Michael Arndt
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: John Williams
Hrají: Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Adam Driver, Simon Pegg a další

Krátká retrospektiva

První díl Hvězdných válek z roku 1977 se k českému publiku dostal ještě za dob totalitního Československa, kdy byly všechny zahraniční filmy, které se daly získat na černém trhu, dabovány jediným mužským hlasem. Tehdy se stal přelomový snímek George Lucase – Hvězdné války: Nová naděje - celosvětovým fenoménem a v době totality působil jako úžasné a tajemné zjevení filmového plátna.

Jeho další dvě pokračování však nevystoupila ze stínu prvního dílu, který doslova strhnul diváckou obec dosud nepoužitými filmovými triky. Posun přišel až v roce 1999, kdy George Lucas mohl využít moderní počítačovou techniku vytvářející realistické animace a libovolné trikové záběry.

Co však proslavilo první snímek a poté zdařilou modernější sérii po roce 1999, nebyly triky, ale především vynikající příběh. Příběh o síle proudící vesmírem, kterou dokáží využívat tajemní rytíři Jedi, jež ochraňují mír a rovnováhu sil ve vesmíru. Jejich zápas se silami zla, které zastupují Sithové prahnoucí po moci a využívající odvrácené strany síly, přerostl do mezigalaktických válek protkaných přelety v hyperprostoru a návštěvami cizích planet.


Zajímavosti: Herec C-3PO ze Star Wars cítí sílu Shen Yun

HISTORICKY PRVNÍ DÍL - Star Wars: Eposode IV - Nová naděje. (Facebook Star Wars)
HISTORICKY PRVNÍ DÍL - Star Wars: Eposode IV - Nová naděje. (Facebook Star Wars)


Síla se probouzí

George Lucas spojil síly se společností Disney, aby připravili pokračování původní série, jejíž režírování předal do rukou J. J. Abramse. Do pokračování obsadil původní hvězdy Harrisona Forda, Carrie Fisherovou a Marka Hamilla, které se po třiceti letech vracejí na filmové plátno jako Han Solo, princezna Lea a Luke Skywalker.

Podle posledních trailerů bylo možné odvodit, že ochranu míru v galaxii budou muset vzít do rukou noví rytíři, které vyvolí sama Vesmírná síla. Jednu z postav ztvární mladá Daisy Ridleyová a druhým bude třiadvacetiletý herec John Boyega.

Hrozba, kterou přinesl Darth Vader, řytíř Jedi, který vstoupil na cestu zla kvůli obavám o život svojí tajné lásky královny Padmé Amidaly, byla zažehnána. Zdá se však, že Sithové, kteří byli zničeni, mají nového následovníka, který opět skrývá svoji tvář. Kdo znovu probouzí síly zla, jak se jim ubránit a hlavně proč se vůbec vesmír znovu dostává do nerovnováhy, to jsou otázky, které otevírá nové, očekávané pokračování dobrodružné sci-fi ságy.

 


Zajímavosti: China Uncensored: Star Wars překvapivě připomínají dnešní Čínu

 Star Wars Síla se probouzí. (starwars.com)

Star Wars Síla se probouzí. (starwars.com)

Hodnocení

Dnešní novinářská projekce snímku byla plná bezpečnostních opatření a zástupci společnosti Falcon prosili recenzenty: "Nevyzrazujte divákům děj snímku, aby si mohli užít filmové překvapení". Přišel velký zástup novinářů, což není u každého snímku zvykem, a naznačuje eminentní zájem o novou epizodu nejenom mezi diváky, kteří v ČR vykoupili na premiéru více než 25 000 vstupenek.

Snímek se poněkud nese v atmosféře "přepálení" legendy a přílišné komercializace. Distributoři doslova valí do obchodů zápavu hraček, oblečení a dalších věcí s motivy a potisky Star Wars. Podobného extrému se občas dopouští také samotný snímek, v místech až příliš okatě zdůrazňujícíh že jde o "velké Star Wars", což mu právě na velikosti ubírá.

Má nové pokračování divákům co říci, probouzí fantazii, jakou kdysi dávno vyvolala historicky první Epizoda IV - Nová naděje? Snímek je především prvním dílem nové série a rozehrává nové osudy, připravuje se na vyprávění dalšího dobrodružství, které pravděpodobně uzavře v další trilogii. Efekt samozřejmě snímek nemůže mít stejný jako jeho již legendární prvopočátek, ale celkem důstojně na něj navazuje.

Osudy hlavních postav filmovi tvůrci sepsali poměrně zajímavě, rozehrávají nové vztahy a odpovídají na otázky - co se stalo od konce poslední Episody VI - Návrat Jediho. Nový díl mě rozhodně zaujal natolik, abych opět zavítal do kina na jeho další pokračování. Asi největším nedostatkem je neschopnost režiséra J.J. Abramse zachytit duchovní rozměr příběhu, a tak se ze Star Wars začíná stávat další z řady akčních snímků bez původní, velmi charakteristické všudypřítomné duchovní síly obklopující rytíře Jedi.

Mezi mladými herci vévodí Harrison Ford, který se chystá předat osud Galaxie do rukou nové generace. Staré postavy, jako Han Solo, princezna Lea a Luke Skywalker působí již téměř jako ikony, které mohou živí herci jen těžko naplnit. Právě ten rozdíl mezi očekáváním, fantazií diváků a stárnoucími herci je velmi zajímavým okamžikem nového snímku. S potěšením mohu konstatovat, že dopadl výborně a herecké výkony jsou ve snímku vynikající.

K záporům bych přičetl přílišnou akčnost na úkor vyprávění. Téměř všem moderním snímkům chybí klid, s nímž se natáčelo před lety, což je odrazem stále většího neklidu společnosti a její slábnoucí schopnosti se na chvíli zastavit a pokojně věci pozorovat. Vynikající rytířské souboje se světelnými meči, které předváděli v minulých dílech představitelé Anakina Skywalkera a Obivana Kenobiho, bohužel nové pokračování nedokázalo zopakovat.

Jasným plusem je zajímavé provázání příběhu na Episodu IV a dobře sepsané nové osudy hlavních postav. Snímek několikrát rozesměje lehkým a dobře promyšleným humorem, také několikrát dojal až zamrazil, což je na jednu filmovou stopáž dobrý výkon.

I když s novým pokračováním fanoušci Star Wars něco ztrácejí, také něco získávají, takže i přes zmíněné nedostatky stojí za to na snímek do kina zajít a těšit se na jeho další pokračování.

Hodnocení:

Premiéra 17. prosince 2015 , délka 136 minut.

* ČSFD * IMDB * WEB * Soundtrack *

Star Wars: The Force Awakens Trailer (Official)


Star Wars: Síla se probouzí (2015) CZ dabing HD trailer

Čtěte také:

Star Wars Episode 7: Carrie Fisherová, Mark Hamill a ...

Hvězdné války se vracejí: Síla se probouzí, Episode VII

Hvězdné války: V nových dílech budou staré hvězdy z první ...

Fandové Hvězdných válek – je libo Star Wars šachy, sošku ...

Předprodej lístků na Star Wars: Síla se probouzí láme rekordy