Ilustr. foto. (Kevin Frayer / Getty Images)
Ilustr. foto. (Kevin Frayer / Getty Images)
Ztučnění (ztukovatění) jater, jak už název naznačuje, je nahromadění tukových částic v jaterní tkáni, což může vést k narušení funkce jaterních buněk. Poškození se často považuje za nevýznamné, přesto může způsobit fibrózu jater, která může při neléčení vést k cirhóze, a ta oslabuje funkci jater.

Jakmile jednou dojde k utvoření fibrózní tkáně, není snadné uvést játra zpátky do původního stavu. Můžeme toho napovídat spoustu o průlomech v moderním lékařství, ale zatím neexistuje jediný lék, který by fibrózu vyléčil.

Co tedy lze při ztučnění jater dělat? Cvičit, odpočívat a nepít alkohol. Přesto můžeme další chátrání jater pouze zastavit, aby nedošlo k vážnějším komplikacím typu cirhózy.

Dnes se často zapomíná na správné stravování a lidé těmto věcem nevěnují patřičnou pozornost. V restauracích si klidně dají syrové maso a přejídají se k prasknutí, až je jim z toho následně špatně. To je pro tělo obrovská zátěž.

V čínské medicíně se praví: „Chudí lidé mají horko, tlustí lidé mají hlen.“ Hlenem se myslí nadbytečný hlen, který se vytváří v dýchacích cestách, hlavně v plicích, krku a dutině nosí. Čínští medici tomu říkají „zaražené vlhko“. Toto vlhko blokuje životní energii v těle neboli čchi (qi).

Zatímco čchi je lehká a proudí, hlen je pravým opakem, je hutný a stagnuje. Podle čínské medicíny se tuk počítá také jako součást hlenu, a proto řada receptů na hubnutí směřovala dřív k přeměně nebo vyčištění hlenu. Stejně je tomu i u léčby ztučnění jater.

Léky snižují cholesterol a triglyceridy v těle, ale máme léky, který by nás zbavily tuku v jaterních buňkách?

Čínská medicína k tomu používá bylinné léky se správnými farmakologickými vlastnostmi a tyto léky jsou dopravovány k potřebným meridiánům, aby tam vykonaly svou práci. Meridiány jsou energetické dráhy, které spojují orgány s končetinami.

Všechny orgány a meridiány mají své vlastní specifické léky,  které látku k meridiánu dopraví, tzv. poslíčky. Například lék na játra obsahuje jako poslíčky čaj chu (Bupleurum chinense), chuang čchin (Scutellaria baicalensis) a drcené lastury ústřice.

Když smícháme léky, které hlen čistí, s léky, které hlen přeměňují, a použijeme léky poslíčky, které je navedou do jater, pak je možné se tuku v játrech zbavit. Když je hlen odstraní, po prozkoumání jater zjistíte, že tukových látek v játrech ubylo. Pomalu bude možné pozorovat změnu.

Jak vyléčit steatózu jater? Kombinací odpočinku a cvičení. Ve starých knihách se praví, že musíte chodit spát před jedenáctou hodinou večerní. Odpočívejte, cvičte a jezte o něco méně, tak, abyste byli plni na 70–80 procent. To je ten nejlepší způsob, jak zůstat zdravý.

Přeložil: Ondřej Horecký; zdroj: small United States