Akce Amnesty International. (Screenshot / amnesty.cz)
Akce Amnesty International. (Screenshot / amnesty.cz)
Hromada knih ve státní Knihovně ukrajinské literatury v Moskvě, která ještě nebyla zařazena nebo dostupná k půjčení pro veřejnost, údajně ukrývala zakázané knihy náležející do tzv. extremistické literatury. Našla se mezi nimi i kniha ukrajinského nacionalisty Dmitrije Korčinského, jehož některé knihy jsou v Rusku zakázány.

28. října 2015 večer byla ředitelka knihovny Natálie Šarinová ve svém domově zadržena a policisty předvedena k výslechu. Výslech začal večer a pokračoval do tří hodin ráno na policejní stanici. Zde byla držena do 30. října, přičemž během dvoudenního zadržení jí nebyla přidělena žádná postel, nedostala jídlo, ani pití a během této doby museli policisté čtyřikrát zavolat záchranku, aby Natálii ošetřila kvůli vysokému tlaku. Její dům prohledávali vyšetřovatelé několik hodin a poté ji odvedli do knihovny.

Natálie Šarinová, nyní bývalá ředitelka státní knihovny, je podle Amnesty International obviněna a hrozí jí 5 let vězení za údajnou distribuci „extremistické literatury“ v knihovně. Podle Natálie Šarinové byla tzv. extremistická literatura do knihovny nastrčena, aby vznikla záminka k jejímu zatčení.

29. října byla obviněna z „podněcování nenávisti a nepřátelství“ a ze „zneužívání svého postavení pro ponižování lidské důstojnosti “, čemuž odpovídá až pětiletý trest odnětí svobody. Následující den ji převezli do domácího vězení a byla jí povolena pouze komunikace s právníkem a těmi, se kterými žije. Nemůže používat internet ani telefon, pokud si nepotřebuje zavolat sanitku. Aby mohla opustit dům z kteréhokoliv jiného důvodu, než zdravotního, potřebuje svolení vyšetřovatele. Její žádost o povolení procházek byla zamítnuta.

5. dubna 2016 byla Natálie Šarinová navíc obviněna ze zpronevěry, že údajně zneužila fondy knihovny k zaplacení svého obhájce v době, kdy čelila dalším nepodloženým pokusům o zadržení v letech 2011–2013.

V roce 2010 byla Šarinová nařčena z distribuce „extremistické literatury“ ukrajinského autora, ale obvinění musela být později stažena, protože daná literatura byla prokázána coby extremistická až v roce 2013 a knihovna ji přestala odebírat už v roce 2011. Fondy, které údajně zneužila, byly fondy, které knihovna používala k vyplácení mzdy vlastním právníkům. Její současný právník tvrdí, že tato obvinění jsou nepodložená, protože své soudní náklady platila z vlastních peněz.

Podle jejího právníka jsou nová obvinění mířena tak, aby zajistila, že bude moci být zadržena co nejdéle, přičemž odročení původních obvinění trvá šest měsíců a Natálie by musela být před uplynutím této doby buď souzena, nebo propuštěna.

Podle Amnesty International je Natálie Šarinová je vězeňkyně svědomí, která byla zbavena své svobody a bylo jí vyhrožováno trestním stíháním pouze proto, že pokojně uplatnila své právo na svobodu projevu.

Podle m.rozhlasu.cz proti zadržení ředitelky ukrajinské knihovny už protestovalo ukrajinské ministerstvo kultury a očekává se i nóta na diplomatické úrovni. 

Zakázané jsou i knížky pro děti 

V Rusku bývá častým jevem zakazování knih podezřelých nejen z extremismu. Např. literární experti zde podrobně zkoumají židovskou thóru (Tóra ve smyslu Pentateuchu je základním dokumentem judaismu), zda tento „starý zákon“ neobsahuje výzvy k extremismu. Podobným předmětem zkoumání je i korán.

Kromě náboženských textů byly z knihoven vyřazeny např. Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna, údajně proto, že mládež svádí k tuláctví. Děti v Rusku si nepřečtou ani pohádky o Koblížkovi nebo o zlatém kohoutkovi, poněvadž prý obsahují návody k vraždě. 

Marcela Procházková z Amnesty International upozorňuje: „Svoboda slova a celá občanská společnost v Rusku jsou v tichosti potlačovány, zatímco fanoušci celého světa podporují své hokejové týmy. Natálie je spolu s Ildarem a Darjou jedním ze tří vězňů svědomí.“


Vězni z Blatného náměstí

Dalším z vězňů svědomí je Ildar Dadin, který už 4 roky aktivně podporuje ruské hnutí za lidská práva. Ildar Dadin byl zbaven svobody, protože poklidně uplatnil své právo na svobodu projevu. Odsouzen byl ke 2,5 letům vězení na základě nového zákona o veřejných shromážděních. Byl shledán vinným účastí na čtyřech poklidných akcích v roce 2014 a demonstrace na podporu „vězňů z Blatného náměstí“. Někteří vězňové z Blatného náměstí se již dostali na svobodu.


Zdroj: TZ AI