Ilustrační foto. (WAKIL KOHSAR / AFP / Getty Images)
Ilustrační foto. (WAKIL KOHSAR / AFP / Getty Images)
Krátkodobé půjčky mohou být zrádné. Ty do 5 000 Kč obzvlášť. Některé se tváří jako neskutečně výhodné, ale v případě zpoždění se splácením se můžete dostat do velkých nesnází. Přečtěte si, jak to na půjčkovém trhu často chodí a jak se případných problémů vyvarovat.

Původní smysl sankcí se od základu změnil

Ve svém prvopočátku měly poplatky za prodlení sloužit k tomu, aby vyrovnaly náklady na vymáhání a případně pokryly úroky z prodlení. Firma poskytující půjčku si tak naúčtovala pokutu, která víceméně odpovídala výdajům společnosti. Dnes ale na sankcích mnoho úvěrových společností přímo vydělává a svoje finanční produkty staví tak, aby byly poplatky z prodlení co nejziskovější. Jsou jejich hlavním příjmem, právě z nich některé společnosti nejvíce profitují. Nalákají vás na nízké úroky, ale v případě zpoždění se splácením nebo při jiném nedodržení podmínek vás pěkně oškubají.

Když si firma neprověřuje své klienty, přirozeně tak přitahuje větší množství těch, kteří mají se splácením problém a kterým už třeba jinde ani nepůjčí. Smluvní podmínky si pak nastaví tak, aby na vašem pozdním splácení co nejvíc vydělala, a to i když splátku pošlete jenom o pár dní později. Často si firma účtuje třeba 10 % ze zapůjčené částky za každý den či týden zpoždění. A to už se vám může úvěr pěkně prodražit.

Jak poznat pochybného poskytovatele půjček

Varovných signálů, podle kterých můžete neseriózního poskytovatele půjček poznat, existuje hned několik. Prvním náznakem, že něco není v pořádku, je, když se o vás příliš nezajímá. Neptá se na váš příjem, na zápis v registru, zdali nedlužíte u jiné společnosti, ani jak jste schopní půjčené peníze splatit. A do očí bijícím znamením nekalých praktik je, když vám firma nabízí úvěr i přesto, že už od ní jednu půjčku máte a nezvládáte ji včas splácet.

Stejně tak je přinejmenším podezřelé, když má společnost infolinku, kde vám sice ráda zodpoví dotazy, ale vyjde vás to hodně draho, kolikrát i dráže než nechvalně proslulé erotické linky.

S výběrem vám dobře pomohou i různá srovnání půjček na důvěryhodných webových stránkách, kde najdete jen seriózní poskytovatele úvěrů. Navíc si tu můžete jednotlivé produkty snadno porovnat a vybrat ten, který je pro vás nejvýhodnější.