Sochař Jean Carlo Dernie a Jitka Opletalová, dáma z módního průmyslu na večerním představení souboru Shen Yun Performing Arts, 26. března 2016. (Mary Cann / Epoch Times)
Sochař Jean Carlo Dernie a Jitka Opletalová, dáma z módního průmyslu na večerním představení souboru Shen Yun Performing Arts, 26. března 2016. (Mary Cann / Epoch Times)

Soubor umělecké společnosti Shen Yun Performing Arts vystoupil již po páté v brněnském Janáčkově divadle v rámci evropského turné. I dnes si získal publikum svým unikátním uměním a sklidil upřímné ovace ve stoje. Zítra jej v Brně čeká ještě poslední večerní vystoupení, než soubor odcestuje do Milána.

Oslovili jsme diváky a ptali se jich na zážitky ze sobotního představení.

„Úžasné, krásné zážitky. Kostýmy i výprava byly nádherné,“ hodnotí sobotní vystoupení paní Jitka Opletalová, působící v oblasti módního průmyslu. Ve volných chvílích maluje na sklo i plátno. Podle ní byly barvy na jevišti „velmi módní a inspirativní pro tuto sezónu".

„Mám krásný pocit z první části, protože představila pestrý historický čínský kolorit,“ dodává její patner umělecký sochař Jean Carlo Dernie. „Celkově mám z toho vnitřní pocit, jakoby lidé [po představení] měli k sobě blíže. Zbaví se tady toho napětí z vnějšího světa a dostanou se více do vnitřního světa. Komunikují s barvami, hudbou, pohybem,“ hodnotí účinky představení na diváky Jean Carlo Dernie.

I když se jedná o kulturu jiného kontinentu a etnika, podle Carla Dernieho přináší univerzální hodnoty. „Každá kultura, pokud je mírumilovná, mírná, je přínosem každému národu, každému člověku, ať už má jakoukoliv barvu pleti, barvu očí."

Soubor Shen Yun na jevišti zobrauje nejenom legendy z dávných dob, ale i pohnuté příběhy ze současné Číny, kde i dnes komunistický režim pronásleduje věřící a následovníky prastarých duchovních cest.

„Mám z toho rozpor. Kvůli Falun Dafa, je mně spíše smutno,“ komentuje paní Opletalová umělecké představení nazvané Zkouška ohněm, v nemž tanečníci zobrazují skutečný příběh smrti dvou následovníků duchovní školy Falun Gong, které napadli a ubili k smrti čínští policisté.

„Domnívala jsem se, že v dnešní době jsme jako lidstvo vyspělejší. Věděla jsem o tom pronásledování, ale působivé je vidět to v uměleckém provedení,“ dotýká se paní Opletalová případu násilných represí čínského režimu, které probíhají od roku 1999. „Přála bych čínským lidem, aby to také mohli vidět. Určitě o tom ví, ale více by se jich to dotklo, vnímali by to jinak."

Podle pana Dernieho je představení srozumitelné i pro člověka, který s čínskou kulturou prozatím neměl bližší zkušenosti, tak jako oni. „Jsme úplně normální lidé... máme rádi život a lidi, kteří jsou hodní.“

Soubor Shen Yun nabízí každý rok nové představení a na svém evropském turné pokračuje dále do Vídně a do Salzburku.


S reportáží Mary Cann

Článek upravil Milan Kajínek

REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016

20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní symfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.


Více na ShenYunPerformingArts.org

Další videa: odkaz 1; odkaz 2
  


Čtěte také: Reakce českého publika na představení Shen Yun