Modelka Pooja Mor v Central Park, 19. dubna 2016. (Samira Bouaou / Epoch Times)
Modelka Pooja Mor v Central Park, 19. dubna 2016. (Samira Bouaou / Epoch Times)
Svět modelingu, jak si asi každý dokáže představit, není pro slabochy. Je to svět, kde nesmíte nic skrývat, ale přitom si musíte zachovat určitou tajemnost, svět, kde nesmíte mít nahnáno, ale zároveň si musíte zachovat tu správnou míru zranitelnosti. Zní to jako „Mission Impossible“? Newyorská modelka indického původu, Pooja (čti Púdža) Morová, to zvládá na výbornou, a nejenom to.

Lovci talentů z Louis Vuitton ji našli přes Instagram a další značky se rychle přidaly. Morová předváděla modely pro Stella McCartney, Givenchy, Calvin Klein, Alexander McQueen, Tory Burch, Narciso Rodriguez, Roberto Cavalli, Missoni, Jill Stuart, a Elie Saab a objevila se na přebalech řady  módních časopisů.

Neplánovaná Miss

Na přehlídková mola se Morová dostala bizarní shodou náhod. Když studovala na vysoké škole v Ahmadábádu počítače, zapojila se do modelingové soutěže nazvané Fresh Face, ovšem ne jako účastník, ale organizátor. 

„Když dokážete prožít opravdu každou sekundu, opravdu pocítíte krásu života na daleko hlubší úrovni. Následujte svůj osud a napojte se na sebe,“ – Pooja Morová.


Když začali fanoušci jednotlivých modelek tropit neplechu a překřikovat se, vyskočila na pódium, aby všechny uklidnila a akce mohla v klidu pokračovat. K jejímu překvapení ale diváci začali sborově skandovat Pooja! Pooja!

20160503-model2
Modelka Pooja Morová medituje v newyorském Central Park, 19. dubna 2016. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
Jak se ukázalo, její kamarádka ji žertem přihlásila do soutěže také. Porota ji vyzvala, ať předvede svůj talent, a protože ji nic pohotově nenapadlo, prostě se prošla po jevišti, pak se otočila a předvedla několik legračních póz.

K jejímu překvapení ji porotci vybrali a soutěž vyhrála. První práci dostala na Fashion Week v Bombaji. Bylo to pro ni jako ochutnávka její budoucí kariéry, ovšem ani ve snu ji nenapadlo, že její další zakázka bude focení pro kolekci Resort od Louis Vuitton ve futuristickém domě Boba Hopa v Palm Springs. 

New York, New York

20160503-model3
Modelka Pooja Morová v Central Park, 19. dubna 2016. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
To bylo vloni v květnu. Nato se usídlila v New Yorku, a když si ji prohlédnete – upnuté džínsy, černá kožená bunda a pohodlné šněrovací pohorky – rozhodně sem zapadá. Tedy až na jednu maličkost – nenosí make-up. 

„V New Yorku se žije snadno, protože každý je odněkud a spojuje je společný jazyk. A také máte ve všem spoustu možností,” svěřuje se jemným hlasem modelka
 
Volno, to je pro ni film z Hollywoodu, na který si zajde s kamarádkami, vaření indických jídel, knihovna, procházky v Central Parku nebo výlety do Brooklynu. Do Indie se vrací odpočinout si od šňůry módních přehlídek, aby se opět vrátila do energetického středobodu světa – New Yorku.

Svou schopnost přizpůsobit se hektickému světu módy přisuzuje vždy pozitivnímu přístupu. Zbytek už přijde sám včetně profesionálního výrazu ve tváři, říká.

„Na chození před tolika lidmi je potřeba hodně sebevědomí a oni se dívají na KAŽDIČKÝ CENTIMETR vašeho těla,“ říká Morová a dodává: „I kdyby to bylo na třicet vteřin, opravdu to jde cítit. Já mám ale dobré myšlenky.“

Pomáhá jí však také fakt, že se jako dítě učila tradičnímu indickému tanci, kde se tančilo v kostýmech a s make-upem. „Lidé si všímají, že se pohybuji jinak. Myslím si, že tančení mi dost pomohlo.“

S Poojou jsme prolétli pár rychlých otázek o jejích názorech a postojích. 

20160503-model4
Modelka Pooja Morová v Central Park, 19. dubna 2016. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
Epoch Times: Co ti dává vnitřní vyrovnanost a energii? 

P. M.: Před dvěma roky jsem začala dělat Falun Dafa. Ráno si vždycky udělám čas pro sebe, dělám cvičení Dafa a pak Pilates. Tento čas patří jen mně a já v něm navazuji spojení sama se sebou – dívám se dovnitř. Jako Indka jsem vždycky dělala meditaci, jógu, to prostě jako děti děláte. Moje rodina je hodně duchovně založená, a proto se dívám na život jinak.

Epoch Times: Máš nějaký vzor?

P. M.: Blake Livelyová. Když jsem byla v Indii, inspirovalo mě, když jsem ji viděla v kampani Gucci, a také se mi líbí její styl a to, jak se nosí, je velice pěkné.

Epoch Times: Překvapilo tě někdy, jak jsi zachycena na fotografiích?

P. M.: Vždy je úžasné stvořit  něco tak odlišného od toho, co jste vy sama, a přitom tam mít stále spojení sama se sebou.

Epoch Times: Co používáš na krásu?

P. M.: Nepoužívám na tvář mýdlo, jen se opláchnu vodou. A používám kokosový olej, je super na kůži i na vlasy.

Epoch Times: Co bys dělala, kdyby ti to nevyšlo v modelingu?

P. M.: Pokračovala bych ve studiích, ale ještě jsem nenašla, čemu bych se v postgraduálním studiu věnovala. Plánovala jsem, že si po dokončení informatiky udělám MBA, jenže pak jsem začala dělat modeling.

Epoch Times: Jaká je tvá oblíbená destinace, tedy kromě rodného Gudžarátu?

P. M.: Paříž, zbožňuji to tam. Když jsem tam jela poprvé, cítila jsem se jako ve snu. Ta architektura mě opravdu dojala. Teď už jsem na to zvyklá, ale stejně si pamatuji ten první pocit.

20160503-model5
Modelka Pooja Morová v Central Park, 19. dubna 2016. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)

Epoch Times: Kdybys mohla cestovat v čase, do kterého období by to bylo?

P. M.: Je to období z indické kultury, věk Satjug (Satja Juga). Je to čas, kdy se lidé teprve zrodili a šlo o první časové období. Indická kultura je rozdělená do časových úseků čtyř jug: Satjajuga, Tretajuga, Dvaparajuga a poslední, Kalijuga, což je teď.

Epoch Times: Proč zrovna Satjug?

P. M.: Protože jsem o tom vždycky slýchala v povídkách. V té době byla kultura velice hluboká. Lidé si byli s bohy velice blízko a mohli mluvit s kterýmkoliv bohem. Lidé neměli moc bolesti ani trápení, chodili k bohyni barev pro víc barev, je o tom hodně televizních seriálů a také se o tom dočtete ve svatých písmech.

Epoch Times: Co bys ráda předala svou prací světu?

P. M.: Jak zde vidím, lidé jsou pořád vystresovaní tím, co se stane. Řekla bych, že kdyby na to pořád nemysleli a prostě šli svou cestou,  bude to jednodušší. Když dokážete prožít opravdu každou sekundu, opravdu pocítíte krásu života na daleko hlubší úrovni. Následujte svůj osud a napojte se na sebe.

Epoch Times: A co některá rozhodnutí, které jsou po modelkách občas požadována?

P. M.: Nejdůležitější věc je, že by měl člověk vědět, co chce dělat, a také by měl vědět, co dělat nechce. Jsme pány svých rozhodnutí. Někdy holky dělají nějaké věci pod tlakem, ve snaze nastartovat kariéru, ale když máte talent, kariéra vám půjde dobře tak jako tak. To, že odmítnete jednu věc, vám nezabrání, abyste dělala tisíc jiných věcí.


Přeložil a editoval: Ondřej Horecký; originální článek: small United States