Poklepání prsty na stůl nebo na čajové moře se používá v jižní Číně jako poděkování za nalití. (Screenshot / YouTube)
Poklepání prsty na stůl nebo na čajové moře se používá v jižní Číně jako poděkování za nalití. (Screenshot / YouTube)
Součástí čajové etikety v Číně, a to platí převážně pro jih země, je poklepání prsty na stůl jako výraz díků. Jak však tento zvyk vznikl?
 
Císař Čchien-lung z dynastie Čching byl náruživý konzument čaje. Jeho poddaní mu z celé říše posílali ty nejlepší vzorky čaje. Kromě toho císař také rád cestoval po zemi v převleku za obyčejného muže, aby ho ostatní nepoznali.


Jednou dostal velkou chuť na čaj a zavítal i se svou družinou do čajovny. Když připutovala konvice na stůl, císař ji vzal a nalil nápoj do misek všech svých společníků. Něco takového se samozřejmě normálně nestane a pro jeho poddané to představovalo obrovskou poctu. Normálně by padli na kolena a uctivě se císaři poklonili na výraz díků. Protože ale nemohli panovníka prozradit, ohnuli ukazováček a prostředníček a klouby těchto prstů začali poklepávat na stůl.

Od té doby se toto gesto v Číně používá, když chcete někomu poděkovat za naplnění vaší misky čajem. Prsty už se ovšem neohýbají, místo nich se klepe polštářky prstů. Někdy se také setkáte s použitím třech prostředních prstů namísto dvou.

Pár čínských říkadel o čaji

„Čaj tříbí ducha, harmonizuje mysl, zahání malátnost, ulevuje od vyčerpání, probouzí myšlenku a zabraňuje ospalosti,“ – Lu Jü, Klasická kniha o čaji.

„Lépe být tři dny bez jídla, než jeden den bez čaje,“ – čínské přísloví.

„Co se týče nápojů, od přírody jich požíváme s mírou, ovšem s výjimkou čaje,“ – Lin Jü-tchang, čínský spisovatel a překladatel.

Čaj se pije, aby se zapomnělo na kravál tohoto světa,“ – Tchien Ji-cheng.