Manželé Danielovi se svými dcerkami na představení Shen Yun v Brně, 27. března 2016. (Mary Cann / Epoch Times)
Manželé Danielovi se svými dcerkami na představení Shen Yun v Brně, 27. března 2016. (Mary Cann / Epoch Times)
Výpravné představení plné tance a hudby, tak se prezentuje americký soubor Shen Yun Performing Arts, který vystoupil o Velikonocích v Brně v Janáčkově divadle. A zdá se, že diváci s tímto popisem souzní.

„Mně se velice líbily kostýmy, tanec a hudba. To bylo krásné. Byl to opravdu jiný svět. To se tady nevidí,“ svěřila se divačka Iva Danielová, všeobecná lékařka. Na vystoupení přišla se svým manželem a dvěma dětmi.

Shen Yun je předním uměleckým uskupením na poli klasického čínského tance, který je vedle baletu jedním z nejobsáhlejších tanečních systémů na světě, uvádí se na internetových stránkách souboru. Danielovi, kteří si na balet čas od času zajdou, vycítili, že obě taneční formy se již na povrchu liší.

„Když to porovnám s klasickým baletem tady, tím evropským, tak klasický balet je takový tvrdý, vydřený, zatímco tohle vypadá mnohem přirozenější než klasický balet, přitom pohyby jsou skoro stejné,“ myslí si Vladimír Daniel, výzkumný kosmický vědec.

„Je to jemné, ladné a veselé,“ dodává jeho choť s tím, že v ní představení zanechalo pocit „radosti a ladnosti“.

Bohužel představení Shen Yun dnes v Číně neuvidíte. Čínský režim mu nedovoluje vstoupit do země, kde by jej ocenili nejvíce, jak poznamenala uvaděčka představení v Brně. Oficiálně ateistické komunistické straně se zřejmě nelíbí prezentace duchovních hodnot v tradiční čínské kultuře ani poukazování na porušování lidských práv a pronásleování věřících.

Několik scén ve vystoupení vypráví příběhy z moderních dějin Číny, například Mniši a Rudé gardy z období kulturní revoluce nebo Naděje do budoucna o pronásledování následovníků meditační praxe Falun Gong.

„Pokud není svoboda, tak je to špatné. Je mi to líto,“ vyjádřila své sympatie s osudem následovníků Falun Gongu paní Danielová se slovy, že „když se člověk zamyslí, nějaká vyšší duchovní cesta má vždycky smysl“.

Po ukončení nedělního představení se umělecký soubor přesouvá na vystoupení v Miláně, v Salzburku a ve Vídni.


REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016

20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní symfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.


Více na ShenYunPerformingArts.org

Další videa: odkaz 1; odkaz 2
  


Čtěte také: Reakce českého publika na představení Shen Yun