20160704-organy7
Ethan Gutmann se svou knihou „Jatka“ na tiskové konferenci 12. ledna 2016 v Praze. (Albatros Media)
Česká pobočka Mezinárodního PEN klubu připravila večer, kde se bude diskutovat o knize Jatka od amerického spisovatele Ethana Gutmanna. Kniha je soupisem sedm let dlouhého terénního výzkumu obsahujícího více než sto interview. K závažnému tématu zneužívání vězňů svědomí při bizarní spolupráci vězeňského systému a čínských vojenských nemocnic usedne několik hostů.

Spisovatel Ethan Gutmann pokřtil český překlad knihy letos v lednu v pražské kavárně Lucerna. Kmotry českého překladu knihy se stali bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb a bioetik a filozof Jan Payne. V knize autor rozebírá začátek a důvody pronásledování největší perzekuované skupiny na světě – čínského duchovního hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong), eskalaci pronásledování a jeho vývoj až do fáze nedobrovolného odebírání orgánů, které jsou určeny na výnosné transplantace.

Stoupenci Fa-lun-kungu jsou podle Gutmanna a dalších vyšetřovatelů největším zdrojem těchto orgánů. Nejnovější odhady obětí přesahují hranici jednoho milionu.

Ukázky z knihy Jatka bude číst spisovatel Petr Pazdera Payne. Dalšími hosty budou bývalý člen syndkátu novinářů Jakub Šmíd, který se tématikou dlouhodobě zabývá, a přední český religionista Zdeněk Vojtíšek.

Co je to Falun Gong? Proč je pronásledovaný? Proč v Číně nemají systém dobrovolného dárcovství? Jaké mají vyšetřovatelé důkazy? Na tyto a další dotazy slibují hosté večera náležité odpovědi.

Na akci představí Barbora Bálková svůj nový projekt Komunismus s pandí tváří, který uměleckou formou upozorňuje na skutečnost, že k mohutnému porušování lidských práv v Číně dochází i v současnosti.

Akce proběhne 20. října v salonku hotelu Central, Rybná 8, na Praze 1. Začátek akce je v 17 hodin. Vstupné zdarma

Facebook