Miss Canada Anastasia Lin v novém thrilleru Bleeding Edge, reflektuje skutečné události v Číně. (S laskavým svolením Flying Cloud Productions)
Miss Canada Anastasia Lin v novém thrilleru Bleeding Edge, reflektuje skutečné události v Číně. (S laskavým svolením Flying Cloud Productions)
Žánr: Kriminální thriller

Režie: Leon Lee

Scnář: Leon Lee, Drew Parker

Hrají: Alex Duncan, Anastasia Lin, Melody B. Choi, Curtis Lum a další

„Technologie označované jako bleeding edge mohou být bezprecedentní šedou zónou v právním systému nebo na poli etiky.“

Leon Lee je oceňovaný režisér a producent. V roce 2014 režíroval snímek Human Harvest, který získal několik ocenění, mezi něž patří například Peabody Award. Snímek se zabýval skutečným příběhem dvou kanadských vyšetřovatelů, kteří na popud lidsko-právní organizace začali vyšetřovat oblast čínské transplantační chirurgie. Nový snímek Bleeding Edge téma dále rozvíjí a staví na skutečných příbězích.

Slovní obrat Bleeding Edge má v angličtině také další významy, což trefně koresponduje také s tématem snímku. Bleeding edge je označení pro druh technologií natolik nových a riskantních, že se spolu s jejich přijetím může pojit riziko nespolehlivosti, vysokých výdajů a ztrát. Technologie označované jako bleeding edge mohou být bezprecedentní „šedou zónou“ v právním systému nebo na poli etiky. Kanadský právník David Matas shodou okolností označil právě páchání nových zločinů v oblasti transplantační chirurgie za bezprecedentní události mimo dosud definovanou oblast práva a lékařské etiky.

Pro jednu z hlavních rolí snímku získali filmoví tvůrci odvážnou Anastasii Lin, v současné době celosvětově sledovanou Miss World Kanada, původem z Číny, která se svou lidsko-právní činností zařadila mezi hollywoodské hvězdy, jakými jsou Brad Pitt, Richard Gere nebo Harrison Ford. Stejně jako zmiňovaní herci se z ní stala v očích čínského režimu „persona non grata“, protože se odvážila veřejně kritizovat režim, vládnoucí v zemi, kde se narodila.

Upoutávka snímku The Bleeding Edge (Krvavé ostří)Zápletka

Na začátku nového tisíciletí vyvstala s rozvojem moderních technologií otázka, jak naloží totalitní režimy s vývojem internetu a svobodným tokem informací, který v rámci politiky udržení absolutní moci drží pod kontrolou. Čínský režim angažoval západní společnosti, jež pro něj na zakázku vyvinuly systém, který získal pojmenování „Golden Shield“, tedy „Zlatý štít“, který umožňuje sledování uživatelů internetu, omezování jejich pohybu po síti a cenzuru informací.

Jeden z techniků západní společnosti působící v Číně trpí poruchami srdce a v Číně, kde se od roku 2000 prudce rozvíjí transplantační průmysl, podstoupí transplantaci srdce od neznámého dárce. Po operaci začíná pátrat po totožnosti dárce orgánu.

Věci se začínají komplikovat ve chvíli, když se dostává příliš blízko sítě zprostředkovatelů transplantací napojené na vězeňský systém a vojenské nemocnice. Začíná nebezpečná hra o život ženy, která se má stát další obětí zločinné sítě, a také hra o jeho vlastní vykoupení.

20160917-anastasia-lin-bleeding-edge-film
(Zleva) producent Jason Loftus, režisér Leon Lee, herečka Anastasia Lin, místopředseda lidsko-právní komise Konzervativní strany Benedict Rogers a spisovatel Ethan Gutmann po promítání snímku The Bleeding Edge v britském parlamentu. (Si Gross / Epoch Times)
Zajímavosti

Pozornost nesporně upoutává odvaha herců, producentů, režiséra, scénáristy a vůbec celého týmu filmových tvůrců. Téma snímku má totiž hluboké kořeny ve skutečných silných lidsko-právních kauzách a zasahuje největší totalitní stát současného světa. Oblast zneužívání transplantační chirurgie rezonuje ve světových lékařských kruzích, které veřejně prohlašují, že neuznávají oficiální čínský transplantační systém jako etický.

Snímek jistě získá odezvu ze strany čínského režimu. Jeho silné poselství naznačuje také to, že místem evropské premiéry se stal britský parlament. Filmoví tvůrci si od snímku slibují, že přitáhne větší pozornost veřejnosti právě k problematice čínské transplantační chirurgie a jejího napojení na vězeňský systém.

Premiéra 11. dubna 2016 USA, délka snímku 90minut

* WEB * FDB * IMDB * ČSFD * Facebook *

Ocenění: Gabriel Awards 2016 za nejlepší film; Leo Awards 2016 ocenění za nejlepší hlavní roli pro Anastasii Lin a nominace na nejlepší televizní snímek.

Čtěte také: Česká Miss World Natálie Kotková se v Praze setkala s kanadskou královnou krásy

Záběry ze snímku The Bleeding Edge. (Flying Cloud Productions)
Záběry ze snímku The Bleeding Edge. (Flying Cloud Productions)
Záběry ze snímku The Bleeding Edge. (Flying Cloud Productions)
Záběry ze snímku The Bleeding Edge. (Flying Cloud Productions)