Korejská popová skupina T-ara vystupuje na 2015 Letní K-Pop Festival. (Flickr / Republic of Korea)
Korejská popová skupina T-ara vystupuje na 2015 Letní K-Pop Festival. (Flickr / Republic of Korea)
Poté, co Spojené státy minulý měsíc umístily do Jižní Koreje protiraketové obranný systém,  takzvaný Terminal High Altitude Area Defense (THAAD), reagoval čínský režim protestem, který v Číně vyústil do podoby represí Pop kultury, která je vnímána jako nejviditelnější exportní produkt Jižní Koreje.

Korean drama a K-pop se těší v Číně vysoké oblibě. Show jako Dědicové a potomci slunce překonala na čínském trhu prodejní rekord v rámci „korejské vlny“ pop kultury.

Zdá se, že protest čínského režimu proti umístění THAAD v Jižní Koreji, který má zabezpečit ochranu proti případným raketovým útokům ze strany Severní Koreji nebo Číny, se přesunul do oblasti pop kultury.

2. srpna oznámila čínská státní televize CCTV, že dojde ke zrušení korejských show. Někteří korejští herci oznámili zrušení propagačních akcí a Korejci, kteří měli hrát hlavní role v čínských produkcích, byli vyměněni.

Čína pozastavila Koreji obchodní víza a zveřejnila „černou listinu“ obsahující 42 korejských hvězd a 53 televizních pořadů, bude podle populární čínské zpravodajské stránky NetEase blokováno.

Korejská herečka Yoo In-na, známá z romantického dramatu „Muž královny In-hyun“, byla donucena opustit natáčení čínské verze původního snímku měsíc před jeho dokončením. Agent herečky oznámil, že téměř celé natáčení již bylo u konce.

V důsledku vládních nařízení a nastavené cenzury a omezení klesají tržby a korejské show jsou stále méně dostupné i na internetu.

Anglické vydání čínské státní tiskové agentury Sin-chua v článku ze 4. srpna prohlásilo, že pokles tržeb korejských show je „odrazem toho, že Číňané dávají přednost lásce ke své rodné zemi před popularitou zábavních hvězd“.

K-POP WORLD Festival 2016


Článek byl redakčně zkrácen
Přeložil Milan Kajínek; zdroj: small United States