Podle Dominica Vu by měl Shen Yun vidět celý svět. (Televize NTD)
Podle Dominica Vu by měl Shen Yun vidět celý svět. (Televize NTD)
MONTREAL – Když slyšel nadšené ohlasy od přátel a z médií na vystoupení této společnosti předvádějící klasický čínský tanec a hudbu, Dominic Vu se rozhodl, že si koupí vstupenky na představení Shen Yun.

Když ale 1. května konečně viděl představení v Place des Arts  na vlastní oči, byl ohromen. Prohlásil, že něco takového může změnit svět.

„Pokud chceme žít ve světě, kde je mír a harmonie, musíme vidět toto představení,“ řekl Vu, počítačový expert z kanadského ministerstva obrany.

„Potom, co jsem viděl toto představení, věřím, že mír, harmonie a respekt k druhým zůstane v mém srdci.“

Soubor Shen Yun dokázal vyjádřit klíčové hodnoty a umělecké formy dávné kultury, říká Vu. Čínská pět tisíc let stará kultura je na pokraji záhuby, protože když převzal současný režim v Číně v roce 1949 moc, usiloval o její vymýcení a nahrazení komunistickými doktrínami a ateismem.

Shen Yun, který sídlí v New Yorku, byl založen v roce 2006 s posláním obnovit a zachovat tuto kulturu skrze tradiční čínské umělecké formy a klíčové kulturní hodnoty, jako je soucítění, laskavost a respekt k nebesům a bohům.

„Díky tomuto představení člověk vidí kvalitu a hodnotu čínského uměleckého podání. Úplně mě to ohromilo,“ říká Vu. Co ho zaujalo obzvlášť, bylo nejen taneční technika, ale i schopnost umělců vyjádřit kulturní hodnoty „zevnitř ven“.

„Vyžaduje to dát do toho hodně srdce, snahy a oběti, aby tohoto dosáhli,“ řekl Vu a dodal: „Také jejich úroveň spirituality a tisíce let čínské spirituality, která v nich leží – všechny tyto věci spojené dohromady mají za následek úžasné představení, jako je tohle.“

Jedna z divaček, Marie Liseová, uvedla, že témata o bozích, která se v představení objevila,  byla fascinující a zanechala v ní pocit „osvícení“.

„My všichni jsme ve skutečnosti božské bytosti - toto ke mně promlouvalo během celého představení,“ uvedla divačka.

Shen Yun Performing Arts pochází z New Yorku a má čtyři soubory, které zároveň účinkují po světě. Pro více informací navštivte Shen Yun Performing Arts. Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významný kulturní fenomén naší doby. Pokrýváme ohlasy diváků od začátku působení Shen Yun v roce 2006.


Přeložila Karolína K.; originální článek: small United States