Mezi diváky na sobotním představení Shen Yun byli také manželé Outratovi. (Jingwen Wang / Epoch Times)
Mezi diváky na sobotním představení Shen Yun byli také manželé Outratovi. (Jingwen Wang / Epoch Times)

Během evropského turné soubor Shen Yun navštívil moravskou metropoli právě v době velikonočních svátků, kdy vystoupil celkem třikrát v brněnském Janáčkově divadle a potěšil srdce milovníků tradičního umění.

Diváci po sobotním vystoupení vysoce hodnotili uměleckou úroveň programu. Mezi nimi byli také výrobce mikroskopů a známá ilustrátorka – manželé Autratovi.

„Fantastická choreografie, cit pro barvy, pohyb... super, nádhera,“ říká inženýr Roman Autrata svůj příval dojmů z představení.

„Co se mně líbilo nejvíce, byl tanec s kapesníčky. Nádhera. Barevné sladění a jemnost pohybu,“ sdílí dojmy také jeho paní Iveta Autratová, známá česká ilustrátorka knížek.

„A také vějíře mořských panen byly velmi krásné a jejich něha,“ pokračuje paní Outratová. „Něha a choreografie,“ přidává její manžel.

„Jejich něha patrně vychází z jejich pocitů, pochází zevnitř,“ popisuje ilustrátorka podstatu klasického čínského tance, který je založen na vnitřních kvalitách umělců.

„Je to velká škoda, že jsou v Číně tak utlačovaní,“ vyjádřil se o situaci pronásledování věřících v Číně pan Autrata. Současnost je zobrazována v některých představeních souboru Shen Yun. „Je to smutné a tato vystoupení po světě alespoň ukáží směr, kterým by se to mohlo změnit."

„V Číně je útlak samozřejmě ve vedení státu. My jsme to zde také zažili, a tak víme, o čem to je,“ vzpomíná na období vlády komunismu v bývalém Československu paní Autratová.

Soubor Shen Yun se snaží o návrat prastaré čínské kultury, která byla téměř zničena za vlády totalitního režimu. Podle paní Autratové existují kulturní problémy po celém světě. „Myslím, že kultura v Evropě se nachází v úpadku... Je to celosvětový problém,“ míní paní Iveta.

„Kulturní historie je důležitá pro každý národ, i pro nás v Čechách,“ dodává paní Autratová.

Po ukončení nedělního představení se umělecký soubor přesouvá na vystoupení v Miláně, v Salzburku a ve Vídni.


S reportáží Petera Kuboviče

Článek upravil Milan Kajínek


REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016

20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní symfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.


Více na ShenYunPerformingArts.org

Další videa: odkaz 1; odkaz 2
  


Čtěte také: Reakce českého publika na představení Shen Yun