Čao Wej. (Se svolením HRCChina.org)
Čao Wej. (Se svolením HRCChina.org)
Čtyřiadvacetiletá čínská právní asistentka obviněná z „podvracení státní moci“ byla 7. července 2016 propuštěna na kauci.

Slečna Čao Wej, známá pod přezdívkou „Koala“, byla nadšená do pomoci obyčejným lidem a brzy po absolvování univerzity se stala asistentkou prominentního právníka Li Che-pchinga. Li je známý právní poradce aktivistů a politických vězňů v Číně. Čao Wej byla zatčena v rámci „zátahu“ na právníky, který uspořádal čínský režim v minulém roce. Čao se tak stala pravděpodobně nejmladším politickým vězněm v Číně.

Li Che-pching zastupoval řadu politicky ožehavých právních případů včetně marginalizovaných skupin, aktivistů za lidská práva, následovníků Falun Gongu a disidentských spisovatelů. Čínská státní média vykreslují Li Che-pchinga jako „kriminálního gangstera“, který „podvrací státní bezpečnost“.

Státní média ani úřady čínského režimu nikdy nepodaly vysvětlení, jakým způsobem Liho používání právního systému při usilování o spravedlnost pro klienty ohrožovalo státní bezpečnost nebo bylo jakýmkoli způsobem nezákonné.

Ani v případě zatčení jeho asistentky Čao Wej úřady neposkytly žádné informace o jejích údajných trestných činech. Pouze vznesly obvyklé vágní obvinění z „podněcování k rozvracení státní moci“, což je taktika, kterou dle odborníků v oblasti lidských práv obvykle totalitní režimy užívají při stíhání disidentů. Obvinění může potenciálně vést až k doživotnímu trestu odnětí svobody.

20160711-vezenkyne2
Čao Wej. (Se svolením HRCChina.org)


Článek byl redakčně zkrácen
Přeložil a upravil Milan Kajínek; originální článek: small United States