Kay a Georgeho Mamovy povzbudila scénka z představení Shen Yun zobrazující, jak příznivci Falun Gongu překonali útlak komunistického režimu. (S laskavým svolením NTD Television)
Kay a Georgeho Mamovy povzbudila scénka z představení Shen Yun zobrazující, jak příznivci Falun Gongu překonali útlak komunistického režimu. (S laskavým svolením NTD Television)
CHICAGO — George Mamo, výkonný viceprezident Mezinárodního neziskového společenství Židů a křesťanů, se po celém světě věnuje dobročinnosti. Organizuje humanitární pomoc v období krizí.

Umělecká společnost Shen Yun Performing Arts, rovněž nezisková organizace, se snaží zachránit celou kulturu.

Pan Mamo a jeho žena Kay se přišli podívat na představení Shen Yun v Chicagu do Civic Opera House v podvečer 15. března. Byli svědky toho, co nazvali „skutečnou Čínou“ a dodali, že v představení Shen Yun jsou „umění, kultura a lidé překrásní“.

Soubor Shen Yun začal vystupovat v roce 2006, kdy se čínští umělci žijící v zahraničí spojili s myšlenkou a přáním oživit umění a původní kulturu Číny, která vznikla během dlouhého období 5 000 let. Kultura jejich rodné země však byla během několika desetiletí vlády komunismu téměř zničena.

Jeden z tanců, které soubor uvádí, vypráví příběh o setkání mnichů s Rudými gardami, odvedenými teenagery, které vysílala komunistická strana po celé Číně s úkolem ničit a pálit posvátné knihy a chrámy.

Pan Mamo již o těchto událostech slyšel při své charitativní práci, když spolupracoval s nadacemi na koordinaci pomoci obětem bombardování státní budovy Murrah v roce 1995. Tehdy jej oslovila reportérka z Čínské lidové republiky.

„Vyprávěla mi, jak byla její rodina odvedena Rudou gardou do převýchovného tábora,“ vzpomíná pan Mamo.

Dokonce i dnes jsou v Číně tradiční kultury a víry násilně potlačovány. Některé z tanců souboru umělecky zobrazují pronásledování lidí, kteří praktikují Falun Gong (Fa-lun Kung), víru založenou na tradičních principech buddhistické a taoistické školy. V příběhu se útlak setkává se zásahem boží moci.

Pan Mamo byl povzbuzen tím, jak se následovníci Falun Gongu „postavili tlaku čínského režimu“.

Po představení uvedl, že během večera cítil spiritualitu celého představení, zejména při jedné z písní zpívaných v čínštině barytonistou Qu Yuem ve stylu bel canto, v níž zpívá:

„Nespočet životů jsi se převtěloval
Přišel jsi kvůli tomu na svět, dnes!“
„Vrátili jsme se mnohokrát,“ uvedl pan Mamo a dodal: „Jsme tady teď pro tento okamžik, tam, kde se právě nacházíme“.


Reportáž uskutečnila NTD Television a Sharon Kilarski.
Přeložil Milan Kajínek; původní článek: small United States


REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016

20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní symfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.

Vstupenky

Více na ShenYunPerformingArts.org

Další videa: odkaz 1; odkaz 2
  


Čtěte také: Reakce českého publika na představení Shen Yun