Kvetoucí rozmarýn. (Loadmastewr / Wikimedia Commons)
Kvetoucí rozmarýn. (Loadmastewr / Wikimedia Commons)
Rozmarýn je jednou z nejdůležitějších rostlin v bylinkářství starověkého Řecka a v dnešní době se osvědčuje zejména v kuchyni. Jméno pochází od Římanů, kteří mu říkali rosmarinus, což latinsky znamená „mořská rosa“.

Rozmarýn má řadu aplikací, ale nejvíc se používá na paměť. Shakespeare toto spojení zmiňuje v Hamletovi, ale dějiny tohoto použití spadají do doby dávnější. Například studenti ve starém Řecku si do vlasů dávali věnce rozmarýnu, aby jim to lépe „pálilo“ při zkouškách.

Spousta dávných bylinářů a bylinářek doporučovalo rozmarýn na slábnoucí paměť. Nicholas Culpeper, herbalista ze 17. století, kupříkladu píše, že rozmarýn je na „studené choroby hlavy a mozku včetně skleslosti mysli, tuposti, němou obrnu a ztrátu řeči“.

Konexe s pamětí byla tak silná, že se z byliny stal symbol vzpomínání. V Evropě a Asii dávali lidé rozmarýn na hrob k uctění svých předků a muži, kteří se vydali na dalekou cestu, dostávali do kapsy větévku rozmarýnu, aby nezapomněli na své drahé polovičky doma.

Pověst rozmarýnu jako byliny na paměť nemizí ani dnes. Jedna studie z roku 2013 zjistila, že už pouhé čichání k rozmarýnu zlepšuje paměť až o 75 procent! Další výzkum objevil, že rozmarýn předchází narušení funkce acetylcholinu – neuropřenašeče, který pomáhá také s pamětí a učením.

Krevní oběh


20160426-rozmaryn3
Kresba rozmarýnu od doktora Otto Wilhelma Thomé v jeho díle Flóra Německa z roku 1885. (Public Domain)
Jedním aspektem schopnosti rozmarýnu zlepšovat paměť je nárůst oběhu krve, zejména do hlavy. Rozmarýn zahřívá a stimuluje, čili jinými slovy rozhýbává krev. Rozmarýn se používá také proti bolestem hlavy, ale i dalších částí těla. Například rozmarýnová koupel se po staletí používá k léčbě ztuhlých, bolestivých kloubů.

Bylina se dlouho využívá také k léčbě problémů s játry a žlučníkem, orgány, které jsou často náchylné k městnání. Má se za to, že rozmarýn utišuje zánět v celém oběhovém systému, vyrovnává krevní tlak a předchází kornatění tepen.

Konzervant a antioxidant

V dobách, kdy naši předci ještě neznali ledničku, hrál rozmarýn důležitou roli v konzervování masa a ryb. I dnes se používá v potravinářství k prodloužení trvanlivosti pečeného zboží, jídla pro psy a dalších výrobků. Za konzervační vlastnosti rozmarýn vděčí antioxidantu známému jako kyselina karnosová, která chrání mozek před poškozením volnými radikály. Tyto radikály jsou dávány do souvislosti s mrtvičkou a Alzheimerovou chorobou.

Další antioxidant nacházející se v rozmarýnu je kyselina rozmarýnová, která hraje roli protibakteriální, protiplísňovou a protizánětlivou.

Esenciální olej


Rozmarýn patří do čeledi hluchavkovitých a stejně jako ostatní zástupci této čeledi má vysokou koncentraci esenciálních olejů, a proto je tak voňavý. Esenciální oleje jsou nejsilnější, když je bylina v květu. Oleje v rozmarýnu jsou protimikrobiální, analgetické a také účinně odpuzují moly.

Metody použití


V kuchyni – oblíbený k ochucení jídel, má jedinečnou, téměř borovicovou, jemně nasládlou chuť.  Německá komise pro léčivé byliny schválila rozmarýn jako rostlinu vhodnou k léčbě zažívacích poruch. Rozmarýn se hodí ke kuřeti, rybě, rajčatové omáčce a hlavně na brambory. Nezapomeňte ale, že méně je někdy více.

Když používáte čerstvý rozmarýn, oberte podlouhlé lístky z větévky a na jemno je nasekejte. Když připravujete polévku nebo něco dušeného, můžete do hrnce hodit celou větévku a vařit pokrm i s ní. Čerstvý rozmarýn je sice nejlepší, ale i sušený dobře poslouží. Stačí ho však špetka a měl by se vařit dost dlouho na to, aby změknul.

Kadidlo – jedním ze způsobů, jak uvolnit esenciální oleje, je použít oheň a kouř. Staří Řekové často pálili trsy rozmarýnu a tato tradice přetrvává až dodnes. Ve Francii se až do 2. světové války pálil rozmarýn a jalovec v nemocnicích jako prevence proti infekci.

20160426-rozmaryn2
Sušený rozmarýn. (Henna / Wikimedia Commons) 

Koupel a masáž – rozmarýn patří k jedněm z nejlevnějších esenciálních olejů na trhu. Je ovšem třeba vědět, že ho lze používat pouze externě. Přidejte pár kapek do horké koupele nebo do kokosového, mandlového nebo olivového oleje, když budete masírovat. Pro zvýšený oběh ve vlasových folikulech naneste rozmarýnový olej na temeno hlavy.

Čaj – nálev z rozmarýnu zmírňuje bolesti hlavy a pomáhá při zažívání. Vařící vodou přelijte větévku rozmarýnu, přikryjte a nechte 10 minut louhovat. Výsledný čaj bude mít překvapivě načervenalou barvu. Denně stačí jeden, maximálně dva hrnky. Když to přeženete, můžete vyvolat průjem nebo bolesti hlavy. Některé ženy ho používají k vyvolání menstruace, proto se mu v těhotenství ve větším množství raději vyhněte. Ale nebojte, ta trocha v jídle vám neublíží.

Vypěstujte si svůj vlastní


Stejně jako ostatní hluchavkovité rostliny i rozmarýn je snadný k pěstování, a když už ho budete doma mít, uvidíte, že ho budete používat víc. V teplejších krajích je zelený po celý rok a může se zasadit do země. V našich podmínkách musí na zimu do tepla.

První dva týdny po zasazení rostlinu pravidelně zalévejte. Jakmile se uchytí, je mimořádně odolný vůči suchu a je lépe, když ho nebudete tak moc často zalévat, protože kořeny by mohly uhnít.


Originální článek: small United States