Dítě s mikrocefalií. (Mario Tama / Getty Images)
Dítě s mikrocefalií. (Mario Tama / Getty Images)
 Od africké opice z Ugandy přes Jižní Ameriku a Evropu do Austrálie
 
Nejen v Jižní Americe, ale i v Evropě lidé se znepokojením sledují zprávy o šíření viru s názvem zika. UNICEF sděluje, že: „podle dosavadních informací až na výjimky nemá nákaza virem u dospělých žádné vážné zdravotní následky, její průběh je podobný chřipkovému onemocnění“.

Znepokojivé na viru zika je však to, že se během epidemie v Brazílii výrazně zvýšil i počet případů, kdy se ženám, které infekci prodělaly v době těhotenství, narodilo dítě se závažnou vývojovou poruchou mozku – mikrocefalií.

Podle UNICEF bylo od října 2015 do začátku února 2016 v Brazílii zaznamenáno 4 783 případů mikrocefalie u nově narozených dětí.

V porovnání – za celý rok 2014 to přitom bylo pouze 147 případů. „K jednoznačnému prokázání přímé spojitosti mezi virovou nákazou těhotných a následným poškozením plodu je ale nutné provést ještě další laboratorní testy,“ upozorňuje UNICEF. 

Horečnatá onemocnění se podobají, ale...

Virus zika  je přenášen komáry egyptskými, patří do čeledi Flaviviridae. Způsobuje horečku zika, která se kromě vysokých teplot projevuje také vyrážkou a bolestí hlavy i kloubů. Náleží do stejné rodiny jako viry žluté či západonilské horečky, horečky dengue či chikungunya. Poprvé byl popsán roku 1947 v Ugandě, následně se objevil v 50. letech v africké Nigérii. Až roku 2007 se nákaza objevila v Polynésii a Mikronésii. Na západní polokouli se objevil v loňském roce. Inkubační doba viru zika trvá 3 až 12 dní, přičemž až 80 % nakažených nevykazuje žádné symptomy.

„Přerostlý“

Slovo „zika“ pochází z gandštiny, touto řečí se mluví v africké Ugandě. V překladu znamená „přerostlý“. Tentýž název nese les ve východní Ugandě, kde vědci virus poprvé objevili u opic makaků.

BBC nedávno uvedla závažnou souvislost, a to, že se virus mezi lidmi přenáší pohlavním stykem. Zakrátko brazilští zdravotníci potvrdili přenos viru prostřednictvím krevní transfúze. Aktivní virus byl objeven také ve vzorcích moči a slin. Viru je přičítán zvýšený výskyt mikrocefalie. Ta způsobuje zakrnění nebo předčasné ukončení růstu mozku dětí.

Současné šíření viru, jenž způsobuje nejen horečnaté onemocnění, je výraznou připomínkou, že nemoci přenášené komáry, jako např. malárie, zůstávají i v dnešní době vážnou hrozbou, zejména pro malé děti. V roce 2015 zemřelo na malárii v průměru stovky dětí denně po celém světě.

Odložení rodičovství

Brazilští lékaři doporučují mladým párům odložit rodičovství, v zemi zatím zemřelo nejméně 5 dětí kvůli virové nákaze. Současná věda zatím nemá lék proti tomuto onemocnění, jedinou prevencí zůstává ochrana před komářím bodnutím. Armáda a zdravotníci likvidují stojaté vody, v nichž se komáři množí.

Záchranné sítě

Celkem levnou prevencí vůči podobným nákazám je především jednoduché používání sítí proti komárům – moskytiér. Díky osvětě a větší dostupnosti moskytiér úmrtnost dětí na malárii celosvětově klesá – ve srovnání s rokem 2 000 se počet dětí mladších pěti let, které každoročně na malárii zemřou, snížil o 65 %. Moskytiéry tak během 15 let zachránily životy téměř 6 milionů dětí, uvádí UNICEF.

Otázky kolem OH v Riu

V srpnu 2016 se v původním hlavním městě Brazílie, Rio de Janeiro, mají konat letní olympijské hry. V souvislosti s OH zahájila Brazílie právě letos v únoru masivní kampaň proti komárům a proti šíření viru a navýšila výdaje ministerstva zdravotnictví. Po celé zemi rozeslala příručky, jak se bránit nákaze, do postižených oblastí vyšle 13. února 220 000 vojáků, aby ten den obcházeli domácnosti a rozdávali pesticidy a moskytiéry.

Mnozí Američané odložili plánované pobyty v Jižní Americe a v souvislosti s dramaticky se šířící nákazou změnili plány cest nebo cesty zrušili.

Exploze?

Současně lékaři potvrdili výskyt viru u těhotných žen v Austrálii, které se vrátily z cest, přičemž však neuvedli, v jakých zemích se pohybovaly.

Přední američtí lékaři se obávají, že virus má pandemický explozivní potenciál a Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v následujících několika letech bude nakaženo 3 až 4 miliony lidí.


Zdroj: OSN, UNICEF, rozhlas.cz