Rodina Sajdokova o přestávce při představení Shen Yun, 26. března 2016 v Brně. (Mary Cann / Epoch Times)
Rodina Sajdokova o přestávce při představení Shen Yun, 26. března 2016 v Brně. (Mary Cann / Epoch Times)

K Velikonocům patří barvy, radost a naděje, a ty rozhodně neschází ani v představení Shen Yun Performing Arts. Americký umělecký soubor přijel v rámci evropského turné i do Brna, kde v sobotu odehrál dvě představení. Letos vystupuje Shen Yun v moravské metropoli již pátou sezónu.

Na polední představení se přišla podívat i rodina Sajdokova, která se podělila o své dojmy. „Co se mi líbilo nejvíc? Velice se mi líbil mandžuský tanec mladých žen na podpatcích,“ hodnotí soubor paní Věra Sajdok, novinářka regionální televize. „Líbila se mi také pestrá choreografie, velmi krásné kostýmy a digitální prostor,“ dodala.

Shen Yun kombinuje moderní technologie s tradičními prvky uměleckého vyjádření – tancem, zpěvem a hudbou. Tanečníci prochází letitou průpravou v klasickém čínském tanci, aby mohli podat výkony hodné pověsti souboru.

Jedním z letošních představení je mandžuský tanec žen na zvláštních podpatcích umístěných pod středem chodidla. Pohybovat se nebo v těchto botách tančit vyžaduje dlouhý trénink a pevné soustředění. Diváci mistrovství tanečnic také náležitě ocenili.

„Nejvíc se mi líbilo, jak ty ženy tančily na podpatcích. Myslím, že to bylo pro ně těžké,“ svěřila se malá dcera manžel Sajdokových. Chvále kontroval i její tatínek Pavel Sajdok, majitel soukromé společnosti Vital Plast. „Mně se to opravdu líbilo, velmi působivé, barevné a ti tanečníci jsou brilantní.“

Pomocí tance a hudby chce Shen Yun Performing Arts zachovat hodnoty tradiční čínské kultury, které za doby vlády komunistů v Číně téměř zanikly. A tak vznikl Shen Yun, aby tyto morální a duchovní principy mohly být předávány divákům na celé planetě.

„Hodnoty, které [Shen Yun] vyobrazuje, jsou vlastní všem lidem, nejenom Číňanům, Američanům nebo Čechům. Je to dobrota a laskavost lidí, a to se týká každé části světa,“ domnívá se Sajdok.

Shen Yun čeká v neděli poslední, podvečerní představení, po němž Moravu opustí a přesune se kousek na jih, do Rakouska.


S reportáží Mary Cann


REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016
>20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní symfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.


Více na ShenYunPerformingArts.org

Další videa: odkaz 1; odkaz 2
  


Čtěte také: Reakce českého publika na představení Shen Yun