Rekonstrukce metody mučení prostřednictvím ovinutí těla lepicí páskou. (Minghui.org)
Rekonstrukce metody mučení prostřednictvím ovinutí těla lepicí páskou. (Minghui.org)
Pětašedesátiletá žena původem z Číny chtěla zveřejnit to, co prožila ve vězení, kam byla odsouzena na dobu pěti let pouze za to, že praktikovala meditační praxi, jíž se věnovaly miliony lidí po celé zemi.

Paní Sun Čuo-jing, je jednou z mnoha obětí represivní kampaně, která zasáhla 70 milionové duchovní hnutí Falun Gong v Číně. Mnohé oběti násilných represí a „převýchovy“ se obracejí se svými příběhy a svědectvími na stránky Minghui.org, které situaci nepřetržitě sledují a zveřejňují informace o vývoji pronásledování.

Každý den přibývají jména zatčených, odsouzených nebo nezvěstných lidí. Stránky Minghui.org zveřejňují také jména a telefonní čísla dozorců nebo šéfů vězeňských zařízení, kteří se podílejí na mučení konkrétních vězňů. Aktivisté a další následovníci Falun Gongu se potom snaží konkrétní osoby dostat z vězení nebo zlepšit jejich situaci.

13. května 2011 vyšla paní Sun Čuo-jing do ulic s transparentem v ruce. Napsala na něj, že čínský režim pronásleduje Falun Gong protiprávně, neboť Metoda Falun Gong neporušuje žádné zákony. Za tento projev svého názoru na veřejnosti byla na místě zatčena a následně odsouzena k pěti letům odnětí svobody, během nichž měla být dle rozhodnutí čínského režimu „převychována“.

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International potvrzuje existenci násilných represí a rovněž uvádí, že následovníci Falun Gongu tvoří největší skupinu „vězňů svědomí“ v Číně. Amnesty a zvláštní zpravodajové OSN přinesli zprávy o tom, že jsou během zadržování fyzicky a psychicky mučeni. Stránky Minghui.org zaznamenaly více než sto různých metod mučení.

Prostředí v Šanghajské ženské věznice popsala paní Sun Čuo-jing jako osmnáct hodin každodenního stání bez možnosti se posadit, bití do hlavy těžkými předměty, dokud neomdlela. Ve své výpovědi také odhaluje jiné „neobvyklé“ druhy mučení, kterým byla během zadržování vystavena. Jednou vězeňská stráž přinesla jejím spoluvězňům lepicí pásku, aby ji do ní od hlavy až k patě zalepili.

„Nutili mě spát na dřevěné lavici a zalepovali mě do lepicí pásky. Zalepily mi nejdřív ruce, potom nohy a tělo a potom mi lepicí páskou všechny části slepili dohromady. Nemohla jsem se ani trochu pohnout,“ napsala paní Sunová.

Čínský režim údajně vyvíjí na následovníky Falun Gongu tlak s určitým záměrem. Chce docílit toho, aby se zřekli svojí víry a přesvědčení, a pokud tak učiní, podepíší prohlášení, že se jich vzdávají a zapojí se do převýchovy a udávání ostatních, mohou být z vězení propuštěni.

Později za paní Sunovou přišli zaměstnanci věznice s prohlášením, které jí nutili podepsat. Nakonec podepsala vykonstruované obvinění, ze spáchání zločinu, které mělo právně ospravedlnit její zadržování. Protože dokument podepsala pod nátlakem a později posbírala sílu k odporu, napsala prohlášení, v němž svůj podpis a tedy i souhlas s pravdivostí dokumentu anulovala. Ihned poté ji přesunuli na samotku.

„Mučili mě tak krutě, že jsem byla často v kritickém stavu. Každé dva měsíce mě vozili do Šanghajské vězeňské nemocnice. Jednou jsem v nemocnici ztratila vědomí kvůli těžkému krvácení do žaludku,“ uvedla paní Sunová.

Další formy nátlaku měly dle její výpovědi psychologickou povahu.

„Nutili mě, abych každý den seděla až do půlnoci na posteli, než mi dovolili spát. Když mě moji strážci přistihli, jak spím, tak mě zbili nebo nalili studenou vodu na krk,“ dodala. „Uprostřed chladné zimy mi v noci každých patnáct minut stahovali přikrývku.“

Paní Sunová proces zadržování a mučení přežila, až se nakonec podle jejích slov po propuštění na pokraji sil v dubnu 2016 vrátila  domů.

Pronásledování duchovního hnutí Falun Gong spustil předseda komunistické strany Ťiang Ce-min v červenci roku 1999. Podle oficiálních čísel si represe vyžádaly více než čtyři tisíce obětí na životech. Neoficiální odhady hovoří o desítkách tisíc obětí, ovšem nedávná expertní analýza předpokládá, že od roku 1999 v důsledku represí mohl zemřít až jeden milion Číňanů.



Podle zpráv lidskoprávních organizací tvoří vězeňskou komunitu v Číně několik milionů lidí z nichž přibližně 40% tvoří následovníci Falun Gongu. Podle vládních statistik v roce 1999 bylo v Číně 70 milionů následovníků Falun Gongu. Což ukazuje, že zpočátku neuvěřitelné odhady o jednom milionu obětí na životech nejsou až tak nereálné, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Někteří vyšetřovatelé uvádějí, že se jedná o projev genocidy konkrétní skupiny obyvatel, kterou provádí současný čínský režim paralelně s ekonomickým vzestupem Číny, před zraky mezinárodního společenství, které není schopno nebo ochotno do věci účinně zasáhnout a represe ukončit.


Přeložil a upravil Milan Kajínek; zdroj: small United States