Na projekci snímku Hooligan Sparrow mě pozvali kamarádi z dob studií na základní a střední škole. Měl to být příjemný večer s promítáním a následnou diskusí o současných událostech v Číně. Ale co si budeme povídat, takto autentický dokument člověka prostě musí zasáhnout hluboko a tvrdě, pokud se mu otevře a nechá se vtáhnout do situace aktivistek útočících na zkorumpované úředníky uprostřed největší totalitní společnosti na světě.
 
Naprosto šokující případ, kdy ředitel základní školy odvedl žákyně sedmé třídy na hotel, kde s nimi nají sexuální poměr vysocí úředníci, otvírá děj celého dokumentu. Úřady se případ snaží zamést pod stůl, ale skupina aktivistek, mezi nimiž je také známá čínská právnička Wang Jü, situaci odmítá přijmout.

Rozhodnou se k případu přitáhnout pozornost veřejnosti a uspořádají protestní akci před základní školou, kam docházely podle všeho znásilněné školačky a kde stále působí onen ředitel školy, který je podle zveřejněných kamerových záznamů přivedl do hotelu.

Každá z aktivistek před protestem učiní prohlášení na kameru. Ženy tuší, co by mohlo následovat, protože jejich protest zcela jistě přitáhne pozornost úřadů vládnoucí komunistické strany.

20161106-film-hooligan-sparrow2
Dokument je pobuřující, šokující a velice autentický. (hooligansparrow.com)
 
Trailer – Hooligan Sparrow


Jejich protest natočí mladá autorka tohoto snímku na příruční kameru. Jejich záběry a fotografie následně zaplaví internet a vyvolají silnou odezvu na sociálních sítích. Úřady jsou pod tlakem veřejnosti nuceny opět otevřít případ a postavit ředitele školy před soud.

Výsledný rozsudek je 13 let vězení pro ředitele, ovšem neznamená výrok nevinen pro aktivistky, které se dostávají do hledáčků čínských úřadů jako problémové osoby. Zbytek snímku naplňuje zastrašováni, obtěžování a opakované útěky před policií.

Výsledek je značně depresivní. Světlo na konci tunelu svítí pouze částečně. Pokud snímek nese nějaké hluboké morální memento, je to nutnost postavit se neslýchaným zločinům, síla lidské solidarity a mezinárodní pozornosti.

Jak právnička Wang Jü ve snímku zmiňuje, nejedná se o jediný případ, kdy ředitel základní školy přivedl školačky jako dárek pro vládní úředníky. Na konci snímku promluví otec jedné ze školaček, které při vyšetřování podobného případu nalezli v hotelovém pokoji. Krvácela z pohlavních orgánů ještě několik dní po incidentu.

Dokument je pobuřující, šokující a velice autentický. Na každém kroku z něho dýchá úzkost totalitní společnosti, ale i solidarita aktivistů bojujících proti zvůli úředníků komunistické strany.

Nejlepší antidepresivum, které na snímek po jeho zhlédnutí doporučuji, je udělat něco pro to, aby se podařilo situaci v Číně posunout k nápravě. U mě to celkem zabírá, prací proti depresi z kruté reality a kdo ví – možná se nakonec něco změní nejenom v nás, ale i na povrchu. To jsem si z cenami ověnčeného snímku odnesl já.

Co si z něho odnesete vy? No prostě to riskněte a pusťte si ho...

Hodnocení: