Studentka čínské filologie Kamila Liedermanová (nalevo) s rodinou a přáteli. (Jingwen Wang / Epoch Times)
Studentka čínské filologie Kamila Liedermanová (nalevo) s rodinou a přáteli. (Jingwen Wang / Epoch Times)
Během svého evropského turné soubor Shen Yun navštívil moravskou metropoli a v době velikonočních svátků vystoupil celkem třikrát v brněnském Janáčkově divadle, kde potěšil srdce milovníků umění.

„Tanec mně uchvátil, zajímavá čínská kultura,“ sdělila paní Hana Liedermanová, pracující v administrativě, po nedělním představení. „Nejzajímavější pro nás jsou klasické tance, třeba ten s kapesníčky,“ dodává.

Student Viktor Janík zase ocenil náročné taneční prvky. „Oslovila mne jejich gymnastika," hodnotí akrobatické prvky. „Skoky a souhra pohybu s hudbou byly neskutečné.“

Taneční složku souboru doprovází symfonický orchestr skládající se jak ze západních nástrojů, které nám jsou dobře známé, tak z typicky čínských nástrojů. Jedním z nich je er-chu, tyto dvoustrunné čínské housle mají historii několika tisíc let a vyluzují velmi dojemný zvuk.

„Hodně mně oslovilo sólo na erchu, čínské housle,“ přiznává paní Kamila Vojtěchová, administrativní zaměstnankyně. „Pamatuji si ho a mám z něj dobrý pocit spojený s uvolněním i nadšením. Vyvolává u mne sváteční náladu. Čínská hudba je uklidňující. Způsobuje to asi výběr tónů, vedený se záměrem.“

Paní Kamila Liedermanová studuje čínský jazyk a literaturu na univerzitě a má V Číně blízké přátele. „Díky studiu mám hodně známých čínského původu, mám k nim vztah,“ podotkla Kamila Liedermanová, která ocenila zejména duchovní obsah představení.
 
Shen Yun bohužel momentálně v Čínské lidové republice kvůli represím tamní komunistické strany vystupovat nemůže, proto za ním musí Číňané cestovat do zahraničí.

„Když se bavím se svými přáteli z pevninské Číny, vidím, že pokud mají kontakty se zahraničím, tak rozhodně vnímají svou vládu kriticky. U nás v Česku máme obecně pocit, že všichni tam jsou komunistická Čína. Ale moji přátelé, kteří mají přístup k informacím, vnímají situaci ve své zemi jinak. Řekli mi, že by toto představení chtěli vidět!“

Po ukončení nedělního představení se umělecký soubor přesouvá na vystoupení v Miláně, v Salzburku a ve Vídni.

S reportáží Jingwen Wangové


REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016

20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní symfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.


Více na ShenYunPerformingArts.org