Marta Kvapilová s přítelem Vítězslavem Smolkou při představení Shen Yun v Janáčkově divadle v Brně, 27. března 2016. (Mary Cann / Epoch Times)
Marta Kvapilová s přítelem Vítězslavem Smolkou při představení Shen Yun v Janáčkově divadle v Brně, 27. března 2016. (Mary Cann / Epoch Times)
Během slunečné Velikonoční neděle v Brně zaplnili hlediště Janáčkova divadla nadšení diváci představení Shen Yun. Jednou z návštěvnic byla také paní Marta Kvapilová, která před odchodem do důchodu pracovala na vysokém postě v bankovnictví.

„Naprosto super! To je něco tak povznášejícího a hrozně se mi líbí, jak to vyprávíte, jak to vlastně v té Číně mezi těmi lidmi chodí. Jaké jsou tam ty dva tábory – tábor těch rudých a tábor těch pro mě normálních,“ popsala své dojmy paní Kvapilová, která představení navštívila se svým přítelem Vítězslavem Smolkou. Dáma hovořila o scénách z moderní Číny zobrazující pronásledování duchovních cest a hodnot během kampaní vedených komunistickým režimem jakými byla například ničivá Kulturní revoluce nebo současné pronásledování duchovního hnutí Fa-lun Kung (Falun Gong).

„Líbí se nám ta duchovní stránka moc, moc. My jsme věřící, a tak to tím pádem více prožíváme,“ uvedla Kvapilová. Inspirací je jí Shen Yun právě v duchovní rovině. „Pokud jste citlivý a umíte vnímat to, co je mezi nebem a zemí – no to jsme my. A právě to nás na té Zemi oslovuje,“ vyjadřuje se ke kulturnímu dědictví Číny.

Shen Yun Performing Arts je americký umělecký soubor založený čínskými umělci za účelem svobodné tvorby a zachování tradiční čínské kultury, která v samotné Číně téměř vymizela. Jádrem představení je klasický čínský tanec, vedle baletu jedna z nejobsáhlejších a nejnáročnějších forem tance na světě. Důraz je kladen na každý detail, každý drobný pohyb a gesto.

„Jsem naprosto nadšená. Naprosto. Super! Ty jemné nuance, které do toho dávají, jsou pro nás Evropany, kteří máme smýšlení posunuté někde úplně jinde, nezvyklé. To vás tak pohltí... a ty nádherné kostýmy, scéna – mně se šíleně líbilo to pozadí, které dotváří vztahy mezi tanečníky a božstvem, a to je tak jemně zpracované prosím pěkně, nemá to chybu,“ spustila příval chvály paní Kvapilová.

Shen Yun používá obří interaktivní kulisy, které dokreslují děj na jevišti a zároveň se stávají jeho důležitou součástí. Dalším tahákem jsou propracované kostýmy tanečníků a tanečnic, které září barvami.

„Víte, já jsem žena, ráda se oblékám. Ty barevné kostýmy a dotažení souladu kostýmů s dějem, to je velmi dobře zakomponované,“ chválí bývalá manažerka barevné sladění barev kostýmů s přírodními scenériemi promítanými na pozadí. Soulad barev vychází ze snahy prastarých Číňanů o soulad s přírodou a vesmírem.

Po ukončení nedělního představení se umělecký soubor přesouvá na vystoupení v Miláně, v Salzburku a ve Vídni.


REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016

20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní symfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.


Více na ShenYunPerformingArts.org

Další videa: odkaz 1; odkaz 2
  


Čtěte také: Reakce českého publika na představení Shen Yun